Samsung 55Q77C – recenzja 55-calowego telewizora QLED 4K

Do naszej redakcji trafił 55-calowy telewizor Samsunga, a konkretnie model z serii Q77C. Postanowiliśmy przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Q77C to tegoroczna seria telewizorów QLED od Samsunga. W jej skład aktualnie wchodzą 3 rozmiary – 55, 65 i 75 cali. Do naszej redakcji na testy trafił najmniejszy przedstawiciel serii. Jak wygląda, z czego jest zbudowany i co może zaoferować? Sprawdziłem to i podzielę się z wami moimi spostrzeżeniami.

Wygląd i budowa

Jak każdy inny telewizor, Samsung 55Q77C przychodzi do nas w dużym kartonie. Jak to często bywa w przypadku dużych telewizorów, czasami ciężko jest wydobyć go z pudełka, jednak w tym przypadku sama konstrukcja opakowania nieco nam to ułatwia. Bardzo często spotykamy się z systemem, gdzie możemy zdjąć górną część kartonu, a sam telewizor pozostaje odsłonięty i osadzony w wąskiej rynnie. Samsung jednak zdecydował się na zastosowanie perforowanych linii, dzięki którym możemy łatwo i bezpiecznie oderwać część kartonu i dostać się do środka.

Samsung 55Q77C - recenzja telewizora

W zestawie wraz z telewizorem otrzymujemy komplet dokumentów, czyli kartę gwarancyjną, instrukcję obsługi oraz skróconą instrukcję instalacji. Dostępna jest także naklejka określająca klasę energetyczną. Dodatkowo znajdziemy tutaj także stopkę, śruby potrzebne do jej zamontowania, pilot oraz kabel zasilający.

Samsung zdecydował się na zastosowanie niewielkiej, około 3-milimetrowej ramki wokół ekranu. Aktualnie na rynku telewizorów możemy obserwować tendencję do stosowania praktycznie bezramkowych ekranów, jednak w tym przypadku jest ona na tyle wąska, że właściwie podczas użytkowania nie zwracałem na nią uwagi. Na dole znajduje się nieco szersza ramka z logo Samsunga, które zostało umieszczone na dole, po prawej stronie ekranu. Pod nim dostępny jest także sensor, dzięki któremu możemy sterować podstawowymi ustawieniami telewizora.

Samsung 55Q77C - recenzja telewizora

Jeśli chodzi o tył urządzenia, jego obudowa została wykonana z plastiku. Nie mamy tu jednak do czynienia z matowym czy błyszczącym materiałem. Twórcy postanowili wykorzystać szczotkowany plastik, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo elegancko i schludnie. Niżej znajdują się także rowki, przez które możemy przeprowadzić przewody. Podobne znajdują się także na samej stopce. Telewizor oczywiście możemy także zawiesić na ścianie przy użyciu uchwytu w standardzie VESA.

Przejdźmy teraz do gniazd, które umieszczone zostały po lewej stronie obudowy (patrząc od tyłu). Znajdziemy tutaj odpowiednio dwa gniazda USB, gniazdo optyczne audio, 4 x HDMI, w tym HDMI 2.1 oraz HDMI eARC. To pierwsze pozwoli nam np. na podłączenie do telewizora konsoli obecnej generacji i skorzystanie z ich pełnego potencjału. Standard ten pozwala na przesyłanie obrazu w 120 klatkach na sekundę w jakości 4K. Z kolei HDMI eARC pozwala na przesyłanie sygnału zwrotnego audio, dzięki czemu możemy cieszyć się bezstratną jakością dźwięku po podłączeniu w ten sposób soundbara. Poniżej dostępne jest złącze Ethernet oraz gniazda antenowe. Po drugiej stronie obudowy znajdziemy gniazdo zasilania.

Samsung 55Q77C - recenzja telewizora

Kilka odrębnych zdań należy się także samemu pilotowi. Samsung idzie tutaj w minimalizm i do zestawu dołącza tylko jeden pilot, którego funkcje ograniczone są do minimum. Znajdziemy tutaj podstawowe przyciski do sterowania, dostęp do ustawień, zmiany głośności i programów, oraz przyciski z szybkim dostępem do serwisów VOD oraz przeglądarki internetowej. Na pewno na plus jest to, że możemy go ładować za pomocą przewodu USB. Z tyłu obudowy znajduje się także panel solarny, pozwalający na ładowanie baterii dzięki energii słonecznej.

