Najlepsze karty graficzne 2023 roku – konstrukcje które polecam na każdą kieszeń

Zastanawiasz się, jaka karta graficzna jest obecnie najlepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Trzeba przecież wziąć pod uwagę wiele czynników. Od oczekiwanego poziomu wydajności, poprzez energooszczędność i kulturę pracy, kończąc na najważniejszym, czyli budżecie. Postanowiłem przygotować zestawienie najlepszych konstrukcji kart graficznych dostępnych w sprzedaży pod koniec 2023 roku.

Kupując nowy sprzęt chcemy, aby ten sprostał wszystkim naszym oczekiwaniom. Pragniemy, żeby każda wydana przez nas złotówka miała realny wpływ czy to na wydajność, czy na wrażenie i komfort z korzystania. Nikt przecież nie lubi przepłacać czy marnować pieniędzy. W przypadku kart graficznych śmiało można powiedzieć, że to wydajność odgrywa najważniejszą rolę. 

Z tego względu postanowiłem podzielić proponowane GPU na segmenty właśnie pod tym względem. Zdecydowałem się również nie polecać pojedynczych modeli, a skupić się wyłącznie na seriach, które osobiście miałem okazję sprawdzić. Skupimy się zarówno na flagowych modelach nastawionych na rozgrywkę w 4K, jak i na niedrogich rozwiązaniach przeznaczonych do rozdzielczości Full HD. Pamiętajcie, że szukając najlepszych promocji na karty graficzne zawsze możecie skorzystać z naszych zbiorczych tematów, gdzie co tydzień wyszukujemy dla Was najlepsze oferty. 

Najlepsza karta do rozrywki w Full HD – Radeon RX 7600

Konstrukcja AMD debiutowała pod koniec maja 2023 roku. Śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z lepiej przyjętych Radeonów RDNA3. RX 7600 w obecnych czasach możemy traktować jako konstrukcję budżetową. Za najtańsze egzemplarze przyjdzie nam zapłacić ok. 1200 zł.

Sapphire RX 7600 - karta od góry

Mimo wszystko karta zaskakuje swoją wydajnością. Bez problemu uruchomi na niej wszystkie najnowsze gry, jednak radziłbym, nie włączać Ray Tracingu. Pod tym względem RX 7600 wciąż odstaje od rozwiązań NVIDII, nawet porządniej generacji. Jednak jak udowodniły nasze testy śmiało konstrukcje AMD możemy zestawić na równi z RTX 3060 czy nawet modelem RTX 3060 Ti. Biorąc pod uwagę coraz gorszą dostępność jednostek Amper oraz ich mocno zawyżone ceny, nie ma co się dziwić, że stawiam Radeon RX 7600.

NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti 8 GB- płynna rozgrywka z Ray Tracingiem w 1080p

Kolejną kartą na mojej liście polecanych kart graficznych jest GeForce RTX 4060 Ti. Początkowo chciałem nawet umieścić tutaj tańszego RTX 4060. jednak finalnie wybrałem wydajniejszą jednostkę Ada Lovalace. Czemu? Mimo że obie karty NVIDIA traktuje jako konstrukcje do rozgrywki w rozdzielczości Full HD, to dzieli je spora różnica w wydajności. 

RTX 4060 Ti posiada ponad 40% więcej rdzeni obliczeniowych CUDA. Podobne różnice zaobserwujemy w przypadku jednostek TMU, ROP, rdzeni tensor czy nawet tych związanych za obliczenia Ray Tracingu. Nawet 8 GB model RTX 4060 Ti osiąga niemal identyczną wydajność jak Radeon RX 6800, pobierając przy tym zauważalnie mniej energii. Dodatkowo karta obsługuje w pełni wszystkie technologie od NVIDII w tym DLSS z generatorem klatek, więc nie musimy się obawiać o spadki FPS nawet w najbardziej wymagających tytułach. Radziłbym jednak wybierać wśród najtańszych dostępnych modeli na rynku. Przy odrobinie szczęście będziecie w stanie zakupić RTX 4060 Ti nawet za 1800 zł. 

