Jaki komputer do streamowania w 2024 roku? Składamy najlepsze zestawy komputerowe dla początkującego streamera

Transmisje na żywo zyskują na coraz większej popularności dzięki dostępowi do szybkiego internetu czy wydajniejszemu sprzętowi. To, co kiedyś było domeną wyłącznie stacji telewizyjnych, jest dostępne dla nas wszystkich. Bez najmniejszych problemów możemy obecnie udostępniać swoje unikalne treści tysiącom widzów z dowolnego miejsca na świecie i to na żywo! Obecnie to już wielomiliardowy przemysł, który staje się z roku na rok coraz większy. Nie ma zatem co się dziwić, że coraz więcej osób jako drogę dla swojej kariery zawodowej upatruje w zostaniu streamerem czy youtuberem. Początki jednak mogą być trudne. Czego tak naprawdę potrzebujemy, by móc zacząć domowe transmisje?

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym streamerem chcącym dokonać aktualizacji posiadanego sprzętu, czy dopiero zaczynasz, w tym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zbudować komputer do streamingu. Zapewni on Twoim widzom doskonałe i płynne wrażenia. Obojętnie czy transmitujesz na Twitchu, czy na YouTube, zawarte tutaj informacje pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości Twojego zestawu komputerowego dla streamera.

Dlaczego streamer potrzebuje wydajnego komputera?

Programy do przesyłania strumieniowego (na przykład OBS lub XSplit) bardzo obciążają komputer. Wykonują kilka skomplikowanych zadań jednocześnie: przechwytują obraz, kodują strumień wideo i wysyłają go do Internetu. Jeśli komputer nie ma wystarczającej mocy, aby obsłużyć takie obciążenie, twoi widzowie będą doświadczać niestabilnej transmisji ze sporą liczbą zgubionych klatek, a lepiej tego uniknąć.

Warto pamiętać, że komputer zużywa zasoby nie tylko na nadawanie, ale także na wszystkie programy, z których korzystasz podczas prowadzenia transmisji. Oznacza to, że komputer musi wytrzymać całkowite obciążenie aplikacji do przesyłania strumieniowego, odpalonych w niej widżetów, przechwytywania obrazu z kamery internetowej, jak i gry lub dowolnej innej zawartości, którą transmitujesz. Im więcej zasobów streamer ma na swoim komputerze, tym większą swobodę zyskuje w tworzeniu treści.

Od czego zacząć?

Raz jeszcze przypomnę, podczas składania nowego komputera, zakupu laptopa, monitora czy nawet myszy, kluczowym aspektem jest przede wszystkim określenie budżetu. To właśnie on determinuje, w jaki poziom wydajności możemy celować. Niestety, najwydajniejsze zestawy komputerowe do streamingu są dość kosztowne.

Warto też pamiętać, że początkowo nie możemy zakupu komputera traktować jako inwestycję. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z transmisjami online, to te powinny być prowadzone z pasji, a nie z chęci zysku. Przecież nigdy nie wiesz ilu widzów uda ci się zebrać na swoim kanale i jak długo zajmie jego budowa. Największą zaletą mocnej konfiguracji będzie jednak to, że bez problemu poradzi sobie ona z innymi również wymagającymi zadaniami, takimi jak obróbka wideo, projektowanie 3D czy po prostu umożliwi uruchomienie najnowszych gier.

Kontent jest ważny!

Znasz już budżet, jednak nie możesz zapominać o treści, którą chcesz streamować na swoim nowym kanale. Ona również może wpływać na wymagania wobec sprzętu. Najnowsze gry już bez włączonej transmisji w tle potrafią pochłonąć sporo zasobów komputera. Po włączeniu streama, z kilkoma dodatkowymi pluginami okaże się, że wymagania jeszcze bardziej wzrosły. Po prostu innego zestawu będziesz potrzebował do gry w najnowsze tytuły, innego do rozgrywki w popularne, ale małowymagające gry pokroju LOL-a, Valoranta czy CS, a zupełnie innego to prowadzenia transmisji polegających na komentowaniu najważniejszych informacji.

Składamy komputer do streamingu – na co zwrócić uwagę.

Znasz już swój budżet oraz wiesz, z jakiego programu będziesz korzystał. Przyszła pora by wybrać odpowiednie komponenty do twojego nowego PC. 

