Samsung 55QN85C – recenzja telewizora QLED 4K z odświeżaniem 120 Hz

Do naszej redakcji trafił 55-calowy telewizor Samsung z serii QN85C. Co ma do zaoferowania i jak sprawuje się w praktycznym użytkowaniu?

O telewizorze Samsung 55QN85C mówi się, że jest to pogromca OLED’ów, mimo, że jest to urządzenie wykonane w technologii QLED. Co ma do zaoferowania i jak sprawuje się w praktycznym użytkowaniu? Zapraszam do przeczytania mojej recenzji.

Wygląd i budowa

Jeśli chodzi o podstawowe kwestie, związane z tym, w czym przychodzi do nas telewizor, jak wygląda oraz co znajduje się w zestawie, tutaj raczej rewolucji nie ma. Jak każdy większy telewizor przychodzi on do nas w dużym kartonie. Co ważne, Samsung zastosował tutaj ciekawe rozwiązanie, które widzieliśmy już choćby w przypadku modelu 55Q77C. Chodzi o perforowane linie na kartonie, dzięki czemu możemy łatwiej dostać się do zawartości opakowania. W środku poza samym telewizorem znajdziemy pilot, podstawę, instrukcję obsługi oraz informację o klasie energetycznej.

recenzja telewizora Samsung 55QN85C

Jeśli chodzi o pilota, tutaj nie ma żadnych zaskoczeń. Samsung od dawna do swoich urządzeń dołącza bardzo minimalistyczny sprzęt z mocno ograniczoną liczbą funkcji. Znajdziemy tutaj podstawowe przyciski służące do uruchamiania telewizora, przejścia do ustawień, przejścia do trybu gry, nawigacji góra-dół-prawa-lewa, podgłaśniania i ściszania dźwięku, zmiany kanałów oraz szybkiego dostępu do serwisów internetowych. Jeśli chodzi o te ostatnie to mamy dostęp z poziomu pilota do Netflixa, Prime Video, Disney Plus i przeglądarki internetowej. Pilota możemy ładować za pomocą kabla USB-C. Co więcej, na tyle urządzenia znajduje się panel solarny, dzięki któremu możemy korzystać także z energii słonecznej.

Samsung 55Q77C - recenzja telewizora

Jeśli chodzi o sam telewizor, z przodu mamy do czynienia z praktycznie bezramkową konstrukcją. W odróżnieniu od innych telewizorów, dolna belka też nie jest zbyt szeroka. Po prawej stronie znajduje się sensor do sterowania ustawieniami oraz małe logo Samsunga.

Jeśli chodzi o tył, nie ma tutaj nic zbyt odkrywczego. Obudowa została wykonana z czarnego plastiku. Znajdziemy jednak tutaj coś, co nas bardzo interesuje, czyli panel z gniazdami. Telewizor został wyposażony w gniazdo USB, 4 x HDMI, w tym HDMI 2.1 oraz eARC, złącze optyczne audio oraz złącza antenowe oraz Ethernet.

recenzja telewizora Samsung 55QN85C

Ekran i testy matrycy

Jeśli chodzi o Samsung 55QN85C, mamy tutaj do czynienia z ekranem 4K, który został wykonany w technologii QLED z podświetleniem Mini Led. Co ważne, mamy tutaj także do czynienia z częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz, więc ten telewizor idealnie nada się dla graczy oraz osób, które często oglądają dynamiczne filmy, seriale czy rozgrywki sportowe.

Telewizor oczywiście obsługuje także popularne formaty HDR, takie jak HDR10 czy HLG. Niestety ze względów licencyjnych nie mamy tutaj dostępu do Dolby Vision, jednak za obsługę treści, które są nadawane w tym formacie, odpowiada HDR10.

recenzja telewizora Samsung 55QN85C

Bardzo ważną informacją jest także to, że inżynierom Samsunga udało się w tej 55-calowej konstrukcji zmieścić ponad 500 lokalnych stref wygaszania. Ma to realny i rzeczywisty wpływ na to, jak odbieramy treści przez nas oglądane. Właśnie dlatego też mówi się, że ten telewizor, mimo, że został wykonany w technologii QLED, może być pogromcą OLEDów, ponieważ rzeczywiście czerń, którą możemy zaobserwować jest bardzo głęboka.

