Najlepsze sieci VPN 2023. Który VPN wybrać?

Chcesz cieszyć się anonimowością w internecie i mieć pewność, że nikt Cię nie śledzi? W takiej sytuacji pomoże sieć VPN. Jak działa i w jaki sposób wybrać najlepszą dla siebie? Pomożemy!

Czym są sieci VPN?

Czym tak właściwie są sieci VPN? Nazwa to skrótowiec od angielskich słów virtual private network, czyli „wirtualna sieć prywatna„. Jak to działa? W stosunkowo prosty sposób – od użytkownika wychodzi specjalne połączenie, które najpierw kierowane jest na serwer dostawcy, a dopiero następnie do internetu. Serwer taki może być ulokowany w jednym z wielu krajów świata, toteż jeśli np. łączysz się z Polski poprzez serwer w Kanadzie, dla stron internetowych będzie to znak, że odwiedza je ktoś w tego właśnie kraju.

A po co tak robić? Odpowiedź jest prosta – aby zyskać dostęp do treści blokowanych na podstawie geolokalizacji. Możesz na przykład dzięki temu korzystać z amerykańskiego Netflixa, który w wersji przeznaczonej na rynek północnoamerykański ma znacznie większą bibliotekę. W krajach, gdzie internet jest cenzurowany (jak choćby Chiny), sieć VPN pozwala na ominięcie blokad i zyskanie dostępu do wszystkich treści.

Cenzura w sieci

Na tym jednak nie koniec zalet – ponieważ ruch w sieci VPN jest szyfrowany, nikt nie będzie w stanie go przejąć, czyli podejrzeć wysyłanych informacji. To z kolei zapewnia możliwość anonimowego przesyłania danych, kolosalnie zwiększa bezpieczeństwo zakupów online, a także masz pewność, że nikt Cię nie śledzi – zwłaszcza trackery reklamowe. Ponadto wiele sieci VPN przydziela użytkownikom losowy numer IP za każdym razem, gdy korzystają z usługi. To dodaje dodatkową warstwę ochrony przed wykryciem tożsamości oraz prawdziwej lokalizacji.

Sieć VPN może być używana zarówno na urządzeniach desktopowych, jak i mobilnych, możesz dzięki niej korzystać z sieci Wi-Fi w publicznych hotspotach, co pozwala uniknąć oprogramowania szpiegującego – a hakerzy bardzo lubią zostawiać w nich takie „niespodzianki” dla internautów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze sieci VPN?

Obecnie na rynku mamy kilkunastu dostawców sieci VPN. W jaki sposób wybrać najlepiej dopasowanego do swoich potrzeb? Zwróć uwagę na takie czynniki:

  • funkcje – dostawcy VPN proponują zróżnicowane rozwiązania, dlatego warto zapoznać się z dokładną ofertą każdego z nich. Jeśli na przykład chcesz w tym samym momencie mieć ruch sieciowy tylko częściowo ukryty, wybierz sieć VPN z funkcją „tunelowania”. Informacje o funkcjach podajemy przy opisie każdej polecanej sieci w naszym zestawieniu;
  • wyspecjalizowanie serwery – zwykły serwer to po prostu przekazanie ruch dalej do internetu, jednak jeżeli chcesz mieć sieć VPN do konkretnej czynności, wybierz dostawcę mającego wyspecjalizowane serwery, np. do streamingu treści, przesyłania plików p2p itp.;
  • ochrona danych użytkownika – choć przy sieciach VPN powinno wydawać się to oczywiste, to jednak nie każdy dostawca stosuje politykę „zero logów”. Dla osób chcących maksymalnie zachować prywatność polecamy dostawców, którzy nie tylko nie zbierają informacji na temat aktywności użytkownika, ale również nie wymagają od niego żadnych danych w celu założenia konta.

Znalezienie optymalnie dopasowanej sieci VPN nie jest trudne, jeśli wiesz, czego szukasz. Nie ma przy tym znaczenia, jakim systemem operacyjnym dysponujesz. VPN to usługa w sieci, a aplikacja daje do niej dostęp. Dlatego dostawcy oferują aplikacje na system Windows, macOS, Linuxa, Android, i iOS.

