Zapomnij o mObywatelu. Unia Europejska ma dla ciebie coś lepszego

W dzisiejszym świecie ochrona danych osobowych staje się coraz ważniejsza. W odpowiedzi na to Europejska Komisja ogłosiła wprowadzenie EU Digital Identity Wallet, czyli cyfrowego portfela tożsamości dla obywateli Unii Europejskiej, mieszkańców oraz firm. Inicjatywa ma na celu zapewnienie bezpiecznego, niezawodnego i prywatnego sposobu na identyfikację online.

Do czego ma służyć EU Digital Identity Wallet?

Portfel cyfrowej tożsamości ma stanowić wygodny sposób na przechowywanie ważnych dokumentów oraz składanie elektronicznych podpisów (skądś już kojarzę obie funkcje). Oczekuje się, że wprowadzenie regulacji dotyczącej tożsamości cyfrowej przyspieszy transformację sektora publicznego, umożliwiając tym samym dostęp do większej liczby usług, również w transgranicznym kontekście.

Dla przedsiębiorstw oznacza to powiększenie oferty usług online na terenie całej UE, ponieważ portfel zapewni bezpieczną weryfikację dla każdego potencjalnego klienta. W ramach projektów pilotowych testowane są różnorodne zastosowania portfela, obejmujące płatności, podróże i edukację.

Czy EU Digital Identity Wallet zastąpi polskie dokumenty tożsamości?

EU Digital Identity Wallet nie zastąpi polskich dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty czy paszport. Portfel cyfrowej tożsamości ma na celu ułatwienie weryfikacji tożsamości online oraz umożliwienie korzystania z usług cyfrowych w transgraniczny sposób. Jest to komplementarny instrument, który umożliwia przechowywanie cyfrowych wersji istniejących dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty czy paszport, ale nie zastępuje ich fizycznych wersji.

Dokumenty tożsamości wydane przez państwa członkowskie będą nadal pełniły ważną rolę jako podstawowe dokumenty identyfikacyjne. EU Digital Identity Wallet zapewni jedynie dodatkową formę uwierzytelniania tożsamości online, ułatwiając korzystanie z usług internetowych i transgranicznych w ramach Unii Europejskiej.

Potencjalne funkcje EU Digital Identity Wallet

Unia Europejska AI ACT co to
  1. Weryfikacja tożsamości online: portfel umożliwi potwierdzenie tożsamości użytkownika podczas korzystania z usług online, takich jak zakładanie konta bankowego, rejestracja na uniwersytet za granicą czy składanie deklaracji podatkowych.
  2. Korzystanie z usług publicznych: użytkownicy będą mogli korzystać z usług publicznych, takich jak składanie wniosków o świadczenia socjalne, zgłaszanie zmiany adresu zamieszkania czy składanie deklaracji podatkowych, za pomocą portfela cyfrowej tożsamości.
  3. Podróże: portfel umożliwi przechowywanie i udostępnianie dokumentów podróży, takich jak bilety lotnicze czy rezerwacje hotelowe, co ułatwi podróże międzynarodowe.
  4. Płatności: użytkownicy będą mogli autoryzować płatności za pomocą portfela cyfrowej tożsamości, co może przyspieszyć i ułatwić proces dokonywania transakcji.
  5. Edukacja: portfel pozwoli przechowywać i udostępniać dokumenty związane z edukacją, takie jak świadectwa szkolne czy dyplomy, co ułatwi aplikowanie na studia lub pracę.
  6. Służba zdrowia: użytkownicy będą mogli przechowywać ważne dokumenty medyczne, takie jak wyniki badań czy recepty, co ułatwi dostęp do opieki zdrowotnej w różnych krajach.