AMD Radeon RX 7800 XT – karta do 1440p poniżej 3000 zł

Moje pierwsze wrażenie na temat Radeona RX 7800 XT nie były najlepsze. Możecie zapoznać się z nimi w premierowej recenzji na naszej stronie. Zarzucałem karcie AMD, małą różnicę w wydajności względem poprzedniej generacji, wysoki w porównaniu do konkurencji pobór energii. Dodatkowo zaraz po premierze pojawiły się problemy z dostępnością, przez co cena konstrukcji AMD wcale nie była konkurencyjna. 

Sapphire RX 7800 XT Nitro+ karta fot. D.Kujawski

Co się zmieniło? Przede wszystkim dostępność RX 7800 XT. Obecnie najtańsze konstrukcje kosztują nawet poniżej 2500 zł. Oczywiście karta od czerwonych jest największą konkurencją dla RTX 4070, który dalej pozostaje droższy. Jak udowodniły nasze testy, o ile nie włączymy Ray Tracingu obie karty osiągają niemal identyczną wydajność. Dodatkową zaletą karty AMD jest wyposażenie jej w 16 GB VRAM. Dzięki temu nie powinniśmy doświadczyć jej braków przy rozgrywce w wyższych rozdzielczościach. 

NVIDIA GeForce RX 4070 – jeżeli Ray Tracing ma znaczenie

Skoro wymieniłem już GeForce RTX 4070, to wydawałoby go również polecić. Podobnie jak omawiany wcześniej RX 7800 XT, to również karta do rozgrywki w 1440p. Jak łatwo się domyślić największą zaletą konstrukcji NVIDII jest wysoka wydajność w przypadku tytułów obsługujących Ray Tracing. W niektórych przypadkach nawet nie musimy korzystać ze wsparcia DLSS i generatora klatek. 

PNY RTX 4070 XLR8 karta

Dodatkowo karta od NVIDII zachwyca bardzo niskim poborem prądu. W sklepach znajdziemy konstrukcje wyposażone w pojedynczą wtyczkę PCI-e 8 PIN, zadowalające się “tylko 200” Watami energii. Dobrym przykładem jest testowany na naszym portalu model od PNY. Dzięki temu nie konieczności by konstrukcje były wyposażone w przeogromne radiatory chłodzące, więc podobnie jak w przypadku RTX 4060 Ti możemy wybierać wśród tych najtańszych dostępnych na rynku.

RX 7900 XTX – 4K tak, Ray Tracing nie koniecznie

Licząc na płyną rozgrywkę w rozdzielczości Ultra HD, musimy sięgnąć po najwydajniejsze konstrukcje dostępne na rynku. Zdecydowałem się polecić RX 7900 XTX, głównie z powodu jego ceny. Za najtańsze dostępne modele zapłacimy często okolice 4500 zł. Karta AMD jest przez to zauważalnie tańsza od RTX 4080 i niemal dwukrotnie od RTX 4090. Dodatkowo została wyposażona w 24 GB VRAM, więc możemy być pewni, że nie zabraknie mam pamięci, nawet przy najbardziej wymagających tytułach. O dziwo nawet w niektórych grach z włączonymi opcjami śledzenia promieni karta AMD również potrafi zaskoczyć wysoką wydajnością. Nawet ja, postanowiłem dać szansę RX 7900 XTX, a z moją opinią po pół roku korzystania możecie zapoznać się na naszej stronie. 

O ile Radeonowi RX 7900 XTX nie można zarzucić wysokiej wydajności, to największym minusem jest bardzo wysoki pobór energii. Pod tym względem karta AMD niemal dorównuje do RTX 4090, który to wciąż pozostaje od niej znacznie wydajniejszy. 

RTX 4090 – Potwór, a nie karta

Na liście polecanych modeli nie mogło zabraknąć najwydajniejszej konstrukcji obecnie dostępnej na rynku. Ostatnio miałem okazję po roku od premiery sprawdzić konstrukcję od Palita i dalej jestem zachwycony możliwościami, jakie stwarza najszybszy GeForce. 

Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC karta

Karta bez problemów poradzi sobie z najbardziej wymagającymi tytułami. Co więcej, jeżeli chcecie sprawdzić Cyberpunk 2077 Phantom Liberty czy drugą odsłonę Alan’a Wake z włączonymi opcjami Path Tracingu w rozdzielczości 4K to musicie sięgnąć po GeForce RTX 4090.