Polecane sieci VPN – ranking 2023

Poniższe zestawienie sieci VPN obejmuje pozycje, które wyróżniają się zarówno dużą liczbą serwerów, jak i wyposażone są w praktyczne funkcje. Wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Ivacy VPN

sieć VPN

Ivacy VPN to sieć, która na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo. Maskuje adres IP użytkownika, a następnie chroni transfer danych silnym szyfrowaniem AES 256-bit. Prowadzi ścisłą politykę braku tworzenia jakichkolwiek logów, dzięki czemu masz pewność, że Twoja aktywność nie jest w żaden sposób rejestrowana. Oferuje ponad 5700 serwerów rozsianych w setce krajów świata. Każdy z nich cechuje duża szybkość transferu danych, a więc filmy i seriale w streamingu nie powinny się zacinać.

Ivacy VPN oferuje zarazem serwery wyspecjalizowane w odblokowywaniu treści, p2p, streamingu i szyfrowaniu. Podczas pobierania przez nią plików czy innych materiałów jest się chronionym za pomocą własnych mechanizmów antywirusowych dostawcy, co jest kolejnym plusem. A za ile to wszystko?

Dostępne są trzy plany – miesięczny, roczny oraz pięcioletni. Opłaty to odpowiednio 9,95 USD, 47,76 USD oraz 60 USD. Zwraca uwagę ta ostatnia propozycja – używanie VPN wychodzi za zaledwie dolara miesięcznie, czyli mniej niż 5 złotych! Wybierz swoją subskrypcję.

Nord VPN

sieć VPN

Nord VPN to rozwiązanie, które od lat cieszy się zaufaniem internautów. Czym może zachęcić do wyłożenia pieniędzy? Przede wszystkim ponad 5 tysiącami serwerów na całym świecie oraz siedmioma ich specjalizacjami – od streamingu po używanie sieci Onion. To pozwala na dopasowanie właściwego do planowanych przez Ciebie aktywności. Niezależnie od tego, z którego korzystasz, ochronę zapewniają Ci wbudowane mechanizmy Threat Protection, mające na celu wykrywanie wszelakich zagrożeń. Dużą zaletą jest automatycznie blokowanie nachalnych reklam, których pełno w sieci.

Nord VPN to również dedykowany adres IP, którym zastąpisz w internecie prawdziwy, a jeśli tego mało – można stworzyć własną, wewnętrzną sieć np. do przesyłania plików i komunikacji ze współpracownikami. Dzielone tunelowanie pozwala wybrać, które aplikacje potrzebują ochrony wirtualnej sieci prywatnej , a które mogą uzyskać bezpośredni dostęp do internetu. Dzięki temu możesz np. normalnie przeglądać strony www, a równocześnie przesyłać ważne dane firmowe.

Nord VPN dostępny jest w trzech wersjach: Standard, Ultimate oraz Complete. Każdą z nich możesz nabyć w wersji miesięcznej, rocznej lub dwuletniej. Zobacz wszystkie plany wraz z cenami.

Surfshark VPN

Surfshark VPN

Surfshark VPN to sieć VPN, która zapewnia nie tylko anonimowość, ale także blokowanie reklam, wyskakujących okienek cookie i systemów śledzących. Zapewnia ponad 3200 serwerów rozlokowanych w ponad setce krajów świata. I jak podaje to dostawca: „na każdym serwerze jest dostępny co najmniej jeden port o prędkości 1 Gb/s”. Nie jest również rzadkością serwer o przepustowości 10 Gb/s. Co istotne – wszystkie serwery są regularnie oczyszczane, dlatego nie pozostają na nich żadne dane użytkownika.

Co poza tym oferuje Surfshark VPN? Przede wszystkim ochronę antywirusową – w ten sposób chroni przed złośliwym oprogramowaniem, skanując pliki, zanim je pobierzesz lub otworzysz. Ponadto blokuje kamerkę internetową, a więc nie musisz obawiać się jej przejęcia. Sieć VPN do działania wykorzystuje stabilne, solidne protokoły, w tym m.in. WireGuard oraz IKEv2/IPsec. Cały ruch internetowy szyfrowany jest przez AES 256-bit. Interesującym rozwiązaniem jest MultiHop – to technika łączenia się poprzez dwa serwery przed wejściem do sieci. To jeszcze bardziej maskuje ruch i znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa oraz anonimowości.

