mObywatel 2.0 otrzymał nowe funkcje! Sprawdź 3 najważniejsze zmiany w aplikacji

Aplikacja mObywatel, pomimo niedawnej modernizacji, nadal nie przestaje się rozwijać. Użytkownicy smartfonów z systemami Android oraz iOS mogą skorzystać z zupełnie nowych funkcji, które zawitały dzisiaj do tego rządowego programu. Aktualizacja jest już dostępna do pobrania, a więc upewnij się, że trafi także na Twój telefon.

Nowe funkcje w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel 2.0

Aplikacja mObywatel otrzymała 3 nowe funkcje, które zaoferują obywatelom szybki dostęp do danych z kilku intrygujących obszarów. Prawdopodobnie najciekawiej prezentuje się opcja sprawdzenia jakości powietrza w konkretnej lokalizacji – na podstawie informacji z najbliższego punktu pomiarowego. Przyznam, że jako ex-mieszkaniec Krakowa, nie obraziłbym się gdyby omawiana funkcja trafiła do programu nieco wcześniej.

Wśród nowości znajdują się także: możliwość sprawdzenia historii pojazdu oraz Centralny Rejestr Wyborców. Druga z przytaczanych opcji pozwoli na zweryfikowanie komisji, do której jesteśmy przypisani oraz ewentualną zmianę miejsca, w którym chcemy wziąć udział w głosowaniu. Biorąc pod uwagę zbliżające się wybory parlamentarne podejrzewam, że jest to zakładka, z której może chcieć skorzystać spora część obywateli.

Modernizacja aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel 2.0

Aplikacja mObywatel przeszła w minione wakacje sporą przemianę, której rezultatem jest wypuszczenie na rynek wersji 2.0 tego popularnego programu. Dzięki modernizacji trafiło do niego mnóstwo nowych funkcji, które nie zamykają się na jedynie zmianach wizualnych.

  • elektroniczne pełnomocnictwo – możliwość wystawiania elektronicznego pełnomocnictwa za darmo,
  • mDowód – wspomniany wcześniej dokument, który ma być traktowany na równi z fizycznym dowodem osobistym,
  • ePłatności – możliwość kontrolowania zobowiązań finansowych wystawionych przez urząd, 
  • zgłoszenie środowiskowe – możliwość szybkiego zgłoszenia zdarzenia, które może negatywnie wpływać na środowisko,
  • sprawdź autobus – opcja, która umożliwi sprawdzenie badań technicznych oraz ubezpieczenia OC w pojeździe komunikacji publicznej.

Mam nadzieję, że wprowadzone niedawno usprawnienia nie są jedynie częścią kampanii wyborczej, a prace nad aplikacją będą rozwijane przez kolejne lata. Trzeba bowiem przyznać, że szybka rozbudowa mObywatela w ostatnim czasie robi spore wrażenie i oby trwał możliwie jak najdłużej.