Niestety wysoka wydajność, ma swoją cenę, a ta jak łatwo się można domyślić, nie jest najniższa. Dodatkowo z racji na trwające przepychanki między amerykańskim a chińskim rządem możemy natrafić na problem z dostępnością RTX 4090. Obecnie w sklepach RTX 4090 kosztują tyle samo co rok temu na premierę. Najtańsze konstrukcje są wycenianie na ok. 9500 zł. 

Czym kierować się przy wyborze karty graficznej

Poznaliście już moją listę najlepszych kart graficznych na rok 2023. Jednak zanim skończymy ten artykuł, postanowiłem podzielić się zwami kilkoma radami, czym kierować się przy wyborze nowej karty graficznej oczywiście pomijając już aspekty wydajności czy posiadanego budżetu.

  • Zasilanie – Upewnij się przed zakupem, że karta która jesteś zainteresowany jest w pełni kompatybilna z posiadanym przez Ciebie komputerem. W głównej mierze dotyczy to właśnie zasilacza. Ważna jest nie tylko odpowiednia ilość wtyczek do podłączenia do nowego GPU. Zwróć uwagę na całkowitą moc posiadanej jednostki. Producenci kart graficznych często informują, o tym jaką mocą powinien dysponować twój zasilacz. Dodatkowo w przypadku starszych konstrukcji problematyczne mogą okazać się zasilanie linii 12 V, które często może być podzielone na kilka mniejszych. Jeżeli nie chcesz doświadczyć niestabilności systemu, miej to wszytko na uwadzę. Na naszej stronie znajdziesz odpowiedni poradnik o tym, czym powinieneś się kierować przy wyborze zasilacza.
  • Chłodzenie – Rozbudowane chłodzenie zapewnia lepsze temperatury, to oczywiste. Jednak często tez jest przyczyną znacznej podwyżki ceny. Dlatego, jeżeli wybieracie wśród najbardziej budżetowych jednostek, nie ma często sensu przepłacać za ogromne radiatory. Różnice w wydajności często wynoszą ok 2%, a i je możemy w łatwy sposób wyeliminować, odpowiednio ustawiając parametry karty graficznej. Dodatkowo pamiętajcie, że wszystkie karty graficzne umożliwiają podkręcanie, więc nie musicie dopłacać za warianty OC, które w obecnych czasach często podbijają zegar tylko o kilkadziesiąt MHz.
  • Rozmiar – upewnij się że, karta graficzna, którą chcesz kupić, na pewno zmieści się w posiadanej obudowie. Obecnie GPU nie tylko są bardzo długie, ale i szerokie. Dodając do tego konieczność stosowania adapterów do zasilania w przypadku GeForców Ada Lovelace może się okazać, że nie będziecie w stanie zamknąć boku swojej obudowy.
  • Ilość pamięci VRAM – podobnie jak w przypadku pamięci RAM, im więcej VRAM tym lepiej. Nie doświadczycie więcej przycięć czy długiego doczytywania tekstur. Zwrócicie również jednak uwagę na szerokość interfejsu pamięci. Dobrym przykładem jest tutaj 16 GB wariant RTX 4060 Ti. Ten posiada tylko 128-bitową szynę danych, przez co biorąc pod uwagę moc samej kary, nie jesteśmy w stanie jej wykorzystać do rozgrywki w wyższej rozdzielczości. 
  • Wspierane Technologie – Jeśli wiesz, że tytuły, w które będziesz grać, obsługują technologie jednego producenta, warto wziąć również ten aspekt pod uwagę. Mowa tutaj od takich rozwiązaniach jak DLSS, FSR, NVIDIA Reflex. Co więcej, jeżeli np. planujecie wykorzystać swój komputer do streamowania, to karty od NVIDII pod tym względem przeważnie wypadają dużo lepiej.

Mam nadzieje, że ten podsumowujący 2023 rok poradnik pomoże wybrać wam kartę graficzną, która sprosta waszym oczekiwaniom. Możecie być pewni, że 2024 rok na pewno nie bezie nudny. Jak wskazują najnowsze plotki, już nie długo powinniśmy się doczekać premiery nowych kart graficznych. Czy wpłyną na listę polecanych modeli – z chęcią się przekonam.