Procesor i chłodzenie

Wybór procesora jest bardzo ważny w kontekście całego zestawu. To przecież od niego zależy ogólna wydajność komputera. Wybierając jednostkę centralną, należy zwrócić uwagę na ilość rdzeni oraz ich taktowanie. Oczywiście nie należy na mim oszczędzać. Minimum powinny być układy wyposażone w 6 rdzeni. Tak naprawdę jednak im ich więcej, tym lepiej. Ten przecież nie tylko umożliwia płynną rozgrywkę, ale także odpowiada za uruchomione programy w tle, w tym te odpowiedzialne za prowadzenie naszej transmisji. Dodatkowo jednostka wyposażona w większość ilość rdzeni pozwoli na softwarowe kodowanie wideo, odciążając kartę graficzną w bardziej wymagających grach.

ENDORFY NAVIS F280

Wybierając procesor nie można zapomnieć też o jego odpowiednim chłodzeniu. Musimy pamiętać, że większość najwydajniejszych układów jest dostarczana bez radiatora w zestawie. Co prawda wybór konstrukcji na pewno będzie zależał od waszego budżetu, jednak musicie zdawać sobie sprawę, że ma ona ogromne znaczenie na wydajność. Nieodpowiednio schłodzony procesor nie osiągnie tak wysokiego taktowania, a z czasem jego zegar zacznie się obniżać, co spowoduje obniżenie wydajności. Długotrwałe działanie w takich warunkach w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do uszkodzenia całego systemu. Dlatego warto sprawdzić maksymalną moc procesora podaną przez producenta i porównać ją z deklarowaną wydajnością wybranego systemu chłodzenia.

Pamięć RAM

Obecnie standardem jest 16 GB pamięci RAM w naszych komputerach. Co prawda dalej znajdziemy jednostki wyposażone tylko w 8 GB, jednak te wystarczą do prostych prac biurowych czy surfowania po internecie. Jednak w przypadku komputera do prowadzenia transmisji wideo tak naprawdę jako minimum powinniśmy traktować 32 GB. Zwłaszcza teraz kiedy pamięć RAM jest tak tania. 

Nie oznacza to, że zestaw wyposażony w 16 GB pamięci całkowicie uniemożliwi uruchomienie transmisji. Ta będzie działa poprawnie, pod warunkiem że nie uruchomimy zbyt dużo dodatków czy najnowszych wymagających tytułów. Bez problemu taki system poradzi sobie z kontentem określanym często jako Just Chating, czy prostymi grami kompetytywnymi pokroju League of Legends, czy Valoranta.

Karta graficzna

Nowoczesne karty graficzne (w tym nawet układy zintegrowane) zawierają specjalne bloki do przetwarzania wideo, tak zwane dekodery i encodery. Są przeznaczone do przetwarzania określonych formatów. Podczas odtwarzania wideo dekodery odciążają centralny procesor systemu, przejmując tę ​​pracę na siebie. Encodery natomiast zajmują się kodowaniem plików do określonego, obsługiwanego kodeka. Tych możemy użyć w trakcie prowadzenia naszych streamów, co znacząco może wpłynąć na wydajność naszego zestawu.

Prym na tym polu wiodą konstrukcje od NVIDII za sprawą wbudowanego kodeka NVENC. Ten jest w stanie zapewnić płynną transmisję wideo, nawet przy wysokiej jakości obrazu nie wpływając zbytnio na wydajność osiąganą podczas rozgrywki. Co prawda konkurencyjne układy od AMD czy Intela mają swoje alternatywne rozwiązania, te jednak nie są w stanie dorównać możliwością kodeka “zielonych”, zwłaszcza pod względem jakości obrazu wideo.

Pewną zmianę na tym polu może przynieść przejście na kodek AV1. Ten jest dostępny zarówno w RTX 4000, jak i RX serii 7000 czy ARC-ach od Intela. Jednak na chwilę obecną wsparcie dla AV1 umożliwia tylko YouTube. Trudno wskazać, kiedy pozostałe platformy umożliwią skorzystanie z tego kodeka. A jest na co czekać. AV1 jest w stanie zapewnić identyczną jakość transmisji przy znacznym obniżeniu bitrate w porównaniu do obecnie stosowanych rozwiązań.

Dysk twardy – miejsce nie tylko na gry

Coraz więcej gier czy programów wymaga do prawidłowej pracy szybkiego dysku SSD. Przy obecnych cenach nośników warto swoją uwagę skierować w stronę napędu NVMe. Te są nawet kilkukrotnie szybsze od jednostek SATA. Dysk o pojemności 1 TB pozwoli na zainstalowanie systemu czy kilku nowych gier. 