Samsung 55Q77C - recenzja telewizora

Specyfikacja

Rodzaj ekranuQLED
Przekątna55 cali
Rozdzielczość4K (3840 x 2160)
Częstotliwość odświeżania120 Hz
HDRQuantum HDR, HDR 10+, HLG
Dźwięk przestrzennytak
Sterowanie głosem/aplikacjątak/tak
System smartTizen TV
Tryb grytak
Głośniki20 W
Złącza2 x USB, 4 x HDMI (HDMI 2,1 i HDMI eARC), gniazdo optyczne, Ethernet, antena
Tuner DVBT-2tak
Wymiary1232,9 x 708,7 x 25,7 mm

Ekran i testy matrycy

W telewizorze Samsung 55Q77C znajdziemy ekran 4K charakteryzujący się częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz. Zastosowano tutaj technologię QLED, czyli kropek kwantowych. To właśnie one, znajdujące się pomiędzy podświetleniem i filtrem kolorów odpowiadają za odpowiednie odwzorowanie barw, wysoki kontrast oraz żywe i realistyczne kolory. Za odpowiednie wrażenia odpowiada także procesor AI Quantum 4K, którego zadaniem jest bardzo precyzyjne optymalizowanie i ulepszanie oglądanych treści.

A jak to wypada w testach? Ekran w telewizorze Samsung 55Q77C sprawdzałem przy pomocy kolorymetru Spyder 5. W pierwszej kolejności weryfikowane były kontrast oraz jasność ekranu. W tym pierwszym przypadku otrzymaliśmy dobry wynik, na poziomie 1887:1. Doskonale za to wypada jasność ekranu. Wynik, jaki otrzymaliśmy to 333,8 cd/m2, co bardzo dobrze widać gołym okiem.

samsung 55q77c recenzja

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie wykonane podczas nagrywania wideorecenzji wspomnianego telewizora. W momencie jego robienia znajdowaliśmy się w pełni oświetlonym pomieszczeniu, a bezpośrednio na ekran padało światło z dwóch lamp studyjnych. Jak można zobaczyć, wszystko jest dobrze widoczne, nawet w bardzo naświetlonym pomieszczeniu.

Samsung 55Q77C - recenzja telewizora

Następnie przystąpiliśmy do testu odwzorowania barw. Daną, jaką obieramy przy ocenie jest delta E. Dla telewizorów dobrym wynikiem jest wszystko poniżej 4. W naszych testach, w momencie, kiedy telewizor był ustawiony w trybie Standard, osiągnęliśmy wynik na poziomie 2,13. Widać to też dobrze w dalszej części tabeli, gdzie przedstawione są poszczególne barwy. Największe odchylenia zostały zarejestrowane w przypadku szarości, granatu oraz pogranicza niebieskiego i zielonego koloru. Ogólny wynik jest jednak bardzo dobry.

samsung 55q77c recenzja

Nieco gorzej ekran wypadł w teście równomierności podświetlenia. Ten parametr sprawdzaliśmy na 25 planszach. W momencie, kiedy odchylenia sięgają wartości poniżej 10 %, raczej nie zobaczymy ich gołym okiem. W przypadku testowanego przez nas telewizora w jednym miejscu wartość ta przekraczała wspomniane wcześniej 10 %. Dotyczy to miejsca w okolicach lewego-dolnego rogu ekranu. Tutaj rzeczywiście w trakcie wyświetlania jednostajnego białego lub czarnego ekranu, kiedy mocno się przyjrzymy, możemy zobaczyć lekkie odchylenia. Jednak w trakcie codziennego użytkowania absolutnie nie zwracałem na to uwagi.

samsung 55q77c recenzja

Telewizor Samsung 55Q77C obsługuje oczywiście także formaty HDR. Niestety nie mamy co liczyć na Dolby Vision, jednak skorzystamy z HDR10 oraz HDR10+. Dostępna jest tutaj także całkowicie nowa funkcja, czyli mapowanie tonów HDR. Dostępne są tutaj dwie opcje, statyczne oraz aktywne. Aktywne mapowanie tonów HDR zdecydowanie lepiej dostosowuje się do metadanych, dzięki czemu w ostatecznym rozrachunku cały obraz jest nieco ciemniejszy, jednak bardzo jasne detale widzimy w bardzo dobrej jakości. W przypadku zastosowania statycznego mapowania, sam obraz rzeczywiście jest jaśniejszy, jednak ma tendencję do delikatnego przepalania bardzo jasnych elementów.

