Windows 10 – gdzie kupić najtaniej? Sprawdzamy!

Windows 10 to system, który cieszy się duży uznaniem. Chcesz go nabyć, a nie wiesz gdzie? Sprawdzamy dostępne oferty!

Windows 10 – jakie edycje są dostępne?

Zanim sprawdzisz, gdzie kupisz najtaniej oryginalny Windows 10, przyjrzyjmy się najpierw, jakie jego edycje przygotował Microsoft. System zadebiutował w roku 2015, a koniec jego wsparcia nastąpi w 2025 roku. Początkowo było aż osiem edycji, jednak kilka z nich zostało wycofanych. Te wycofane edycje Windows 10 to: Windows 10 Mobile, Windows 10 na Xbox One, Windows 10 IoT Core oraz Windows 10 Team. A dlaczego je zlikwidowano? Cóż – przyczyny były różne. W przypadku edycji mobilnej nie wytrzymała konkurencji z Androidem, a przy konsolach Xbox została wprowadzona integracja z ogólnymi Windowsami 10.

Te “ogólne” systemy Windows 10 to edycje Home, Pro, Enterprise oraz Education. Pierwsza powstała na użytek osób prywatnych, druga – dla małych i średnich firm, trzecia – dla dużych korporacji, a czwarta – aby wesprzeć sektor edukacyjny. Różnią je dostępne funkcje. Co warto zauważyć, podobny podział został utrzymany w następcy, czyli Windows 11.

Windows 10 – którą wersję wybrać?

Jeśli potrzebujesz systemu do codziennego korzystania z internetu, rozrywki, a od czasu do czasu także do pracy – postaw na Windows 10 Home. Ta wersja z pewnością zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby. Jeśli potrzebujesz go do pracy zawodowej i chcesz mieć dodatkowe zabezpieczenia, wówczas warta polecenia jest edycja Windows 10 Pro.

Home office

Warto zaznaczyć, że w chwili obecnej jesteśmy już przy końcu wspierania Windows 10. Jednak jego zakup wciąż ma sens, ponieważ jeżeli Twoja maszyna spełnia wymagania sprzętowe dotyczące Windows 11, możesz wówczas za darmo przejść na ten system.

Windows 10 – cena w polskich sklepach

Poniżej przedstawiamy ceny systemu w polskich sklepach online i stacjonarnych. Od pewnego czasu nie powstają już nowe licencje, dlatego dostępne klucze i wydania pudełkowe to – można tak śmiało powiedzieć – resztki zapasów. Tłumaczy to także, znacznie większą dostępność Windows 11.

Jak widać – wyboru dużego nie ma, a z biegiem czasu będzie on coraz mniejszy. Sam zaś Microsoft już nie tylko mocno promuje Windows 11, ale również rozwija Windows 12. Prawdopodobnie klucz licencyjny Windows 10 będzie umożliwiał nie tylko aktywację “jedenastki”, ale też i jego następcy.