Jednak jeżeli planujesz zapisywać nagrania swoich streamów, by później móc je udostępniać w internecie, będziesz musiał wyposażyć się w drugi nośnik. Jeżeli zależy Ci na ciszy, może być to kolejny dysk SSD. Jednak do archiwizacji nagrań bez najmniejszych problemów wystarczy nawet klasyczny HDD. Ten może zapewnić także dużo większą przestrzeń na przechowywanie Twoich danych, niższym kosztem.

Zasilacz i obudowa

Mocny procesor, wydajna karta graficzna i kilka dysków twardych będą wymagać sporej dawki energii. Nie chodzi tylko o dobór zasilacza odpowiadającego zapotrzebowaniu na energię, ale także o wybór jednostki, która będzie wydajna i zapewni stabilne zasilanie przez wiele godzin pracy. Z tego względu warto zwrócić uwagę na modele posiadające certyfikat 80 plus. Pamiętajcie, żeby wybierać modele z zapasem mocy, te pracują przeważnie ciszej, jak i umożliwiają przyszłą rozbudowę na przykład o mocniejsze komponenty w przyszłości np. kartę graficzną.

Zasilacz do komputera - Certyfikaty 80 PLUS

Ostatnim elementem naszego komputera do dla streamera jest obudowa. Często komputery pełnią funkcje dodatkowego aspektu przyciągającego wzrok widzów. Umieszczane na biurkach by obejmowała je kamera, zachwycają wielokolorowym podświetleniem RGB czy komponentami umieszczonymi wewnątrz. Oznacza to, że ta nie tylko musi być praktyczna, przewiewna, ale przede wszystkim dobrze wyglądać się na naszym biurku.

Stanowisko oraz dodatki

Omówiłem pokrótce podstawowe elementy, z których powinien składać się idealny komputer dla streamera. Jednak to nie wszystkie elementy, które powinniśmy rozważyć. Oczywiste jest, że chcąc prowadzić transmisje online, nasz zestaw będzie musiał posiadać kamerę. Spoglądając na konfiguracje najpopularniejszych streamerów, można złapać się za głowę. Ci na swoich streamach nie korzystają bowiem ze standardowych kamerek internetowych, ale drogich aparatów cyfrowych. Choć zapewniają one wyższą jakość nie musicie od razu zaczynać od tego poziomu.

Dużo ważniejsze może być oświetlenie. Kilka dodatkowych tanich lampek LED doświetlających waszą twarz znacząco poprawi jakość nawet na zwyklej kamerce internetowej. Dodatkowo zawsze możecie skorzystać ze swojego smartfona. Przecież w nim też posiadacie zainstalowany aparat posiadający matryce składające się z milionów pikseli. Nawet biorąc pod uwagę zakup aplikacji za kilka złotych, jest to często nawet kilkusetkrotnie niższa kwota niż zakup dedykowanego aparatu.

Jedna z aplikacji pozwalająca na użycie kamery z naszego telefonu podczas transmisji to DroidCam fot.DroidCam

Ważny na pewno będzie mikrofon czy dobre słuchawki. Chcemy by nasz głos był czysty, niezniekształcony oraz by wygodnie nam było spędzić te kilka godzin przed ekranem komputera. Ogólnie można powiedzieć, że szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ergonomię naszego stanowiska. Wybór odpowiedniego fotela czy biurka nie tylko poprawi wizualne aspekty naszej transmisji, ale sprawi, że z przyjemnością będziemy zasiadać przed ekran naszego komputera.

Skoro już o tym wspomniałem, zastanów się, w ile monitorów będzie wyposażone twoje stanowisko. Najczęściej stosowana konfiguracja składa się z minimalnie z dwóch ekranów. Na jednym prowadzisz swoją rozgrywkę, drugiego możesz używać do śledzenia czatu czy statystyk swojego Steama. Wybierając ekran, możecie skorzystać z naszych rankingów, które są wzbogacone o dość szeroko rozbudowany poradniki.

A co w sytuacji, gdy chciałbyś prowadzić transmisje z rozgrywki prowadzonej na konsoli? Choć w przypadku PlayStation czy Xbox’a możemy uruchomić stream bezpośrednio z poziomu ich systemu, nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Nie pozwala na łatwe śledzenie czatu, dodatkowo często też jakość samej transmisji nie jest najlepsza z racji na ograniczenia sprzętowe. Możesz jednak podłączyć konsole do swojego komputera, jednak by móc to wykonać, będziesz musiał wyposażyć się tak zwaną kartę do przechwytywania obrazu.

