Idealny Radeon do Diablo 4? Sprawdzam wydajność RX 7600

Premiera Diablo 4 wzbudza wiele emocji. Blizzardowi udało się wydać naprawdę dopracowany tytuł, który uniknął wielu problemów dzisiejszych gier. Korzystając z okazji długiego weekendu i że w moje ręce na testy trafiła nowa karta graficzna, postanowiłem sprawdzić jak tani Radeon RX 7600 poradzi sobie z wyzwaniami, jakie stawia nam Sanktuarium?

Do testów otrzymałem Radeona RX 7600 od Sapphira. Należy on do serii Pulse, która to ma charakteryzować się niską ceną. Więcej na temat samej karty dowiecie się z pełnej recenzji, która już wkrótce pojawi się na naszej stronie. Dziś “na szybko” sprawdzę, jak nowa konstrukcja od AMD, poradzi sobie z Diablo IV.

Już po premierze, a sterowników do Diablo 4 dalej brak…

Podczas premierowych testów, wspomniałem, że oba Radeony – RX 6500 XT oraz RX 7900 XTX, były testowane na najnowszych sterownikach Adrenalin Edition 23.5.2, które to zostały przygotowane specjalnie na premierę gry od Blizzard. Wyobraźcie sobie moją minę, gdy po podłączeniu karty od Sapphira, ta nie została rozpoznana przez system.

Wydajnosc RX 7600 - 3 dni po premierze Diablo 4, karta dalej nie otrzymała zoptymalizowanych sterowników

Czyżby otrzymany sampel uszkodził się w transporcie? Weryfikacja w menadżerze urządzeń, na szczęście mnie uspokoiła i wskazała brak sterowników. Ale jak to? Przecież przed włożeniem RX 7600, system bez problemów działał z RX 7900 XTX. Wizyta na stronie AMD przyniosła rozwiązanie zagadki. Okazuje się, że RX 7600 posiada osobne sterowniki! Jedyna dostępna wersja to 23.5.1 przygotowana jeszcze przed premierą karty. Cóż, czyli o optymalizacji pod Diablo 4, raczej też mogę zapomnieć.

Platforma testowa i wydajność RX 7600

Wszystkie testy przeprowadziłem na redakcyjnej platformie testowej, tej samej co ostatnio. Zdaję sobie sprawę, że jest to bardzo mocna konfiguracja, ale pragnę ukazać pełne osiągi testowanej karty graficznej. Dzięki sparowaniu Radeona RX 7600 z Core i9-13900K, unikniemy tak zwanego bottlenecka ze strony jednostki centralnej.

Moje obawy, związane z brakiem optymalizacji w sterownikach okazały się niepotrzebne.

Zarówno w FullHD ( 1920 x 1080 ) jak i Quad HD (2560 x 1440), Diablo IV, działa na Radonie RX 7600 od Sapphira świetnie, zapewniając stabilną rozgrywkę w ponad 100 FPS na niższej rozdzielczości. Przypominam, że wszystkie testy wykonuje na najwyższych ustawieniach graficznych – Ultra.

To nie ma prawa działać – Wydajność RX 7600 w Diablo 4 w 4K? 

Mimo że Radeon RX 7600, jest raczej przewidziany do rozgrywki w niższych rozdzielczościach, to postanowiłem sprawdzić jak poradzi sobie z 4K. Uzyskany wynik to okolice 50 FPS, jednak podczas walki z większą ilością oponentów, zdarzą się przycięcia i spadki ilości generowanych klatek. Cóż 8 GB pamięci VRAM, to za mało dla tak wysokiej rozdzielczości. Ale czy na pewno?

Wydajność RX 7600 - Diablo IV 4K wykres

Na szczęście w ustawieniach znajdziemy możliwość włączenia FSR. Dzięki technologi SuperSamplingu od AMD gra nie tylko osiąga zauważalnie wyższą wartość średnią generowanych klatek. Rozgrywką jest dużo płynniejsza, co potwierdza pomiar tak zwanego 1% low. Jeżeli okolice 60 FPS to dla Was za mało nic nie stoi na przeszkodzie byście, obniżyli opcje graficzne na wysokie. Tytuł dalej będzie wyglądał bardzo ładnie i działał płynniej.

Wydajność RX 7600 - porównanie różnych ustawień graficznych Diablo 4

RX 7600 miło mnie zaskoczył. Ta tania karta ( kosztuje ok 1 200 zł), ma spore pokłady mocy i spokojnie jest w stanie poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nią Diablo IV. Niezwłocznie biorę się za pełne testy karty od Sapphira i ze swoją opinią na jej temat podzielę się z wami już niedługo.