W co zagrać na słabym komputerze? Najlepsze gry z niskimi wymaganiami

Masz starszy i słaby komputer, na którym nie działają nowe gry? Sprawdź, jakie perełki dla ciebie znalazłem.

Nie każdy może sobie pozwolić na najnowszy komputer, na którym bez problemu będą działać wszystkie najnowsze gry. Czasami też zdarza się, że ktoś nie potrzebuje PC z bardzo wydajnymi podzespołami, ponieważ gra tylko od czasu do czasu. Nie musisz jednak wydawać mnóstwo pieniędzy na najnowsze gry czy sprzęt, aby cieszyć się niezapomnianymi przygodami w świecie gier. Poniżej przedstawię ci moje osobiste TOP 6 najlepszych gier, w jakie zagrasz na starym i słabym komputerze. Co więcej, możesz je kupić za grosze.

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl to pierwsza część serii gier FPS osadzonych w postapokaliptycznym świecie, inspirowanym wydarzeniami związanymi z wybuchem w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Akcja toczy się w fikcyjnym obszarze znanym jako Strefa. Wcielamy się w rolę Stalkera, poszukiwacza przygód, który penetruje tę niebezpieczną, pełną mutacji i anomalii przestrzeń w poszukiwaniu artefaktów, tajemniczych obiektów o niezwykłych właściwościach.

Świat gry jest otwarty, pełen niebezpieczeństw i tajemnic. Gracz musi zmierzyć się różnymi frakcjami, mutantami, anomaliami oraz nieprzewidywalnymi zmianami pogodowymi. Podczas eksploracji Strefy możemy spotkać różnych NPC, którzy mają własne cele i zadania do wykonania.

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl wyróżnia się ciężkim i charakterystycznym podejściem do rozgrywki, w tym ograniczoną ilością amunicji, potrzebą przetrwania w trudnych warunkach oraz koniecznością unikania anomalii. Gra oferuje również bogaty system modyfikacji broni oraz rozwój postaci przez umiejętności.

Wymagania sprzętowe:

 • Procesor – Intel Pentium IV 2.0 GHz/AMD AthlonXP 2200+
 • Pamięć – 512 MB
 • Karta graficzna – nVidia GeForce 5700/ATI Radeon 9600/256MB

Gothic 2

Gothic 2 to klasyczna gra RPG wydana w 2002 roku przez Piranha Bytes. Akcja rozpoczyna się bezpośrednio po wydarzeniach z pierwszej części gry. Gracz wciela się w rolę Bezimiennego, więźnia uwolnionego z więzienia na wyspie Khorinis. Głównym celem jest walka z tajemniczą armią orków, która grozi zniszczeniem ludzkiej cywilizacji. Aby osiągnąć ten cel, Bezimienny musi odkryć tajemnicę magicznego rytuału oraz zebrać sojuszników w walce przeciwko siłom zła.

Świat gry jest otwarty i pełen różnorodnych lokacji, takich jak miasta, lasy, jaskinie i zamki, które możemy swobodnie eksplorować. Spotyka również różnych NPC-ów, którzy mają własne cele, zadania i historie. Decyzje gracza wpływają na rozwój fabuły, oraz relacje z postaciami w świecie gry.

Gothic 2 wyróżnia się dość wymagającym systemem walki, który wymaga od nas zręczności i taktyki. Poza walką, możemy rozwijać bohatera, handlować, wykonywać zadania poboczne i rozmawiać z innymi mieszkańcami świata gry.

Wymagania sprzętowe:

 • Procesor – 1,2 Ghz
 • Pamięć – 512 MB
 • Karta graficzna – kompatybilna z DirectX 9.0c

Fallout 3

Fallout 3 to postapokaliptyczna gra RPG wyprodukowana przez Bethesda Game Studios. Akcja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie świat został zniszczony przez wojnę nuklearną w 2077 roku. Gracz wciela się w postać Ocalałego, który wychodzi z krypty 101 w poszukiwaniu ojca, który opuścił schronienie.

Świat gry to postapokaliptyczna wersja Waszyngtonu i jego okolic. Jest on pełen niebezpieczeństw, takich jak radioaktywna gleba, mutanci, bandyci i inne niebezpieczeństwa. Gracz musi przetrwać w tym niegościnnym środowisku eksplorując ruiny miast, wykorzystując umiejętności, handlując z innymi mieszkańcami, podejmując decyzje moralne i walcząc z różnymi wrogami.

Gra wyróżnia się swoim charakterystycznym klimatem retro-futurystycznym, czerpiącym z estetyki lat 50. XX wieku, w połączeniu z postapokaliptycznym światem. Fabuła jest bogata w liczne wątki, a decyzje podejmowane przez gracza mają wpływ na dalszy rozwój historii i zakończenia gry.

Wymagania sprzętowe:

 • Procesor – 2.4 Ghz Intel Pentium 4
 • Pamięć – 2 GB
 • Karta graficzna – NVIDIA 6800 256 MB

Hatred

Hatred to mocno kontrowersyjna gra, która została stworzona przez studio Destructive Creations. Wcielamy się tutaj w postać psychopatycznego mordercy, który nienawidzi ludzkości i postanawia dokonać masakry. Gra oferuje brutalną rozgrywkę, w której gracz ma za zadanie zabijać jak najwięcej ludzi, policjantów i innych przeciwników, używając różnego rodzaju broni palnej i wybuchowej.

Oprawa graficzna gry została zaprojektowana w czarno-białej stylistyce, co daje jej surowego i brutalnego klimatu. Fabułą skupia się główni na motywacjach głównego bohatera i jego pragnieniu zemsty na społeczeństwie.

