Latarnik wyborczy – ta aplikacja pokaże Ci jakiej partii naprawdę sprzyjasz

Zbliżające się wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października, a obywatele posiadający prawa wyborcze będą mogli oddać swój głos na jeden ze zgłoszonych komitetów w godzinach 7:00 – 21:00. Do podjęcia odpowiedniej decyzji pozostało niewiele czasu, a ostatnie dni przed tym ważnym dla naszego kraju wydarzeniem warto poświęcić na ponowne rozważenie swojego wyboru. W tym procesie z całą pewnością pomoże nam popularna strona internetowa o nazwie Latarnik Wyborczy.

Na czym polega Latarnik Wyborczy?

latarnik wyborczy

Latarnik Wyborczy to narzędzie utworzone przez pozarządowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, którego głównym założeniem jest udostępnienie Internautom prostej metody na porównanie własnych poglądów z zapewnieniami poszczególnym komitetów wyborczych (więcej o autorach programu możecie przeczytać na oficjalnej stronie Latarnika). W tym celu aplikacja gromadzi odpowiedzi poszczególnych partii, udostępnione jej przez przedstawicieli konkretnych stronnictw politycznych.

Quiz składa się w sumie z 20 stwierdzeń, na które uczestnik może odpowiadać na jeden z trzech możliwych sposobów: zgadzam się, nie zgadzam się, nie mam zdania. Dodatkowo po każdym sformułowaniu następuje pytanie, które precyzuje czy ta konkretna kwestia polityczna jest bardzo istotna dla odpowiadającego. Po wypełnieniu całego quizu algorytm porównuje nadesłany formularz do wypowiedzi przesłanych przez komitety wyborcze.

Jak wziąć udział w quizie wyborczym?

latarnik wyborczy

W celu wzięcia udziału w omawianym programie należy w pierwszej kolejności otworzyć oficjalną stronę Latarnika Wyborczego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że aplikacja jest dostępna jedynie w wersji przeglądarkowej, a to oznacza, że nie znajdziemy jej odpowiednika na smartfonach z systemami Android czy iOS (chyba, że otworzymy program przez przeglądarkę mobilną). Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie testu, czego można dokonać przez wybranie odpowiedniej zakładki (widocznej na zamieszczonym powyżej zdjęciu).

Bardzo ważną częścią Latarnika Wyborczego są wyjaśnienia zagadnień pojawiających się w formularzu. Znajdziecie je w prawym górnym rogu – zaraz nad możliwymi odpowiedziami. Pozwalają one zrozumieć o co dokładnie chodzi w stwierdzeniu znajdującym się w quizie oraz zdobyć szerszą perspektywę na omawiane zagadnienie. Uzupełnienie całego formularza poskutkuje porównaniem odpowiedzi ankietowanego z programami konkretnych komitetów wyborczych.

Oficjalne postulaty największych komitetów wyborczych

Większość odpowiedzi znajdujących się na stronie Latarnika Wyborczego pochodzi bezpośrednio od partii biorących udział w wyborach. Na stronie programu znajdziemy jednak następującą informację: Zwracamy się z prośbą o odpowiedzi do wszystkich komitetów. Jeśli odmawiają, zastrzegamy sobie prawo do samodzielnego uzupełnienia ich poglądów po analizie programów i wypowiedzi medialnych. W takim wypadku na stronie z wynikami zamieszamy odpowiednie oznaczenie.

Wypełnienie omawianego quizu powinno więc stanowić jedynie wstęp do odnalezienia najlepszej dla siebie partii. Kolejnym ważnym krokiem w tym procesie może być zapoznanie się z największymi debatami wyborczymi, które trafiły do przestrzeni publicznej w ciągu ostatnich kilku tygodni. Polecam więc zajrzeć do artykułu mojego autorstwa, w którym gromadzę najważniejsze dyskusje polityczne między przedstawicielami dużych komitetów wyborczych.

Znajdziecie tam zarówno debatę zorganizowaną przez Telewizję Polską, jak i rozmowy którymi gospodarzami były takie media jak: Super Express, Gazeta.pl czy Puls Biznesu. Wśród wymienionych dyskusji znajduje się również pewna specjalna rozmowa, w której uczestniczyły jedynie kobiece przedstawicielki wszystkich – biorących udział w najbliższych wyborach – partii.