Jak odnaleźć grób bliskiej osoby na Wszystkich Świętych? Sprawdź przydatne strony oraz aplikacje

Zbliżające się obchody Wszystkich Świętych dla wielu z nas oznaczają podróże w rodzinne miejsca oraz odwiedziny cmentarzy, na których spoczywają bliskie nam osoby. Poszukiwanie właściwego grobu nie zawsze należy jednak do najłatwiejszych zadań, a więc w niniejszej publikacji poznacie kilka użytecznych stron, które uproszczą ten proces.

Internetowe wyszukiwarki grobów

Święto Wszystkich Świętych

Najbardziej powszechną metodą na odszukanie miejsca spoczynku konkretnej osoby są internetowe wyszukiwarki grobów, których bazy danych gromadzą informacje dotyczące wielu cmentarzy na terenie całej Polski. Poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych stron tego typu.

Należy jednak brać pod uwagę możliwość braku poszukiwanej mogiły w zebranych spisach.

Lokalne mapy cmentarzy

Kolejnym prostym sposobem na odnalezienie grobu bliskiej osoby jest wykorzystanie lokalnych map cmentarzy, które obejmują jedynie mogiły znajdujące się na terenie danego miasta. Sporą zaletą takiego rozwiązania jest zdecydowanie większa szansa na odszukanie konkretnego nagrobku, co wynika bezpośrednio z precyzyjności tego typu lokalnych planów.

Powyżej znajdziecie odnośniki do map w większych polskich miastach, jednak spora część mniejszych parafii również posiada analogiczne strony w sieci. Warto więc sprawdzić, czy cmentarz, który planujesz odwiedzić otrzymał taki wirtualny plan.

Przydatne aplikacje mobilne

Na koniec zostawiłem kilka aplikacji mobilnych, jednak trzeba przyznać, że wybór jest w tym aspekcie dość mocno ograniczony.

W przypadku korzystania z programów tego typu polecam przede wszystkim spróbować odnaleźć w Sklepie Play lub App Storze mapy związane z konkretnym miastem. Wystarczy więc wpisać w wyszukiwarkę nazwę konkretnej miejscowości z dopiskiem “mapa cmentarza”.