To wszystko idealnie działa w połączeniu z Neural Quantum Processor, który zapewnia także bardzo dobry upscaling do jakości 4K oraz płynność ruchu. W telewizorze Samsung 55QN85C mamy dostęp do kilku trybów. Są to:

  • Standardowy
  • Dynamiczny
  • Gra
  • FilmMaker
  • Film
  • Eko

Jeśli chodzi o wrażenia wizualne, w przypadku trybu standardowego, tutaj cudów nie ma. Podczas oglądania w słoneczny i jasny dzień idealnie sprawdza się tryb Dynamiczny, ponieważ podbija najważniejsze wartości, takie jak np. jasność. Mimo tego, że słońce świeci bezpośrednio w ekran, wszystko jest dobrze widoczne. Z kolei, jeśli chcemy urządzić sobie wieczorny seans filmowy w salonie, warto wybrać tryb FilmMaker. Wówczas na ekranie będziemy mogli zobaczyć dokładnie to, co chcieli pokazać twórcy.

Kolejnym ważnym elementem specyfikacji tego modelu jest jasność. Producent deklaruje jasność na poziomie powyżej 1000 nitów. Oczywiście nie dotyczy to każdego trybu. Tak może dziać się choćby w trybie dynamicznym. W naszych testach udało się osiągnąć jasność na poziomie 131 cd/m2. Były one przeprowadzane w trybie standardowym za pomocą kolorymetru SpyderX 5.

Jeśli chodzi o kolejny test, jaki wykonywałem, dotyczył on pokrycia barw. Podstawowym parametrem, na jakim się skupiamy jest Delta E. Jeżeli wynosi ona poniżej 4, uważamy to za wynik dobry w przypadku urządzeń konsumenckich. Nam udało się uzyskać wynik na poziomie 3,66, co jest wartością dobrą.

Jeśli chodzi o kwestię pokrycia kolorów, w jednym z testów uzyskaliśmy wynik pokrycia barw DCI P3 na poziomie 89%.

Ostatnim testem, jaki wykonałem, było równomierne podświetlenie matrycy. Był on wykonywany na 25 planszach rozlokowanych na całym ekranie. Tutaj przyjmujemy możliwość odchylenia pewnych wartości maksymalnie do 10 %. Jeśli chodzi o wyniki, można powiedzieć, że są doskonałe. W żadnym z 25 miejsc wartości nawet nie zbliżyły się do wspomnianych wcześniej 10 %. Co więcej, w większości przypadków nie przekroczył one nawet 2 – 3 %.

Jak w ogólnym rozrachunku wypada ekran w tym 55-calowym telewizorze? Obejrzałem na nim kilka filmów, seriali, materiałów na YouTube, ale także miałem okazję pograć. Mogę powiedzieć, że ekran sprawuje się doskonale, ale nie w trybie standardowym. Musisz o tym pamiętać, że jeżeli chcesz w pełni skorzystać z potencjału urządzenia, musisz wybrać odpowiedni tryb dla wyświetlanych treści.

Dźwięk

Jeśli chodzi o dźwięk w telewizorze Samsung 55QN85C, rewelacji nie ma. Nie ma co tutaj ukrywać, ponieważ podobnie jak w większości innych telewizorów, jeżeli chcemy liczyć na dźwięk przestrzenny w pełnym znaczeniu tego słowa, musimy zdecydować się na zewnętrzny zestaw audio. W samym telewizorze możemy dostać jedynie jego namiastkę. Inżynierom Samsunga udało się tutaj zmieścić łącznie 6 głośników, które umieszczone są po bokach, oraz na górze telewizora.

recenzja telewizora Samsung 55QN85C

System

Na koniec warto powiedzieć jeszcze kilka słów na temat systemu, na jakim pracuje Samsung 55QN85C. Jest to Tizen TV, określany przez wiele osób jako jeden z najlepszych systemów w telewizorach smart. Jeśli chodzi konkretnie o ten telewizor, bardzo szybko przebiegła cała konfiguracja, a w trakcie korzystania nie zauważyłem żadnych problemów z jego stabilnością. Wszystko działało poprawnie i bez zacięć.

Podsumowanie

Czy warto kupić telewizor Samsung 55QN85C? Oczywiście, to zależy. Jeśli szukasz telewizora o przekątnej 55 cali, który świetnie odwzorowuje kolory oraz charakteryzuje się głęboką czernią, zdecydowanie tak. Musisz jednak przygotować się na wydatek rzędu 7500 zł. Jest to bardzo dobry wybór, które nie do końca ufają technologii OLED, jednak chcą mieć w domu urządzenie, które zagwarantuje podobne wrażenia.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.