Przywracanie systemu Windows do ustawień fabrycznych – to proste!

Komputer się zawiesza, występują z nim dziwne problemy, a może po prostu chcesz go sprzedać. Musisz zatem pozbyć się wszystkich swoich danych i ponownie zainstalować Windowsa. Najprostszą metodą jest jednak przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych. Oto jak w prosty sposób przeprowadzić cały ten proces.

Jeśli Twój komputer z systemem Windows działa nieprawidłowo, zanim podejmiesz drastyczne kroki, dostępnych jest kilka opcji. Możesz uruchomić testy diagnostyczne, aby upewnić się, że dysk twardy jest sprawny. Jeśli problem pojawił się po aktualizacji systemu Windows, istnieje sposób na jego odinstalowanie i sprawdzenie, czy to rozwiąże problem.

Jeśli jednak żadna z tych metod nie zadziała lub planujesz pozbyć się urządzenia, być może nadszedł czas, aby zresetować komputer do ustawień fabrycznych. Proces może spowodować wyczyszczenie plików i bieżących ustawień, dlatego pamiętaj, o utworzeniu kopii zapasowej ważnych danych przed wykonaniem resetu, aby niczego nie stracić. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Przywracanie Systemu Windows – jak zacząć?

Cały proces jest zautomatyzowany i ogranicza się do kilku kroków.

W pierwszej kolejności wchodzimy do ustawień systemowych. W tym celu

Windows 10

 1. W menu start kliknij przycisk ustawienia (ikona koła zębatego)
 2. Przechodzimy w “Aktualizacja i zabezpieczenia” 
 3. Następnie z menu po lewej stronie wybieramy Odzyskiwanie
 4. W obszarze Zresetuj ten komputer wybierz opcję Rozpocznij 
Windows 10 przywracanie systemu Windows - reset

Windows 11

W przypadku nowszej wersji systemu Microsoftu mamy dwie ścieżki włączenia opcji przywracania Windowsa.

 1. W menu start kliknij przycisk ustawienia
 2. Wchodzimy w opcję System
 3. Następnie w odzyskiwanie
 4. Klikamy w przycisk “Resetuj ustawienia tego komputera osobistego”

Alternatywny sposób 

 1. W menu start kliknij przycisk Ustawienia
 2. Przechodzimy do Windows Update
 3. Wybieramy Opcje zaawansowane
 4. Następnie z listy Odzyskiwanie
 5. Klikamy w przycisk “Resetuj ustawienia tego komputera osobistego” w polu Resetuj ten komputer.
Windows 11 przywracanie systemu Windows - reset

Przywracanie systemu Windows – Co dalej?

Obojętnie od posiadanej wariantu Windowsa następne etapy są już identyczne zarówno na 10, jak i 11. Przed waszymi oczami powinien pojawić się kreator procesu resetowania. W każdej wersji systemu operacyjnego możesz wybrać opcję Zachowaj moje pliki. Pozwala ona usunąć tylko zainstalowane aplikacje i ustawienia. Spowoduje ona natomiast zachowanie plików osobistych. Zalecamy wybranie tej opcji w przypadku próby rozwiązania problemów z pracą komputera.

Jeżeli natomiast nie planujesz już korzystać z komputera, warto skorzystać z opcji “Usuń wszystko“. Spowoduje wyczyszczenie dysku poprzez usunięcie pobranych aplikacji, ustawień oraz plików osobistych.

Przywracanie systemu Windows – lokalnie czy z chmury?

Zanim jednak będziesz mógł nacisnąć przycisk resetowania, musisz określić, w jaki sposób ponownie zainstalować system Windows. Do wyboru masz dwie opcje. Lokalna ponowna instalacja oraz z Pobieranie z chmury. Pierwszy wariant przywróci system do stanu początkowe posiadanej wersji, w drugim przypadku system pobierze najnowsze udostępnione pliki instalacyjne. Niestety nie oznacza to, że System od razu będzie zaktualizowany. Mówimy tutaj tylko o dużych updatach, jak choćby ostatni 23H2. Dodatkowo „Pobieranie z chmury” w dość szybkiego łącza internetowego i wiąże się z koniecznością pobrania nawet 4 GB danych. Miejcie to na uwadzę, jeżeli korzystacie z połączeń taryfowych z limitami.

Przed przystąpieniem do procesu Resetowania ustawień fabrycznych, możesz jeszcze zmienić ustawienia. Do wyboru masz opcję dokładniejszego czyszczenia danych, by te nie były w łatwy sposób do odzyskania. Możesz ją zaznaczyć nie tylko dla dysku systemowego, ale dla wszystkich nośników dostępnych w Twoim komputerze.

Resetujemy ustawienia systemu

Po wybraniu odpowiednich opcji wystarczy po prostu kliknąć przycisk Dalej. System Windows wygeneruje ekran podsumowujący, co się stanie, gdy wykonasz reset. Jeśli wybrałeś opcję  Zachowaj moje pliki , możesz wyświetlić listę aplikacji, które zostaną usunięte podczas przywracania.

Kiedy będziesz gotowy do zatwierdzenia, kliknij Resetuj.

W czasie trwania całego procesu komputer może kilkukrotnie się uruchamiać ponownie. Mniej wiecej po ok. 15-30 minutach na ekranie, pewien się pojawić kreator ustawień systemowych. Jeśli sprzedajesz komputer możesz go po prostu wyłączyć. Konfiguracje Windowsa pozostaw już dla nowego właściciela.

W innym przypadku czeka Cię często dość żmudny etap wprowadzania ustawień oraz ponownej instalacji potrzebnego oprogramowania. Nie zapomnij również przywróć kopii zapasowej swoich plików. Mimo wszystko przedstawiona opcja i tak jest dużo szybsza od czystej instalacji systemu z wykorzystaniem nośnika.