Przygotujcie się na 3 głośne premiery smartfonów w te wakacje!

Początek 2023 roku okazał się czasem wypełnionym w premiery smartfonów od niemalże każdego topowego producenta. Najpierw na rynku zagościła seria X90 od vivo, następnie Samsung zaprezentował swoją flagową linię Galaxy S23, a jeszcze w pierwszym kwartale stawka została uzupełniona o OnePluse’a 11. To jednak dopiero początek, ponieważ zbliżające się wówczas targi MWC 2023 w Barcelonie miały przynieść kolejne istotne nowości.

Nie było ich co prawda zbyt wiele, ale wśród kluczowych modeli znalazła się seria oznaczona numerkiem “13” od Xiaomi oraz model GT3 od REALME, czyli jedyny na rynku smartfon z ładowaniem o mocy 240 W. Jak sami możecie zauważyć to był naprawdę intensywny początek roku dla branży mobile, a zapewniam was, że wymienione przeze mnie urządzenia to zaledwie część wszystkich modeli, które trafiły do sprzedaży. Wśród topowych smartfonów, które swoją premierę miały w pierwszej połowie tego roku, znajdują się więc:

  • Galaxy S23, Galaxy S23 Plus, Galaxy S23 Ultra,
  • Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 13 Ultra,
  • OPPO Find X6, OPPO Find X6 Pro,
  • vivo X90, vivo X90 Pro, vivo X90 Pro+,
  • motorola Edge 40 Pro,
  • OnePlus 11,
  • Realme GT3.

Wszystkie wymienione wyżej modele to istotne premiery smartfonów, które wzbogaciły rynek o topowe urządzenia. Część z nich niestety nie trafiła do sprzedaży na europejskim rynku, ale tyczy się to zdecydowanej mniejszości przytaczanych flagowców (mam na myśli serie Find X6 od OPPO oraz model X90 Pro+ od vivo). Dla wszystkich, którzy wciąż czują niedosyt ilością premier mam świetną wiadomość – było ich więcej.

Premiery smartfonów w pierwszej połowie roku – rozwój składanych modeli

Początek 2023 roku był również czasem bogatym w premiery smartfonów wyposażonych w jedną z najnowszych technologii w branży mobile. Mowa oczywiście o elastycznych ekranach, wokół których zrobiło się głośno w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Stało się tak głównie za sprawą dwóch świetnych urządzeń, które trafiły na rynek. Mowa o następujących smartfonach:

  • motorola RAZR 40 Ultra,
  • OPPO Find N2 Flip.

Obu przytaczanym modelom udało się ponownie zwrócić uwagę obserwatorów branży mobile na rynek składanych urządzeń. Szczególnie dobrze zapowiada się nowa motorola, ponieważ jej ekran zewnętrzny będzie największym tego typu wyświetlaczem wśród wszystkich modeli w tym segmencie branży mobile.

Jak sami widzicie rynek został wręcz zasypany nowymi modelami, wśród których chyba każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. To jednak nie koniec, ponieważ premiery smartfonów zaplanowane przez producentów na najbliższe wakacje dają mi pewność, że zdecydowanie będę miał o czym pisać.

Premiery smartfonów w wakacje – Nothing Phone (2)

Smartfon Nothing Phone (2) w kolorze białym na białym tle.

Bardzo dobrze pamiętam premierę modelu Nothing Phone (1) i związany z nią hype w branżowych mediach. Urządzenie od początku było zapowiadane, jako propozycja ze średniej półki cenowej, a mimo to wzbudzało zainteresowanie porównywalne do topowych flagowców konkurencji. Szczerze mówiąc – nie dziwiłem się temu ani trochę, ponieważ Nothing Phone (1) wnosił na rynek pewien powiew świeżości, który widać było zarówno w designie urządzenia, jak i sposobie komunikacji marki ze swoimi fanami.

Wśród tegorocznych premier smartfonów Nothing Phone (2) będzie wyróżniał się przede wszystkim intrygującym wykończeniem plecków. Nowy model – podobnie jak jego poprzednik – otrzyma tzw. Glyph Interface, czyli zestaw lampek LED, które będą wizualnie reagowały na część operacji wykonywanych przez użytkownika lub nadchodzące powiadomienia.

Tegoroczny wariant urządzenia ma jednak celować w nieco inną grupę odbiorców, a co za tym idzie – wyższą półkę cenową. Zmianą, która ma usprawiedliwiać ten kierunek rozwoju, jest wyposażenie smartfona w procesor Snapdragon 8 Plus Gen 1, czyli popularną jednostkę, którą możecie kojarzyć z wielu topowych modeli konkurencji (np. Galaxy Z Flip 4/Z Fold 4, Xiaomi 12T Pro, ASUS RoG Phone 6 Pro czy motorola Edge 30 Ultra).

Wszystkim zainteresowanym polecam śledzić na YouTube kanał marki Nothing, który jest przykładem naprawdę ciekawej komunikacji z fanami. Autorzy wrzucają tam, między innymi, recenzje smartfonów konkurencji, których dokonuje Carl Pei, czyli sam założyciel firmy, a także współzałożyciel marki OnePlus.

Spodziewana data premiery: lipiec 2023

Premiery smartfonów w wakacje – Galaxy Z Fold 5

Składany smartfon Galaxy Z Fold 4, poprzedni model smartfona Galaxy Z Fold 5.