Jaka jest cena za Surfshark VPN? Dostępne są trzy opcje: miesięczna za 54,02 zł, roczna za 249,28 zł oraz dwuletnia (z miesiącem gratis, a więc w sumie 25 miesięcy) za 249, 28 zł. Wybierz swój plan już dzisiaj!

Proton VPN

Proton VPN

Proton VPN to propozycja od firmy, która od lat zajmuje się zapewnianiem anonimowości w sieci. Ma swoją siedzibę w Szwajcarii. Gwarantuje pełną anonimowość już na starcie – zapewnia politykę „zero logów”, maskowanie adresu IP oraz blokowanie podążających za internautą trackerów reklamowych. Umożliwia także dodatkową warstwę ochrony dzięki współpracy z siecią TOR, co umożliwia zarazem odwiedzanie stron .onion.

Podczas działania ruch sieciowy szyfrowany jest za pomocą silnego algorytmu AES 256-bit. Używane są także mocne protokoły – OpenVPN i WireGuard, a przy każdej sesji generowane są klucze szyfrujące, co jeszcze bardziej podnosi prywatność. W chwili obecnej możesz korzystać z niemal 3 tysięcy serwerów w 67 krajach – ta liczba będzie wzrastać w przyszłości.

Jaka jest cena za korzystanie z Proton VPN? Dostępne są trzy opcje: miesięczna za 9,99 euro, 12 miesięcy za 5,99 euro/mies. oraz 24-miesięczna za 4,99 euro/mies. Wybierz swój plan.

CyberGhost

CyberGhost

CyberGhost pozwoli Ci stać się duchem w sieci! To rozwiązanie VPN nie zachowuje żadnych informacji związanych z użytkownikiem, umożliwia korzystanie z wyspecjalizowanych serwerów (ich liczba to ponad 7 tysięcy w 90 krajach), a także pozwala na instalację nie tylko na komputerze, ale także telewizorze, routerze, konsoli itp. A to tylko początek zalet.

Sieć VPN oferowaną przez dostawcę cechuje niezwykle prosta obsługa, której możliwości w pełni wykorzysta nawet ktoś, kto nigdy wcześniej nie miał do czynienia z sieciami wirtualnymi. Wszystkie dostępne serwery cechuje duża przepustowość, co w połączeniu z mechanizmami kompresowania przesyłanych danych daje optymalną szybkość. CyberGhost korzysta z szyfrowania 256-bit AES, co dodatkowo chroni przesyłane dane.

CyberGhost dobrze wypróbować w praktyce. A ile będzie to kosztować? Miesiąc abonamentu to 11,99 euro, przy sześciomiesięcznym wychodzi 6,99 euro/mies., a przy 27-miesięcznym zaledwie 2,11 euro/mies. Którą opcję wybierzesz?

ExpressVPN

Express VPN

Express VPN to sieć VPN prosta w obsłudze i oferująca liczne możliwości. Jakie? Zacznijmy od samego wyboru serwerów. Na użytkownika czeka ponad 3000 serwerów w 94 krajach świata. Są wyspecjalizowane w obsłudze odmiennych zadań, a więc najlepsze dla siebie znajdą tu gracze, miłośnicy streamingu czy też osoby chcące w bezpieczny sposób przesyłać dane. Anonimowość gwarantowana jest przez brak jakichkolwiek logów, maskowanie IP oraz możliwość tunelowania ruchu.

Express VPN to kompatybilność z popularnymi serwisami streamingowymi – od Netflixa po Hulu. Wszystkie serwery są szybkie, ale wbudowane narzędzie do pomiaru transferu pozwoli Ci wybrać najszybszy z dostępnych w wybranej lokalizacji. Twoje dane sieciowe chronione są za pomocą algorytmu AES-256. Dzięki temu możesz wykorzystywać tę sieć VPN do pracy zdalnej bez ryzyka, że istotne dane trafią w niepowołane ręce.

Ile kosztują takie możliwości? Express VPN dostępny jest w trzech opcjach: miesięcznej za 12,95 USD, półrocznej za 9,99 USD/mies. oraz rocznej (plus trzy miesiące za darmo) za 6,67 USD/mies. Wybierz swój plan!

vpn