Gdzie burza? Dzięki tym aplikacjom do prognozy pogody zawsze będziesz to wiedział

Aplikacje do prognozy pogody należą prawdopodobnie do najbardziej użytecznych programów, jakie możecie zainstalować na swoim smartfonie. Obecnie sytuacja za oknem staje się na tyle nieprzewidywalna, że posiadanie takowej na swoim urządzeniu mobilnym jest niemal obowiązkowe.

W tym celu przygotowałem więc zestawienie najlepszych aplikacji do śledzenia temperatury, opadów oraz prognozy na kolejne dni. Podczas wyszukiwania kierowałem się przede wszystkim jednym kryterium – każdy wymieniony przeze mnie program musi posiadać minimalną ocenę na poziomie 4,6 pkt. w Sklepie Play. Tym samym chciałem odsiać te aplikacje, które ewidentnie nie sprawdzą się podczas bardziej nieprzewidywalnych okresów w ciągu roku.

Każdy z programów posiada możliwość automatycznej lokalizacji smartfona, w związku z czym możemy liczyć na prognozę podaną dla dokładnego miejsca, w którym się znajdujemy. Wszystkie aplikacje są dostępne w języku polskim, choć niektóre z nich mają drobne błędy w tłumaczeniach przy poszczególnych funkcjach (np. podczas wyrażania zgody na udostępnianie aktualnej lokalizacji). Nie stanowi to jednak żadnego problemu dla czytelności prezentowanych informacji.

Gdzie burza? Gdzie upał? Najlepsze aplikacje do prognozy pogody

Pogoda 24

Pogoda 24 jest dosyć standardową aplikacją, która zarówno pod względem prezentacji informacji, jak i ich szczegółowości spełni oczekiwania zdecydowanej większości użytkowników. Na głównej stronie programu wyświetlają się wiadomości dotyczące temperatury, zachmurzenia oraz czasu w jakim dokonano pomiaru tych parametrów. Poniżej znajdziemy również informacje, które sugerują ewentualne zmiany pogody w ciągu najbliższych godzin – wraz z dokładnym czasem ich nadejścia.

Aplikacja umożliwia również sprawdzenie prognozy na najbliższe 7 dni, gdzie ponownie otrzymujemy zestaw najbardziej koniecznych wiadomości dotyczących temperatury, zachmurzenia oraz opadów. Szczegółowa prognoza pozwala również użytkownikom na podejrzenie sugestii na kolejne 16 dni wraz z wykresami prezentującymi skrajne wartości poszczególnych wskaźników.

Meteo ICM

Meteo ICM jest aplikacją, która podchodzi do prezentowania informacji w zdecydowanie bardziej rzeczowy sposób. Interfejs programu jest prostszy i nie posiada ruchomych widgetów, a wiadomości dotyczące prognozy pokazuje w formie listy. Warto jednak zaznaczyć, że w aplikacji znajdziemy mnóstwo szczegółów dotyczących temperatury (odczuwalna, punktu rosy, gruntu), wiatru (kierunek i prędkość w konkretnych obszarach) czy nawet mgły.

Meteo ICM zawiera również specjalną zakładkę, w której umieszczany jest komentarz synoptyka do aktualnej prognozy. Komentarz pochodzi z portalu meteo.pl i podpisany jest datą oraz nazwiskiem wystawiającego opinię. Ze wszystkich przygotowanych przeze mnie programów ten realizuje swoje zadanie w najbardziej rzeczowy oraz szczegółowy sposób.

Pogoda Wetter Online

Aplikację autorstwa Wetter Online znajdziecie w Sklepie Play pod nazwą Pogoda & Radar. Pod wieloma względami przypomina ona pierwszy z omawianych przeze mnie programów. Informacje prezentowane są więc tutaj w sposób atrakcyjny wizualnie – ze zdjęciem adekwatnym do aktualnej temperatura oraz zachmurzenia w miejscu pomiaru. Wśród wiadomości znajdziemy zarówno szczegóły dotyczące temperatury, jak i wilgotności oraz wiatru.

Aplikacja została wyposażona w radar pogodowy, który prezentuje wymienione przeze mnie informacje w formie mapy. Dzięki temu możemy szybko podejrzeć aktualną pogodę na terenie całego kraju. W widoku mapy program umożliwia również przełączanie się między poszczególnymi datami, dzięki czemu obserwacje dotyczące spodziewanych zmian pogody w całej Polsce są o wiele prostsze.

Pogoda Sevio

Ostatnia z proponowanych przeze mnie aplikacji posiada prawdopodobnie najbardziej przyjazny interfejs. Wszystkie informacje wyświetlane w programie są wsparte przez interaktywną grafikę w tle, która w żaden sposób nie dominuje całego widgetu, a w związku z tym – nie odwraca uwagi od najważniejszych wiadomości dotyczących prognozy. Na głównej stronie aplikacji wyświetlana jest temperatura oraz jej spodziewane zmiany w ciągu dnia.

Jest to program, który wizualnie podoba mi się zdecydowanie najbardziej, ale… Niestety najgorzej odczytał on moje dane dotyczące lokalizacji. Z jakiegoś powodu miejsce zamieszkania zostało ustawione na pobliskie miasto, a więc dokładność prognozy może być lekko zaburzona przez ten konkretny element odczytu danych.