Android 14 – sprawdź 5 najciekawszych zmian w nowej wersji systemu. Jeśli spodziewałeś się rewolucji, to będziesz rozczarowany

Android 14 w końcu doczekał się swojej oficjalnej prezentacji, która odbyła się podczas pokazu nowych smartfonów Google z serii Pixel. Tegoroczny wariant popularnego oprogramowania na urządzenia mobilne pojawił się już na pierwszych flagowcach amerykańskiej marki, a więc jego debiut na smartfonach kolejnych producentów pozostaje tylko kwestią czasu. W niniejszym artykule poznacie 5 najciekawszych zmian, które trafiły na Androida 14. Już na wstępie mogę jednak powiedzieć, że premiera tegorocznej wersji systemu to raczej jeden stabilny krok naprzód niż wielka rewolucja.

Łączność satelitarna, czyli Google nadgania zaległości względem Apple

Android 14

Jedną z pierwszych istotnym zmian jest rozszerzenie możliwości systemu Android w kontekście łączności satelitarnej. Pierwsze spekulacje dotyczące zaprezentowania omawianej funkcji, zaczęły pojawiać się w sieci już po premierze iPhone’a 14. Nie mam w tym z resztą nic dziwnego, bo to właśnie wtedy Apple zapowiedziało, że użytkownicy ich (wówczas) najnowszego flagowca będą mieli możliwość kontaktowania się przy pomocy sygnału satelitarnego. Zapowiadana opcja z całą pewnością ucieszy miłośników wysokogórskiego trekkingu oraz wspinaczki, ale… Czy Polacy w ogóle będą mogli z niej skorzystać? Przypomnę bowiem tylko, że połączenia satelitarne przy pomocy iPhone’a 14 są nadal niedostępne na terenie naszego kraju.

Dodatkowe możliwości personalizacji ekranu blokady

Android 14

Premiera Androida 14 oznacza również kolejny krok w stronę bardziej rozbudowanej personalizacji poszczególnych elementów systemu. Tym razem Google zapowiedziało, że użytkownicy będą mogli w większym stopniu wpływać na wygląd ekranu blokady. Wśród dodanych możliwości znajdą się między innymi: opcje zmiany koloru oraz kształtu zegara, a także modyfikowanie widgetów wyświetlanych na ekranie blokady.

Inteligentne tapety

Android 14

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji – a także jej komercjalizacją i upowszechnieniem wśród casualowaych użytkowników – Google zaczęło coraz mocniej inwestować w rozwój tego sektora swojej działalności. Pewną ciekawostką jest więc zaaplikowanie do systemu Android 14 autorskiego generatora obrazów, które mogą posłużyć użytkownikom jako ich spersonalizowane tapety. Na ten moment nie potrafię jednak jednoznacznie stwierdzić, czy omawiana funkcja pojawi się na wszystkich smartfonach z nowym oprogramowaniem od Google, czy może zawita tylko na urządzenia z serii Pixel.

Wszystkie dane związane ze zdrowiem w jednym miejscu

Android 14

Amerykańska marka z całą pewnością coraz więcej uwagi przykłada do pracy nad swoim własnym ekosystemem produktów oraz aplikacji. Efektem jej działań jest więc, między innymi, zaprezentowanie opcji Health Connect, której zadaniem jest gromadzenie wszystkich danych dotyczących zdrowia użytkownika w jednym miejscu. Omawiana funkcja może okazać się sporym ułatwieniem dla osób wykorzystujących wiele różnych aplikacji do śledzenia odrębnych parametrów (np. innego programu do biegania, a innego do kontrolowania swojej jakości snu).

Funkcja Ultra HDR

Android 14

Ostatnią z najciekawszych w mojej opinii nowości – jakie trafiły w tym roku do systemu Android – jest funkcja Ultra HDR. Nowy tryb aparatu ma za zadania wydobyć ze zdjęć (wykonanych w jakości HDR) bardziej naturalne cienie oraz żywsze kolory. Efektem tego działania będą oczywiście relatywnie ładniejsze zdjęcia.