Telewizor wyposażony jest także w dodatkowe funkcje, które poprawiają wrażenia z oglądania. Możemy tutaj wyróżnić choćby Upłynniacz Ruchu+. Sprawdza się on przede wszystkim w przypadku oglądania sportu, dynamicznego kina, ale też grania. Poprawia on ruch do 120 Hz w rozdzielczości 4K, dzięki czemu oglądane przez nas materiały są wyświetlane bardzo płynnie.

Dźwięk

Jak wszyscy dobrze wiemy, dobre wrażenia z oglądania ulubionych filmów i seriali, sportu czy też grania w gry to nie tylko obraz, ale także odpowiedni dźwięk. Producent zamontował tutaj głośniki o łącznej mocy 20 W. Dostępne są także dwa tryby, standardowy i wzmocnienie. Ogólne wrażenia ze słuchania tego telewizora są dobre, dźwięk jest klarowny i czysty. Podczas oglądania serialu czy grania wszystkie szczegóły były dobrze słyszalne, bez jakichkolwiek przesterów. Daleko tu jednak do w pełni “kinowych” wrażeń. Te możemy jednak osiągnąć, podłączając do telewizora soundbar Samsunga z serii Q. W takim zestawieniu możemy skorzystać z technologii Q-Symphony. Polega ona na tym, że po podłączeniu zewnętrznego systemu audio, głośniki telewizora nie są wyciszane, a stanowią dodatkowe źródło dźwięku rozszerzając całą scenę. Dzięki temu możemy poczuć się, jakbyśmy byli w samym środku akcji.

Samsung 55Q77C - recenzja telewizora

System Smart

Telewizor Samsung 55Q77C działa w oparciu o system, który określany jest jednym z najlepszych systemów smart w historii. Mowa tutaj oczywiście o Tizen TV. Ja jestem osobiście wielkim fanem Google TV, jednak Tizen także bardzo przypadł mi do gustu. Przede wszystkim znajduje się tutaj moja ulubiona opcja, czyli system rekomendacji na ekranie głównym. Nie muszę już przeszukiwać poszczególnych serwisów VOD w poszukiwaniu interesujących mnie treści. Są one widoczne na ekranie startowym. Co więcej algorytm wyszukuje na podstawie historii oglądania treści, które mogą mnie zainteresować.

W samym systemie znajduje się także mnóstwo aplikacji. Oczywiście dostępne są wszystkie podstawowe serwisy, takie jak YouTube, Netflix, HBO Max, Disney Plus, CANAL + itd. itp. Znajdziemy tutaj także sporo dość nieoczywistych opcji. Na pewno zadowoleni będą fani sportu. Mogą mieć dostęp do dedykowanych aplikacji, które skupiają się na konkretnych dyscyplinach sportowych. Możemy także korzystać z programów, które pomagają w aktywności fizycznej w domowym zaciszu. Mogę śmiało powiedzieć, że po podłączeniu telewizora do internetu, zyskujemy praktycznie nieograniczony dostęp do zasobów sieciowych.

Samsung 55Q77C - recenzja telewizora

Dla mnie bardzo ciekawą opcją jest możliwość grania w chmurze, bez konieczności podłączania konsoli. Poza takimi aplikacjami jak np. GeForce Now, możemy uruchomić także specjalną apkę Xbox. Posiadając konto Xbox oraz mając wykupiony abonament Xbox Game Pass, po sparowaniu kontrolera z telewizorem możemy korzystać z pełnej biblioteki gier z Xbox Game Pass. A to wszystko za pośrednictwem gry w chmurze. Do płynnego grania potrzebny jest oczywiście odpowiednio szybki internet, jednak staje się on już standardem w naszych domach.

Czy warto kupić?

Podsumowując wszystkie wcześniejsze informacje, moim zdaniem zdecydowanie telewizor ten jest wart swojej ceny. Pokazują to szczególnie wyniki naszych testów, które wskazują na bardzo dobry kontrast, jasność ekranu oraz odwzorowanie barw. Nieco gorzej jest z równomiernością podświetlenia, jednak w trakcie standardowego użytkowania absolutnie nie jest to widoczne gołym okiem. Co prawda Samsung 55Q77C nie znajduje się wśród najtańszych telewizorów, ponieważ kosztuje około 4799 zł, jednak zdecydowanie jest to inwestycja na lata. W tym przypadku, jeśli nie będziemy chcieli wyposażyć się szybko w większy ekran, z telewizora z serii Q77C będziemy mogli spokojnie korzystać przez dobre kilka lat, ciesząc się wszystkimi możliwościami współczesnych technologii.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.