Wakacyjne premiery smartfonów od Samsunga wniosą na rynek dwa nowe modele składanych urządzeń. Postanowiłem jednak rozbić te prezentacje na osobne wpisy, ponieważ każdy z tych smartfonów trafi na zupełnie inną konkurencję w swojej kategorii. Zacznę więc od Galaxy Z Folda 5, czyli modelu, którego ekran rozkłada się do rozmiarów tabletu.

Najważniejszymi zmianami w tegorocznej odsłonie urządzenia będą, przede wszystkim, zastosowanie nowego zawiasu oraz wykorzystanie do jego konstrukcji procesora Snapdragon 8 Gen 2. Druga z wymienionych przeze mnie modyfikacji sprawia wrażenie zupełnie oczywistej. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że prawie każdy topowy model konkurencji został w tym roku wyposażony w dokładnie ten sam procesor. Nie trzeba z resztą patrzeć tylko na konkurencję, ponieważ pozostałe flagowce Samsunga również zostały oparte na tej samej jednostce (seria Galaxy S23).

Zmiany dotyczące zawiasu będą miały istotne konsekwencje w komforcie użytkowania, ponieważ tegoroczny Galaxy Z Fold 5 będzie zamykał się bez pozostawiania przerwy między dwoma częściami ekranu. Na usta ciśnie mi się proste – nareszcie! Widoczna po zamknięciu urządzenia luka wyglądała bardzo nieestetycznie i z całą pewnością nie wpływała pozytywnie żywotność ekranu (do środka mogły dostać się różne drobne elementy).

Niestety premiery smartfonów z dużymi elastycznymi ekranami od konkurencji w dużej części ominęły Europę. Z perspektywy konsumenta to dość przykra informacja, ponieważ jedynym istotnym oponentem Galaxy Z Folda 5 na Starym Kontynencie będzie model Mate X3 od marki HUAWEI. Zabraknie więc rywalizacji z takimi producentami jak OPPO, Xiaomi czy vivo, których urządzenia nie trafiły do oficjalnej dystrybucji w Europie.

Spodziewana data premiery: 27 lipca 2023

Premiery smartfonów w wakacje – Galaxy Z Flip 5

Czas na mniejszego brata ze składanej rodziny Samsunga, czyli Galaxy Z Flipa 5. Urządzenie pojawi się na rynku w tym samym czasie, a jego pokaz odbędzie się podczas wydarzenia Galaxy Unpacked. Przyznam, że zdecydowanie bardziej czekam na premierę kompaktowego składaka koreańskiej marki i mam ku temu jeden bardzo dobry powód.

Premiery smartfonów w segmencie urządzeń, których ekran rozkłada się do rozmiaru tabletu, z jakiejś przyczyny ominęły europejski rynek. W przypadku małych flagowców stało się jednak zupełnie inaczej, a konkurencja w tej “kategorii wagowej” jest w tym roku o wiele bardziej zacięta. Galaxy Z Flip 5 będzie musiał mierzyć się nie tylko z solidnym Find N2 Flipem od OPPO, ale przede wszystkim z modelem RAZR 40 Ultra od motoroli. Dlaczego to będzie takie trudne? Głównie ze względu na genialny ekran zewnętrzny w nowym składaku motoroli, który posiada przekątną aż 3.6-cala i zajmuje niemalże całą górną klapkę smarfona.

Prawie wszystkie wczesne przecieki sugerują, że koreańska marka będzie starała się dogonić swoją konkurencję, a nowy Z Flip 5 zostanie wyposażony w wyświetlacz zewnętrzny o przekątnej 3.4-cala. To spory progres względem poprzedniego modelu (1.9-cala), ale wielkość samego ekranu to nie wszystko – liczy się również jego oprogramowanie.

Zeszłoroczny wariant urządzenia pozwalał użytkownikom na korzystanie jedynie z określonych widgetów w ramach wyświetlacza znajdującego się na obudowie. Mam więc szczerą nadzieję, że tegoroczny Z Flip 5 pójdzie o krok dalej i – podobnie jak motorola RAZR 40 Ultra – umożliwi swobodne korzystanie ze wszystkich aplikacji zainstalowanych na smartfonie. Jednak nawet jeśli tak się nie stanie, to podoba mi się to, że tegoroczne premiery smartfonów z małymi elastycznymi ekranami zmusiły Samsunga do rozwoju w tym segmencie.

Spodziewana data premiery: 27 lipca 2023

Premiery smartfonów w wakacje – Pozostałe modele

To oczywiście nie wszystko, a już na samym początku wakacji do sprzedaży ma trafić jeden z najdziwniej najciekawiej wyglądających modeli tego roku. Mam na myśli REALME 11, którego możecie podziwiać na fotografii zamieszczonej wyżej. Przyznam, że zdecydowanie czekam na premierę tego urządzenia, ponieważ poprzedni model od chińskiej marki, który miałem okazję testować (GT3) nie trafił ostatecznie do polskiej dystrybucji. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej, a oficjalną premierę smartfona zobaczymy już 20 czerwca.

Trzymam również kciuki za składanego V Folda od marki OnePlus, którego debiut nastąpi prawdopodobnie jeszcze w lipcu. W tym wypadku mam przede wszystkim nadzieję, że premiera smartfona nie ominie europejskiego rynku i HUAWEI oraz Samsung będą musieli liczyć się z nową konkurencją w segmencie dużych składaków.