Wymagania sprzętowe:

 • Procesor – 2.6 GHz Intel Core i5-750 lub 3.2 GHz AMD Phenom II X4 955
 • Pamięć – 4 GB
 • Karta graficzna – NVIDIA GeForce GTX 460

Baldur’s Gate 2

Z tą grą mam prawdopodobnie najwięcej wspomnień z czasów młodości, kiedy to przez kilkadziesiąt (a może nawet i więcej) godzin poznawałem świetną historię, która do dzisiaj utkwiła mi w pamięci. Jest to klasyczne RPG z widokiem w rzucie izometrycznym, gdzie sterujemy poczynaniami drużyny bohaterów. Każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi umiejętnościami i cechami. Dzięki temu możemy, a nawet musimy bardzo taktycznie podchodzić do walki z przeciwnikami. W 2013 roku wyszła ulepszona wersja gry, jednak nadal jej wymagania są bardzo niskie. Baldur’s Gate 2 dla mnie jest najlepszą grą RPG, jaka kiedykolwiek powstała i wracam do niej co jakiś czas do dzisiaj. Polecam z całego serca.

Wymagania sprzętowe:

 • Procesor – Dual Core Procesor
 • Pamięć – 1 GB
 • Karta graficzna – kompatybilna z Open GL 2.0

Medal of Honor Allied Assault

Kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu na rynku gier pojawiło się mnóstwo produkcji, które opowiadały o realiach II wojny światowej. Z dość długiej listy strzelanek postanowiłem jednak wybrać tę jedną, która w jakiś sposób odmieniła moje spojrzenie na ten konflikt – Medal of Honor Allied Assault. Dlaczego? Przede wszystkim przez wierne odwzorowanie poszczególnych misji i wydarzeń, tytuł ten rozbudził we mnie zainteresowanie i chęć, aby zgłębić się w ten temat nieco bardziej. Jeśli chodzi o kampanię dla pojedynczego gracza, ukończyłem ją prawdopodobnie minimum 10 razy. Potyczki multiplayer? Niezapomniane przeżycie, szczególnie że w tamtym czasie jedyna sieć, do jakiej miałem dostęp do LAN w 2 sąsiednich blokach i paczka znajomych, która wieczorami przemierzała takie mapy jak Stalingrad czy Crossroads, polując na siebie nawzajem z karabinami w dłoni.

Wymagania sprzętowe:

 • Procesor – 1,8 GHz
 • Pamięć – 512 MB
 • Karta graficzna – kompatybilna z Direct 7

Return to Castle Wolfenstein

Co prawda mówiłem przy okazji Medal of Honor, że z listy strzelanek wybiorę jedną opowiadającą o II wojnie światowej, jednak Return to Castle Wolfenstein traktuje nieco inaczej. To tytuł, który rzeczywiście jest osadzony w realiach tego konfliktu, jednak opowiada nieco inną historię, daleką od rzeczywistości (a przynajmniej tak mówią naukowcy). Podczas rozgrywki wcielamy się w postać B.J. Blazkowicza, agenta, którego zadaniem jest powstrzymanie nazistowskich naukowców, którzy korzystając z nadnaturalnych sił, próbują stworzyć armię super żołnierzy. Jeśli chodzi o klimat – niepodrabialny.

Wymagania sprzętowe

 • Procesor – Intel Pentium 500 MHz
 • Pamięć – 256 MB
 • Karta graficzna – kompatybilna z DirectX 8.1

Heroes of Might and Magic 3

Tej gry nie mogło w podobnym zestawieniu zabraknąć. Masz ochotę pograć w coś samemu? Nada się idealnie. Chcesz rozegrać partyjkę przez sieć? Jak najbardziej. Marzy ci się ciekawa rozgrywka ze znajomym przy jednym komputerze? Lepiej wybrać się nie da. Heroes of Might and Magic 3 ma już 25 lat, ale pod względem grywalności, klimatu i poziomu, w jakim wciąga, nie ma sobie równych do dzisiaj.

Wymagania sprzętowe

 • Procesor – Intel Pentium 1 GHz
 • Pamięć – 256 MB
 • Karta graficzna – kompatybilna z DirectX 7

Wiedźmin

Pierwszy Wiedźmin od CD Projekt RED był dla mnie swego czasu czymś wyjątkowym. Zapewne jak dla wielu innych graczy. Ten tytuł, mimo sporej liczby niedoskonałości tyczył zupełnie nową ścieżkę dla produkcji RPG, w których akcja zaczynała mieć jeszcze większe znaczenie. Co więcej, to właśnie ten tytuł rozpoczął niesamowitą przygodę i pasmo sukcesów polskiego studia. No i trzeba być szczerym, Geralt to właśnie ten polski bohater, który zasługuje, aby znał go cały świat.

Wymagania sprzętowe

 • Procesor – Intel Pentium 4 2.4 GHz lub Athlon 64 +2800
 • Pamięć – 1,5 GB
 • Karta graficzna – kompatybilna z DirectX 9.0c

Max Payne

Max Payne, to kolejny tytuł, który towarzyszył mi wiele razy w młodości i teraz, jak piszę ten tekst, mam wielką ochotę, aby ponownie wejść do tego mrocznego, brutalnego i przepełnionego żalem świata. Wcielić się we wrobionego w zabójstwo bohatera, który zrobi wszystko, aby oczyścić swoje imię i pomścić śmierć rodziny. Nie ma przecież nic do stracenia. No i trzeba oczywiście dodać, że system walki, a szczególnie strzelania oraz sekwencje spowolnionego czasu to coś, co staraliśmy się odwzorować na szkolnych korytarzach. Kończyło się różnie.

Wymagania sprzętowe

 • Procesor – Procesor 450 MHz
 • Pamięć – 128 MB
 • Karta graficzna – kompatybilna z DirectX 8.0

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.