Obcy: Romulus. Kiedy premiera, obsada, zwiastun, gdzie obejrzeć. Sprawdź, co wiemy na temat filmu

Postanowiłem zebrać w jednym miejscu najważniejsze informacje na temat filmu Obcy: Romulus. Musisz to wiedzieć, zanim obejrzysz.

Ksenomorfy powracają, a to wszystko za sprawą filmu Obcy: Romulus, który już tego lata zadebiutuje w polskich kinach. Nie licząc 2 crossoverowych produkcji z cyklu Alien vs. Predator, będzie to 7 część filmowej serii o Obcym. Ważne jest także to, że swoje błogosławieństwo na powstanie tego filmu dali sami Ridley Scott oraz James Cameron.

Po pierwszych zwiastunach wyraźnie widać, że twórcy chcą wrócić do korzeni serii. Będzie więc mrocznie, przytłaczająco, klaustrofobicznie i strasznie. Ja jestem bardzo podekscytowany i już nie mogę się doczekać.

W związku z tym postanowiłem zebrać w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat filmu Obcy: Romulus. Jeśli jesteś ciekawy, zostań ze mną kilka minut i przejdźmy przez to razem.

O czym będzie Obcy: Romulus?

Przez długi czas dokładna fabuła filmu Obcy: Romulus nie była znana. Twórcy udostępnili tylko krótką informację, która niewiele zdradzała:

Grupa młodych ludzi w odległym świecie konfrontuje się z najbardziej przerażającą formą życia we wszechświecie.

Po publikacji zwiastunów oraz nowych wypowiedziach twórców wiemy już nieco więcej. Tytułowy Romulus to wrak stacji badawczej, która dryfuje w galaktyce. W przeszłości należał on do korporacji Weyland-Yutani. Bohaterami filmu jest grupka poszukiwaczy, która specjalizuje się w odzyskiwaniu cennych elementów z pozostałości, jakie znajdują w kosmosie. Chodzi tu przede wszystkim o porzucone statki kosmiczne, artefakty, czy właśnie stacje badawcze, z których jedną z nich jest tytułowy Romulus. Co więcej, jest on dla nich niezwykle ważny, ze względu na swoją historię i zawartość. Niestety dopiero po czasie orientują się, że jest to śmiertelna pułapka, a cała stacja opanowana jest przez ksenomorfy, które jak doskonale wiemy, nie znają litości.

Czym jest korporacja Weyland-Yutani?

Weyland Yutani Corp to światowa korporacja, która zajmuje się eksploracją kosmosu. Specjalizuje się właściwie w każdej dziedzinie lotów międzyplanetarnych, jednak jej głównym zainteresowaniem jest pozyskiwanie surowców i ich sprowadzanie, zakładanie kolonii na innych planetach, terraformacja, badania naukowe oraz produkcja sprzętu technicznego. Ich nie do końca etyczną działalność mogliśmy zobaczyć już w pierwszym w filmie z serii Obcy, czyli w 8 Pasażerze Nostromo. To właśnie Weyland-Yutani wystawiło załogę na wielkie ryzyko, chcąc pozyskać obcą formę życia. Dlatego też na statku umieszczono nowego członka Asha, który okazał się Androidem wypełniającym polecenia zarządu.

Kadr ze zwiastuna filmu Obcy Romulus

Obsada

W filmie Obcy: Romulus występują m.in.:

 • Cailee Spaeny
 • Isabela Merced
 • Archie Renaux
 • David Jonsson
 • Spike Fearn
 • Aileen Wu

Czy James Cameron i Ridley Scott tworzą film?

Jeśli James Cameron oraz Ridley Scott chcieliby umieścić na Facebooku informację o swoim związku z filmem Obcy: Romulus, musieliby wybrać opcję “to skomplikowane”. Reżyserem filmu jest Fede Alvarez, który także wraz z Rodo Sayaguesem odpowiadają za scenariusz.

Jeśli chodzi o Ridleya Scotta, jest on jednym z producentów filmu. James Cameron także miał swój udział w tworzeniu, ponieważ jak zdradził Alvarez, rozmawiali przez telefon, gdzie Cameron miał okazję udzielić kilku rad i uwag. Po rozmowie miał podziękować za możliwość dołączenia do “burzy mózgów”.

Chronologia, czyli gdzie właściwie jest Obcy: Romulus?

Jeśli chodzi o chronologię powstawania filmów z uniwersum Obcego, wygląda ona następująco:

 • Obcy: 8 Pasażer Nostromo – 1979
 • Obcy: Decydujące Starcie – 1986
 • Obcy 3 – 1992
 • Obcy: Przebudzenie – 1997
 • Prometeusz – 2012
 • Obcy: Przymierze – 2017

Tak w kolejności powstawania wygląda aktualna lista wszystkich filmów z Obcym w roli głównej. A jak oglądać je po kolei?

Oryginalna trylogia, lub kwadrylogia (ale do tego przejdziemy za chwilę), składa się z filmów, w której główną bohaterką jest Ellen Ripley. Tych są 3, czyli Obcy: 8 Pasażer Nostromo, Obcy: Decydujące starcie oraz Obcy 3. Wiele osób do tego kanonu dokłada jeszcze Przebudzenie z 1997 roku. Tutaj jednak mamy do czynienia z wydarzeniami rozgrywającymi się 200 lat po akcji z trylogii. Bohaterką z kolei jest klon Ripley ulepszony o cechy ksenomorfa.

Prometeusz oraz Przymierze można bez większych obaw nazwać prequelami całej serii. Filmy opowiadają o tym, jak powstały neomorfy, czyli przodkowie ksenomorfów, z którymi mieliśmy do czynienia w oryginalnej serii.

Jeśli chodzi o akcję filmu Obcy: Romulus, jest ona umiejscowiona pomiędzy wydarzeniami z 8 Pasażera Nostromo i Decydującego Starcia.

Filmy z serii Obcy na Disney Plus

Wszystkie filmy z serii Obcy, jakie do tej pory się pojawiły, możesz obejrzeć na platformie Disney Plus.

Kiedy premiera?

Premiera filmu Obcy: Romulus zaplanowana jest w Polsce na 15 sierpnia 2024 roku.

Gdzie obejrzeć?

Od dnia premiery film Obcy: Romulus będzie dostępny jedynie w kinach takich sieci jak Cinema City, Helios czy Multikino. Seanse będą odbywały się także w mniejszych kinach studyjnych w całej Polsce.

Jeśli chodzi o serwisy VOD, będziemy musieli poczekać minimum 45 dni od kinowej premiery. Później możemy spodziewać się dodania filmu do biblioteki serwisu Disney Plus.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.