Starfield tylko w 30 FPS na konsolach. Co z PC? Sprawdź wymagania sprzętowe

Podczas Starfield Direct otrzymaliśmy mnóstwo nowych informacji na temat nadchodzącego RPG od Bethesdy. Choć większość przedstawionych materiałów może imponować i z pewnością zaostrzyła nasz apetyt na Starfield, to jedna wiadomość podzieliła graczy. Wiemy już bowiem, że nie będziemy mogli cieszyć się najbardziej płynną rozgrywką na konsolach Xbox.

Starfield tylko w 30 FPS na Xbox Series X|S dla dobra graczy?

Todd Howard – lider Bethesdy i główny projektant Starfield zdradził w wywiadzie dla serwisu IGN, że konsolowa wersja gry otrzyma tylko jeden tryb graficzny. Posiadacze Xbox Series X będą mogli cieszyć się rozgrywką w jakości 4K i 30 FPS natomiast właściciele Xbox Series S – 1440p i 30 FPS.

Choć Starfield to bez wątpienia bardzo ambitna produkcja, to graczy uderzył fakt, że jest to już druga głośna gra (po Redfall) od wewnętrznych zespołów Microsoftu, która nie jest w stanie osiągnąć poziomu 60 klatek na sekundę. Warto tu przypomnieć, że Xbox Series X cały czas jest reklamowany jako “najpotężniejsza konsola do gier na rynku“. Wielu graczy poddaje w wątpliwość to hasło.

Todd Howard nie widzi w tym jednak nic złego i uważa, że dla fanów gier Bethesdy nie powinno być to zaskoczeniem.

Myślę, że nie powinno to być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę nasze poprzednie gry, do czego zmierzamy. Od zawsze są to ogromne, otwarte światy, w pełni dynamiczne, pełne detali, w których wszystko może się zdarzyć – Todd Howard, Bethesda.

Co ciekawe, choć Howard potwierdził, że rozgrywka na konsolach Xbox zostanie zablokowana na 30 FPS, to podczas wewnętrznych testów Starfield działał na konsolach bardzo płynnie, dobijając do bariery 60 klatek na sekundę. Skąd zatem decyzja o utrzymaniu jedynie 30 FPS’ów? Bethesda woli bowiem otrzymać szczegółowość grafiki w rozdzielczości 4K i utrzymać stabilne 30 FPS, niż iść na jakiekolwiek ustępstwa.

Nigdy nie chcemy poświęcać tego doświadczenia, które sprawia, że nasze gry są naprawdę wyjątkowe. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z tego, jak gra się (w Starfield – przyp. red.) nawet w ferworze walki – Todd Howard, Bethesda.

To Cię zainteresuje: Starfield wyrwie nas z butów i rzuci na kolana? Sprawdź, co już wiemy o nowym RPG od Bethesdy

Starfield w 30 FPS na konsolach, a jak to wygląda na PC? Sprawdź wymagania sprzętowe

postać z gry starfield

Możemy zaryzykować stwierdzenie, że w największy tegoroczny tytuł na wyłączność konsol Xbox Series X|S najlepiej będzie zagrać na… PC. Ograniczenie do 30 FPS oczywiście nie dotyczy komputerów i gracze, którzy wybiorą tę wersję, będą mogli cieszyć się płynną i dynamiczną rozgrywką. Co ciekawe, przy tym wszystkim szokują wręcz oficjalne wymagania Starfield na PC, które nie należą do najwyższych i z powodzeniem uruchomimy RPG Bethesdy nawet na starszych maszynach. Oto jak prezentują się oficjalne wymagania sprzętowe Starfield:

Minimalne wymagania sprzętowe

  • OS: Windows 10 64-bitowy
  • Procesor: Intel Core i7-6800K lub AMD Ryzen 5 2600X
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1070 Ti lub AMD Radeon RX 5700
  • RAM: 16 GB
  • Miejsce na dysku: 125 GB (SSD)

Rekomendowane wymagania sprzętowe

  • OS: Windows 10/11 64-bitowy
  • Procesor: Intel Core i5-10600K lub AMD Ryzen 5 3600X
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 2080 lub AMD Radeon RX 6800 XT
  • RAM: 16 GB
  • Miejsce na dysku: 125 GB (SSD)

Starfield zadebiutuje na PC i konsolach Xbox Series X|S 6 września 2023 roku. Zamówienia przedpremierowe na grę można już składać m.in. w oficjalnym sklepie Xbox.