Kiedy premiera Xiaomi 14 Lite? Jaką specyfikację otrzyma nowy smartfon?

Tegoroczne flagowce marki Xiaomi trafiły do globalnej dystrybucji pod koniec lutego. Portfolio produktów azjatyckiej marki na terenie naszego kraju powiększyło się wtedy o dwa modele: Xiaomi 14 oraz Xiaomi 14 Ultra. W tej – nieco przesuniętej względem chińskiego eventu – premierze była jednak pewna dziwna nieprawidłowość.

Po pierwsze – do sprzedaży na terenie Europy nie trafił Xiaomi 14 Pro, który wcześniej doczekał się debiutu na swoim rodzimym rynku. Po drugie – nieco zaskakujący był brak modelu Lite, który zazwyczaj pojawiał się w dystrybucji razem z pozostałymi urządzeniami z serii. W branżowej prasie coraz głośniej robi się jednak o premierze omawianego urządzenia oraz jego specyfikacji, a więc w niniejszym tekście poznacie wszystkie kluczowe przecieki i plotki na temat Xiaomi 14 Lite.

Kiedy premiera Xiaomi 14 Lite?

Dokładna data premiery nowego flagowca pozostaje na ten moment nieznana. Wczesne spekulacje sugerują rychły debiut urządzenia na jednym z największych światowych rynków dla producentów smartfonów (w Indiach), ponieważ to właśnie na stronie indyjskiej certyfikacji BIS znaleziono informacje na temat omawianego modelu.

Niestety nie wiemy, czy urządzenie pojawi się także na europejskim rynku, ale jeśli Xiaomi zdecyduje się pominąć Stary Kontynent podczas tej premiery, to nie mamy zbyt wielu powodów do zmartwień. Model 14 Lite ma bowiem bazować na Xiaomi Civi 3, czyli już istniejącym smartfonie, który dostępny jest w chińskiej dystrybucji. Warto również pamiętać, że w Polsce bez problemu kupicie takie urządzenia jak Xiaomi 13T oraz Xiaomi 13T Pro, które stanowią idealne uzupełnienie aktualnego portfolio produktów azjatyckiej marki i praktycznie wykluczają potrzebę prezentacji modelu Lite.

Jaką specyfikację otrzyma Xiaomi 14 Lite?

Xiaomi CIVI 3 smartfon

Xiaomi 14 Lite najprawdopodobniej zostanie wyposażony w procesor Snapdragon 7 Gen 2, a więc jego użytkownicy nie mogą liczyć na topową wydajność z chipsetów znajdujących się w droższych odpowiednikach urządzenia z tej samej serii (czyt. Snapdragon 8 Gen 3 z Xiaomi 14, Xiaomi 14 Pro oraz Xiaomi 14 Ultra).

  • Ekran: 6,5-cala z płynnym odświeżaniem (90 Hz lub 120 Hz).
  • Procesor: Opcją może być procesor średniej klasy, taki jak Snapdragon 7 Gen 2, zapewniający równowagę między wydajnością a ceną.
  • Aparat: Możliwy jest wysokiej rozdzielczości aparat przedni w połączeniu z podwójnym lub potrójnym aparatem tylnym.
  • Bateria: Bateria o pojemności około 4500 mAh wydaje się rozsądna, biorąc pod uwagę podobną pojemność w Xiaomi 13 Lite.

Określenie wielkości smartfonu wydaje się dosyć proste, ponieważ zarówno Xiaomi Civi 3, jak i Xiaomi 13 Lite oferują ekrany o przekątnych 6.55-cala. Istnieje więc spora szansa na to, że kolejne wcielenie wariantu Lite zostanie wyposażone w analogicznej wielkości wyświetlacz.

Model Civi 3 oferuje także baterię o pojemności 4500 mAh (z możliwością ładowania o mocy 67 W) oraz zestaw trzech kamer o rozdzielczości 50 Mpix. Możemy więc zakładać, że nowy smartfon od Xiaomi otrzyma takie samo ogniwo oraz podobny układ aparatów.