Gdy liczy się wydajność – TerraMaster prezentuje szybkie serwery NAS

Ilość danych, które przechowujemy, stale rośnie. Dodatkowo chcemy mieć do nich dostęp z wielu urządzeń. Na domiar tego nie chcemy czekać nie wiadomo ile aż, te się skopiują, czy uzyskamy do nich dostęp. Nie ma się zatem co dziwić, że coraz więcej użytkowników sięga po dyski SSD. Przecież ich cena niemal zrównała się z jedno czy nawet kilku terabajtowymi nośnikami mechaniczny. Jednak macierz zbudowana z kilku napędów SSD niesie za sobą pewne wymagania. Nasz procesor musi przecież nadążyć z zapisem danych zwłaszcza, gdy korzystamy z szybszego niż gigabitowy interfejsu sieciowego. Dla właśnie tak wymagających zastosowań została zaprezentowana nowa seria serwerów NAS od TerraMaster 424 w tym model z dopiskiem PRO? Co skrywa ich wnętrze?

Nowa seria 424 TerraMaster, stanowi aktualizację dobrze przyjętej serii 423. W jej przypadku producent postawił na wydajny procesor 12 generacji Intela. Sercem F2-424 oraz F4-424 jest 4-rdzeniowa jednostka Alder Lake N95, którą wspiera 8 GB pamięci DDR5. Żeby serwer osiągał jak najlepsze osiągi, został wyposażony w dwa dodatkowe gniazda dla dysków M.2 NVMe. Te mogą pełnić funkcję pamięci cache, jak i stanowić dodatkową przestrzeń o zwiększonej wydajności. Nie zapomniano o interfejsie USB, który umożliwia w łatwy sposób przenoszenie danych na  przenośne dyski twarde. Do naszej dyspozycji pozostają dwa porty jeden typu C drugi klasyczny typu A. Według producenta zmiany w specyfikacji mają poprawić ogólną wydajność urządzenia nawet o 40% w porównaniu z poprzednią generacją.

TerraMaster F4-424 Pro – najpotężniejszy serwer NAS dostępny na rynku?

Choć już domyślna specyfikacja nowych urządzeń od TerraMaster imponuje, to producent przygotował również wariant dla bardziej wymagających użytkowników. Firma jest tak pewna siebie, iż twierdzi, że jego możliwości przewyższają każdy inny 4-kieszeniowy NAS dostępny na rynku. Dzięki takiej mocy ma on nie tylko nadawać się do przechowywania naszych danych, ale być podstawą do stworzenia pełnoprawnego serwera WWW z pełną obsługą PHP czy baz danych SQL.

Jednostka została wyposażona w procesor Intel Core i3. Mówimy dokładnie o modelu N300, który to posiada aż 8 rdzeni o taktowaniu 3,8 GHz. Nie zabrakło również zintegrowanego układu graficznego Intel UHD, który może pracować z częstotliwością 1,25 GHz, oraz z 32 GB pamięci DDR5. Pamiętajmy, że wciąż mówimy o niewielkim serwerze plików, a nie potężnym komputerze.

Dekodowania wideo 4K na wyciągniecie ręki

Nowe procesory zapewniają pełne wsparcie dla najpopularniejszych kadetów dostępnych na rynku. Oznacza to, że zintegrowany układ graficzny będzie  odpowiadał za renderowanie materiałów wideo, gdy ten będzie korzystał z H.264, H.265, MPEG-4 czy VC-1. Nowe serwery NAS od TerraMaster będzie kompatybilne ze wszystkimi głównymi protokołami przesyłania strumieniowego wideo do innych urządzeń.

TerraMaster NAS multimedia

Zresztą już poprzednie modele umożliwiały instalacje i uruchomienie serwa PLEX czy Emby. Dodatkowo dzięki funkcji dockera nic nie stało na przeszkodzie, by uruchomić również Jellyfin

TOS 6 głowny interfejs

Domyślnie nowe serwery NAS od TerraMaster będą dostarczane z oprogramowaniem TOS 5.1. Pamiętajmy, jednak że zapewne w niedługim czasie doczekamy się finalnie aktualizacji do szóstej wersji tego systemu, która obecnie znajduje się już w fazie testów. 

Nowe urządzenia już są dostępne w sprzedaży na stronie producenta.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.