Jak pobrać Windows 11 i przygotować pendrive do instalacji systemu

Choć większość komputerów czy laptopów dostarczanych jest z zainstalowanym systemem operacyjnym, to niestety rzadkością jest by producenci dostarczyli z nim nośnik. Jednak czy wiedzieliście, że obraz Windowsa bez problemu możecie pobrać za darmo ze strony Microsoftu? W tym poradniku skupimy się jak przygotować bootowalnego pendrive, który umożliwi wam czystą instalację czy pomoże w naprawie uszkodzonego systemu. 

Przy okazji premiery nowego uaktualnienia do Windows 11 –  23H2, o której już pisaliśmy wcześniej, Microsoft zaktualizował dostępne wersje systemu do pobrania. Te są już w pełni zaktualizowane, więc nie będziecie musieli poświęcać dodatkowego czasu czy swojego transferu. Sam gigant z Redmont nie tylko udostępnia obrazy ISO, ale przygotował również poręczne narzędzie pozwalające stworzyć bootowalny pendrive.  Pamiętajcie, że niezależnie od wersji (Home bądź Pro) Windows 11 wymaga procesorów 64-bitowych i nie jest oferowany w wersji 32-bitowej wersji.

Samo wdrażanie aktualizacji 23H2 rozpoczęło się 31 października, na chwilę obecną nie każdy ma do niej dostęp. Z tego względu, gdy chcemy szybciej sprawdzić nowe funkcje Windowsa, zainstalowanie nowej wersji może być najszybszą opcją. Jednak jak przygotować napęd do instalacji?

Pobierz plik ISO

Cała procedura jest naprawdę prosta:

 1. Otwórz stronę pobierania firmy Microsoft i znajdź sekcję „ Pobieranie obrazu dysku (ISO) systemu Windows 11”
 2. Z menu rozwijanego wybierz „ Windows 11 (Multi-edition ISO” i kliknij „ Pobierz ”. Wybierz preferowany język.
Okno Media creation tool Microsoftu

Po pobraniu pliku możesz go “zamontować” w systemie i uruchomić instalator w celu dokonania aktualizacji. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, pod warunkiem że Twój komputer posiada nagrywarkę DVD, możesz bez problemu wypalić system operacyjny Windows na płycie. Niestety będziesz potrzebował 8 GB nośnika (dual Layer), ponieważ plik ISO pobrany ze strony Microsoftu zajmuje 6,1 GB. 

Tworzymy botowalnego pendriva

Co jednak zrobić, gdy nasz komputer nie posiada nagrywarki DVD? Przecież większość producentów laptopów czy nawet jednostek stacjonarnych już od dłuższego czasu przestało wyposażać w tego typu napędy. Na szczęście już od Windows 8 Microsoft umożliwiał instalacje systemu z pendrive. Dodatkowo opcja ta jest przeważnie dużo szybsza niż kopiowanie plików z płyt. Jak przeprowadzić cały proces? Nic prostszego!

 1. Ponownie otwieramy  stronę pobierania firmy Microsoft. Tym razem jednak udajemy się do sekcji  “Tworzenie nośnika instalacyjnego systemu Windows 11”
 2. Klikamy “Poberz teraz”
 3. Uruchamiamy aplikację “Media Creation Tool”
 4. Akceptujemy zapisy licencyjne i przechodzimy dalej
 5. Odznaczamy pole “Użyj zalecanych opcji dla tego komputera”. Dzięki temu możemy wybrać język systemu. Ponownie przechodzimy dalej.
 6. Zostaniemy zapytani, czy chcemy stworzyć dysk flash USB, czy pobrać plik ISO. Wybieramy pierwszą opcję i przechodzimy do kolejnego okna.
 7. Wybieramy pendrive z listy dostępnych urządzeń. Pamiętajcie, że wasz nośnik musi mieć przynajmniej 8 GB pojemności.
 8. Pozostaje nam odczekać, aż system zostanie pobrany i nośnik instalacyjny zostanie przygotowany. Cały proces jest mocno zależy od prędkości waszego internetu oraz samego pendrive więc może zając od kilkunastu minut nawet do ponad godziny.

I tyle. Możemy już wykorzystać powstały nośnik do świeżej instalacji systemu czy jego naprawy.

Botowalny pendrive nie tylko przez narzędzia Microsoftu

Choć opisana wyżej metoda jest wygodna, możemy ją wykonać tylko na komputerach z już zainstalowanym Windowsem. Nie jest to jednak jedyna opcja. By przygotować bootowalnego pendrive z systemem Microsoftu, nawet z poziomu komputerów Mac będziemy potrzebować programu UNetbootin. 

 1. Po pobraniu pliku ISO ze strony Microsoft uruchamiamy wspomniane oprogramowanie.
 2. Wybieramy na dole okna programu, że chcemy stworzyć pendrive z pliku ISO
 3. Klikamy ikonę “…” i podajemy lokalizację pliku z obrazem instalacji Windowsa
 4. Wybieramy naszego pendrive, w moim przypadku dysk H:
 5. Klikamy OK i czekamy aż program przygotuje nam bootwalny pendrive

Metod na stworzenie nośnika instalacyjnego systemów operacyjnych jest naprawdę wiele. W tym poradniku przedstawiłem trzy, moim zdaniem najprostsze, które działają nawet z najnowszą wersją systemu Windows 11.