Aplikacja mety dotarła do mety? Facebook awaria

Od ostatniej dużej awarii serwisów należących do Mety minęło zaledwie kilka tygodni, a w sieci już teraz pojawiają się zgłoszenia sugerujące nowe problemy z popularnymi aplikacjami. Tym razem mają one dotyczyć głównego komunikatora, czyli Messengera.

Facebook awaria – skala problemu

Kłopoty związane z poprawnym działaniem jednego z najczęściej używanych serwisów społecznościowych pojawiły się dzisiaj przed południem. Portal Downdetector – działający na bazie zgłoszeń wysyłanych przez użytkowników, których dotyczy awaria – jasno wskazuje na wzrost liczby raportów od około 11:30 w dniu 26 kwietnia.

polska Facebook awaria

Analizując powyższy wykres możemy zauważyć, że wczorajszy dzień nie był całkowicie pozbawiony podobnych zgłoszeń, jednak większe problemy zaczęły się dopiero dzisiaj. Omawiany serwis udostępnił także listę miejsc, z których pochodzą użytkownicy najczęściej zgłaszający problemy z Facebookiem.

facebook awaria mapa polska 26 kwietnia

Mapa wskazuje na większość dużych miast w Polsce, jednak warto pamiętać, że wyszczególnienie tych lokacji wynika bezpośrednio z obecności sporej liczby mieszkańców, co naturalnie prowadzi do zintensyfikowania ilości raportów płynących z jednego miejsca. Wysyłane do serwisu Downdetector raporty dotyczą głównie problemów związanych z poprawnym działaniem aplikacji oraz domeny internetowej.

Meta milczy, co może być dobrym znakiem

Na oficjalnym profilu mety w serwisie X brak jakichkolwiek komunikatów odnoszących się do wyżej wspomnianych problemów. Podobnie wygląda sprawa z internetowym biurem prasowym serwisu, które również w żaden sposób nie odniosło się do rosnącej liczby zgłoszeń. Taki stan rzeczy może więc sugerować, że są to jedynie przejściowe kłopoty, które nie obejmują wszystkich użytkowników Facebooka na skalę globalną. Dane z serwisu Downdetector dotyczące innych krajów sugerują coś podobnego.

Niemcy:

facebook awaria 26 kwietnia

Czechy:

facebook awaria Czechy

Węgry:

facebbook awaria wegry kwiecień

Duże awarie popularnych portali społecznościowych prowadzą do przeniesienia ruchu internetowego na inne serwisy. W przypadku problemów zgłaszanych na skalę globalną – jak miało to miejsce chociażby na początku marca – można zaobserwować zwiększony ruch na bliźniaczych do Facebooka portalach, takich jak X.

Warto więc zaznaczyć, że na przejętym przez Elona Muska serwisie nie pojawiła się dzisiaj znacząca ilość wpisów sugerujących zaistnienie analogicznych problemów u większej liczby użytkowników, a hashtag #Meta nie trenduje w takim stopniu jak miało to miejsce przy dużej awarii z 5 marca. Mamy więc nadzieję, że raportowane problemy są jedynie przejściowymi kłopotami, występującymi u mniejszej części użytkowników.