Redmi Note 13 Pro kontra Redmi Note 12 Pro. Nowy model wcale nie jest o niebo lepszy

Smartfony z serii Redmi Note to jedne z najciekawszych średniopółkowców na rynku, a więc starcie Redmi Note 13 Pro vs Redmi Note 12 Pro stanowi kluczowe porównanie dla tego segmentu branży mobile. Nowe urządzenie popularnego producenta może nie stanowi równej konkurencji dla takich modeli jak flagowe Galaxy S24 czy Xiaomi 14, ale bez najmniejszego problemu może rywalizować z tańszymi telefonami takimi jak: Galaxy A55, Galaxy A35, Realme 11 Pro czy Motorola Edge 40 Neo.

W niniejszej publikacji poznacie więc najistotniejsze różnice między tegorocznym Redmi Notem 13 Pro (który zawitał do polskiej dystrybucji 25 stycznia), a jego bezpośrednim poprzednikiem, czyli Redmi Notem 12 Pro.

  • Redmi Note 13 Pro | Cena: 1899 złotych | Sklep
  • Redmi Note 12 Pro | Cena: 1167 złotych | Sklep

Przed zapoznaniem się z niniejszym porównaniem warto także wiedzieć, że do sprzedaży – oprócz modelu 13 Pro – trafiło jeszcze kilka wersji tego samego urządzenia. Znalazły się wśród nich następujące warianty średniopółkowca: Redmi Note 13 (aparat 108 Mpix, procesor Snapdragon 685 i ekran AMOLED z 120 Hz), Redmi Note 13 5G (bliźniacza specyfikacja, ale mocniejszy procesor MediaTek Dimensity 6080 oraz łączność 5G), a także Redmi Note 13 Pro+ 5G (aparat 200 Mpix, ładowanie 120 W oraz procesor MediaTek Dimensity 7200-Ultra). Użytkownicy mogą więc wybierać między całkiem spora ilością wariantów.

Czy Redmi Note 13 Pro oferuje wyraźnie mocniejsze podzespoły?

Smartfon Redmi Note 13

Tegoroczna wersja średniopółkowego modelu od Xiaomi została wyposażona w jeden z najnowszych chipsetów marki Qualcomm, czyli Snapdragona 7s Gen 2 (do sprzedaży prawdopodobnie trafi także wersja bez 5G, z chipsetem MediaTek Helio G99-Ultra). Omawiana jednostka osiąga zauważalnie lepsze rezultaty w testach syntetycznych niż MediaTek Dimensity 1080, którego znajdziecie w starszym Redmi 12 Pro.

Pod kątem pamięci operacyjnej oraz pamięci masowej nie dostrzeżemy zbyt wielkich różnic – nowy smartfon oferuje 8 GB lub 12 GB RAM i 128/256/512 GB miejsca na pliki, natomiast starszy posiada 6 GB lub 12 GB pamięci RAM oraz 128/256 GB miejsca na pliki.

  • Przewaga Redmi Note’a 13 Pro: wydajniejszy procesor i więcej RAM-u

Bliźniaczo podobnie wyglądają również ekrany w obu urządzeniach, ponieważ zostały one wyposażone w panele OLED o przekątnych 6.67-cali (nowszy smartfon oferuje jednak zauważalnie wyższą jasność maksymalną: 1800 nitów vs 900 nitów w peaku). Różnic nie ma więc tak wiele, jak mogłoby się wydawać i mam wrażenie, że najistotniejszą zmianą w kontekście specyfikacji jest zastosowanie nowszego procesora w modelu 13 Pro. Nie są to jednak rewolucyjne zmiany.

Jak prezentują się różnice w aparatach

Xiaomi Redmi Note 12

W smartfonowej fotografii kluczową rolę odgrywa oprogramowanie, które jest w stanie skutecznie rekompensować niedobory sprzętowe urządzeń mobilnych. Hardware posiada jednak w tym procesie istotne znaczenie, ponieważ wyznacza on granice możliwości każdego telefonu.

  • Przewaga Redmi Note’a 13 Pro: bardzie szczegółowy aparat główny

Porównywane w niniejszej publikacji modele posiadają niemalże identyczne zestawy aparatów, a więc w każdym z nich znajdziemy obiektyw ultraszerokokątny o rozdzielczości 8 Mpix oraz kamerę makro o rozdzielczości 2 Mpix. Przewaga nowszego smartfonu leży jednak w aparacie głównym, który otrzymał zupełnie nową matrycę o rozdzielczości 200 Mpix (w starszym modelu mamy do dyspozycji maksymalnie 50 Mpix).

Czy Redmi Note 13 Pro zaoferuje pojemniejszą baterię?

Xiaomi Redmi Note 12
  • Przewaga Redmi Note’a 13 Pro: pojemniejsza bateria

Porównywane w niniejszej publikacji smartfony posiadają konstrukcje o bliźniaczo podobnych rozmiarach, ale jeden z nich został wyposażony w nieco większą baterię. Model Redmi Note 13 Pro oferuje ogniwo o pojemności 5100 mAh, czyli o 100 mAh większe niż analogiczny element budowy w starszej wersji urządzenia (5000 mAh w Redmi Note 12 Pro). Oba modele obsługują jednak taką samą moc ładowania (67 W) i w żadnym z nich nie uświadczymy tacki do ładowania indukcyjnego.

Jeżeli interesuje Cię porównanie pozostałych modeli z serii Redmi, to polecam zwrócić uwagę na bezpośrednie zestawienie wariantów Pro+, które znajdziecie na 3D-Info. Po premierze serii Redmi poczyniłem również szersze porównanie wszystkich tegorocznych średniopółkowców od Xiaomi.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.