Prywatna chmura na wyciągniecie ręki, TerraMaster NAS F2-212

Coraz więcej danych przechowujemy w chmurze. Obojętnie czy są to nasze prywatne zdjęcia, czy dokumenty z pracy, często ta forma jest najwygodniejsza, zwłaszcza gdy chcemy udostępnić pliki osobom trzecim. I choć obecnie bez problemu znajdziemy strony świadczące usługi dysków w chmurze, to czy zastanawialiście, czy na pewno wasze pliki są tam bezpieczne?

Co z wygodą korzystania, gdy musicie przechować terabajty danych? A co gdybyśmy powiedzieli, że w zaledwie kilka minut jesteście w stanie stworzyć prywatny bezpieczny dysk internetowy o niemal nieograniczonej pojemności i to bez miesięcznych opłat? Właśnie takie możliwości daje NAS od TeraMaster F2-212.

Co to jest NAS?

NAS to skrót od Network Attached Storage, czyli sieciowego systemu przechowywania danych. Jest to urządzenie, które pozwala na centralne udostępnianie danych w sieci lokalnej. NAS może być wykorzystany do przechowywania plików multimedialnych, takich jak zdjęcia, filmy i muzyka, a także do archiwizacji dokumentów. Może być również używany do tworzenia kopii zapasowych danych z innych urządzeń w sieci. Z tego względu urządzenia są popularnym rozwiązaniem dla użytkowników domowych i małych firm.

Tylko sieć lokalna?

I choć rozwiązania NAS dedykowane były sieciom lokalnym, to z czasem zyskały dodatkowe funkcje. Wraz ze wzrostem prędkości dostępu do Internetu producenci urządzeń, dodali dostęp zdalny przez odpowiednio zabezpieczone protokoły. Oznacza to możliwość odczytu plików przechowanych na urządzeniu z niemal każdego miejsca na świecie. Tak oto zyskaliśmy swoją własną prywatną chmurę do przechowywania danych.

Dostęp przez internet można uzyskać na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest użycie protokołu dostępu do plików. FTP umożliwia użytkownikom przesyłanie plików do i z NAS za pośrednictwem internetu. Innym sposobem uzyskania dostępu przez internet jest użycie protokołu serwera plików sieciowych. SFTP jest bezpieczniejszą wersją FTP, ponieważ używa szyfrowania do ochrony danych przesyłanych przez internet. 

TerraMaster NAS F2-212 idealny do domu i biura

Debiutujący niedawno TerraMaster NAS F2-212 to idealne rozwiązanie nie tylko dla użytkowników domowych, ale i właścicieli firm, którzy chcieliby usprawnić proces udostępniania plików. Urządzenie umożliwia zainstalowanie dwóch dysków twardych o łącznej pojemności 44 TB. To od naszej decyzji będzie jednak zależało czy cała ta przestrzeń będzie przeznaczona na przechowywanie danych, czy zdecydujemy się na wariant zapewniający bezpieczeństwo i automatyczną kopię. 

Urządzenie wykorzystuje autorski system operacyjny TOS 5. Ten  zawiera różne aplikacje do tworzenia kopii zapasowych, udostępniania plików i synchronizacji, dzięki czemu tworzenie backupu danych i współpraca zdalna są łatwe i wydajne. Serwer NAS obsługuje również Snapshoty również dla systemu plików TerraMaster (TFSS). Ten został oparty na BTRFS, zapewniając kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony i odzyskiwania danych w przypadku ich utraty spowodowanych przez błędy operacyjne, uszkodzenia dysku twardego czy ataków oprogramowania ransomware. Możesz być zatem pewny, że Twoje pliki są bezpieczne.

TerraMaster NAS F2-212 łatwy w obsłudze

Jedną z kluczowych cech serwera NAS F2-212 jest konstrukcja kieszeni na dysk twardy niewymagająca użycia narzędzi, umożliwiająca użytkownikom łatwą instalację i demontaż dysków twardych bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Dodatkowo nowa, unikalna konstrukcja Push-lock automatycznie blokuje kieszeń dysku twardego po włożeniu, zapewniając bezpieczne połączenie. Dzięki tym funkcji użytkownicy mogą zakończyć instalację dysku twardego w ciągu 10 sekund, co czyni ją niezwykle wygodną.

Aby zapewnić zdalny dostęp i zarządzanie plikami, F2-212 jest kompatybilny z najnowszym klientem mobilnym TNAS Mobile dostępnym dla systemów iOS i Android. Dzięki temu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich danych i zarządzać nimi w dowolnym miejscu i czasie. 

Co więcej, F2-212 obsługuje integrację z wieloma chmurami publicznymi, w tym Google Drive, Amazon S3, Dropbox i OneDrive. Funkcja ta pozwala użytkownikom cieszyć się wygodą życia w chmurze, zapewniając jednocześnie bezpieczne przechowywanie danych.

TerraMaster NAS F2-212 siła ARM

TerraMaster NAS F2-212 wykorzystuje wydajny czterordzeniowy procesor Realtek RTD 1619B. Jest to układ wykonany w architekturze ARM V8.2 Cortex-A55, znanej choćby z naszych smartfonów. Rdzenie taktowane są z prędkością 1,7 GHz, dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w 1 GB pamięci DDR4 RAM. Dzięki zastosowaniu jednostki ARM, udało się zachować rewelacyjną wręcz energooszczędność. Cały NAS pod pełnym obciążeniem pobiera tylko 20 Watów mocy

TerraMaster NAS F2-212 nie tylko do przechowywania plików

TerraMaster NAS F2-212 wyposażony w układ Realtek zapewnia również sprzętową akcelerację wideo DSP, oferuje zatem potężne możliwości dekodowania sprzętowego wideo 4K i jest kompatybilny z protokołem uPnP/DLNA. Jednak nie jesteśmy zmuszeni do korzystania tylko z dedykowanej aplikacji Multimedia Server. Bez problemu na TerraMaster NAS F2-212  zainstaluje takie rozwiązanie jak Emby czy Plex. Dzięki nim możemy przesyłać strumieniowo filmy do różnych urządzeń multimedialnych, w tym smartfonów, tabletów czy smart TV.

Oczywiście nie mogło zabraknąć i innych narzędzi takich jak programy do pobierania plików Aria2 czy klienta bitTorrent, do zarządzania zdjęciami, czy prywatnego serwera iTunes. Dodatkowo TerraMaster F2-212 integruje Docker Hub, największe na świecie bezpłatne repozytorium obrazów. Dzięki temu mamy całkowitą dowolność instalacji dodatkowych aplikacji czy systemów operacyjnych. Urządzenie pozwoli nie tylko na uruchomienie Jellyfin, ale także na zainstalowanie odpowiedniego systemu do zarządzania np. wszystkimi urządzeniami Smart Home w naszym domu.

NAS TerraMaster F2-212 oferuje wygodny i bezpieczny sposób zarządzania i przechowywania danych cyfrowych. Dzięki łatwym w użytku funkcjom, takim jak instalacja dysku twardego bez użycia narzędzi, duża wydajność i integracja z usługami w chmurze, jest to wszechstronne rozwiązanie pamięci masowej zarówno dla środowisk domowych, jak i biznesowych. Dodatkowo urządzenie wyróżnia się niską ceną. Producent wycenił TerraMaster NAS F2-212 na 169 dolarów co w naszym kraju przekłada się na 899,99 zł.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie