Chcesz zmienić miejsce głosowania w wyborach? Sprawdź, jak zrobić to bez wychodzenia z domu

Zbliżające się wybory parlamentarne będą miały miejsce w niedzielę 15 października. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania – nie wychodząc przy tym z domu. Rząd uruchomił już odpowiednie strony, które umożliwiają szybkie wykonanie całego procesu.

Harmonogram ważnych dat

  • Wybory parlamentarne – 15 październik
  • Ostateczny termin składania wniosków o zmianę miejsca głosowania (Polska) – 12 październik (ostatni dzień)
  • Ostateczny termin składania wniosków o zmianę miejsca głosowania (za granicą) – 10 październik (termin minął)

Wybory 2023 – jak zmienić miejsce głosowania na inną miejscowość w Polsce?

GOV.pl

Rządowy portal internetowy GOV.pl umożliwia zmianę miejsca głosowania na adres, w którym aktualnie przebywasz. Oznacza to, że nie musisz brać udziału w wyborach na terenie swojego miejsca zameldowania lub zamieszkania. Odpowiedni wniosek może złożyć każdy, kto: ma zamiar oddać głos na terenie Polski, w czasie głosowania przebywa na terenie gminy innej niż gmina właściwa oraz posiada czynne prawo wyborcze i ukończył 18 lat.

  • Zmiana miejsca głosowania na inny adres w Polsceportal Gov.pl

W celu wykonania całego procesu należy przygotować login i hasło do profilu zaufanego oraz telefon komórkowy lub dane do innego sposobu logowania na profil zaufany, na przykład e-dowód (osobiście dokonywałem powyższej zmiany logując się przez konto bankowe). Następnie trzeba złożyć wniosek na odpowiedniej zakładce w serwisie Gov.pl (link wyżej), czego dokonasz przez wcześniejsze logowanie się do niego profilem zaufanym, podanie adresu, w którym zamierzasz przebywać podczas wyborów oraz elektroniczne podpisanie wniosku. Formularz można uzupełnić najwcześniej 44 dni przed dniem wyborów i nie później niż 3-ciego dnia przed dniem wyborów.

Wybory 2023 – jak głosować za granicą?

m obywatel

Obywatel może złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców za granicą, jeśli posiada ważny polski paszport oraz może korzystać z czynnych praw wyborczych i ukończył 18 lat. W celu skorzystania z opcji głosowania za granicą należy złożyć odpowiedni wniosek na rządowej stronie Gov.pl. W trakcie wypełniania formularza będziesz musiał zaakceptować informacje dotyczącą przetwarzania danych osobowych, wybrać interesujące Cię państwo oraz komisję, a także zatwierdzić wniosek.

W przypadku problemów z rejestracją można również złożyć wniosek bezpośrednio u odpowiedniego konsula: w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie) lub na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem lub fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).

  • Zmiana miejsca głosowania na inny adres za granicąportal Gov.pl

O możliwość głosowania poza terytorium naszego kraju można ubiegać się do 5-tego dnia przed rozpoczęciem wyborów (do 10 października, a więc niestety termin składania omawianych wniosków w przypadku najbliższych wyborów już minął). Do całego procesu będą potrzebne: numer PESEL, numer ważnego polskiego paszportu oraz adres pobytu za granicą. Należy także przygotować dane kontaktowe: adres e-mail lub numer telefonu komórkowego oraz ważny polski paszport (albo ważny polski dowód osobisty, jeśli zamierzasz oddać głos w obwodzie głosowania utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w państwie, na terytorium którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego, np. Norwegia, Szwajcaria, niektóre państwa Bałkanów Zachodnich itd.).

Warto również wiedzieć, że nie wszędzie wybory odbędą się 15 września, a w niektórych krajach (np. Brazylia, Kuba, Kanada) głosowanie będzie miało miejsce 14 września. Wynika to bezpośrednio z Kodeksu Wyborczego. Jeżeli zamierzasz głosować za granicą, ale nie wiesz do jakiego konsula powinieneś się zgłosi, to z całą pewnością pomocna okaże się wyszukiwarka polskich przedstawicielstw na świecie.

Jak przygotować się do wyborów?

Wybory 2023

Nadchodzące wybory parlamentarne z całą pewnością nie będą należały do najłatwiejszych. Mimo to w sieci nieustannie pojawia się mnóstwo artykułów oraz analiz, które mają ułatwić obywatelom podjęcie możliwie najlepszych dla nich decyzji. Przed samym głosowaniem polecamy również zapoznać się z najważniejszymi debatami politycznymi ostatnich tygodni, a szczególnie istotne w tym kontekście będą dyskusje, które pojawiły na kanałach TVP Info oraz Super Express.

  • Debata TVP Info | Link
  • Debata Super Expressu | Link

W obu tych rozmowach wzięli udział przedstawiciele wszystkich dużych komitetów wyborczych, a więc ich obejrzenie pozwoli zbudować zdecydowanie lepszy pogląd na aktualne stanowiska poszczególnych partii w kwestiach ekonomicznych oraz światopoglądowych. Dobrym rozwiązaniem może być również skorzystanie z Latarnika Wyborczego, czyli strony internetowej, której założeniem jest ułatwienie użytkownikom doprecyzowania swoich poglądów politycznych.