Najtańsze konstrukcje, które znajdziemy na AliExpress czy Temu kosztują nawet kilkadziesiąt złotych. Przeważnie nie zapewniają one żadnych dodatkowych funkcji czy możliwości kontroli jakości obrazu. Ta również nie jest najwyższa, jednak niska cena może skusić zwłaszcza na początku. Dużo lepszym rozwiązaniem, choć też droższym są dedykowane urządzenia od Elgato czy AverMedia. W tym przypadku możemy liczyć nawet na oprogramowanie przygotowane przez producentów sprzętu.

Dobór zestawów

Przygotowałem dla Was kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych, które zostały tak dobre, by odzwierciedlić realne różnice w wydajności poszczególnych konfiguracji. Pozwoli Wam to w łatwy sposób dopasować prezentowany zestaw do Waszego budżetu. Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów – jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów.

Jeśli jednak jesteście w stanie poradzić sobie z samodzielnym montażem nowego PC, możecie zaoszczędzić nawet i kilkaset złotych. Postanowiliśmy zaprezentować produkty dostępne w trzech popularnych sklepach takich jak: X-kom, Sferis oraz Media Expert. Mając możliwość udostępnienia Wam trzech linków, niwelujemy możliwość wystąpienia sytuacji, gdzie produkt przestaje być dostępny w jednym z punktów sprzedaży. 

Wiemy już czym kierować się przy składaniu nowego komputera dla streamerów. Przejdźmy zatem do omówienia kilku naszych propozycji.

Najtańszy zestaw za 3500 zł

AMD

Najniższa cena zestawu ~3374,89 zł

Intel

Najniższa cena zestawu ~3436,89 zł

Zaczynamy od dwóch najtańszych, niemal bliźniaczych zestawów. Jeden wykorzystuje procesor od AMD, drugi od Intela. W obu przypadkach postawiłem na sześciordzeniowe jednostki. Te bez problemu powinny poradzić sobie nawet z najnowszymi grami, choć jedynie w rozdzielczości Full HD. Bez problemu za pomocą tego zestawu poprawimy również streamy polegające na komentowaniu najnowszych wydarzeń, czy zmontujemy film na nasz kanał na YouTube.

Składając zestawy jednak w tak ograniczonym budżecie, były potrzebne pewne kompromisy. Proponowane konfiguracje zostały wyposażone w 16 GB pamięci RAM czy tylko jeden dysk twardy. Co prawda jest to nośnik NVMe, ale korzystający z interfejsu PCIe trzeciej generacji. Większą część naszego budżetu pochłonęła karta graficzna. Zdecydowałem się polecić jednego z tańszych RTX 4060. Jednostka ta wyposażona w najnowszy kodek NVENC wspomoże prowadzenie naszych transmisji. Dodatkowo karta ta zapewnia pełne wsparcie dla kodeka AV1, wiec bez problemu będziemy mogli z niego skorzystać, gdy platformy streamingowe zaczną w pełni z niego korzystać. 

endorfy-ventum-200-argb-112

Całość zamykamy w kompaktowej obudowie od Endorfy – Ventum 200 posiadającą aż cztery wentylatory z podświetleniem RGB. Dbając o możliwości przyszłej rozbudowy, zdecydowałem się też postawić na 600 W jednostkę zasilająca z certyfikatem 80+ Bronze również od Endorfy. Dzięki temu bez problemu zmienimy czy to kartę graficzną, czy procesor na mocniejszy model. 

Już nie tylko Full HD — zestaw dla początkującego streamera za 6000 zł

Najniższa cena zestawu ~6048,55

Podwajając nasz budżet ,możemy być pewni, że otrzymamy naprawdę mocną konfigurację. Ta została wyposażona w 12-rdzeniowy procesor RYZEN 9 5900X. Z racji, że wykorzystujemy układ dla gniazda AM4, możemy skorzystać z tanich modułów DDR4. Nie dziwi zatem obecność 32 GB pamięci. By zadbać o odpowiednie temperatury jednostki centralnej, zdecydowałem się na polecenie wydajnego chłodzenia od Endorfy – Fortis 5, w wersji wyposażonej w dwa wentylatory Fluctus.

Po raz kolejny lwią część naszego budżetu pochłonęła karta graficzna. Jednak polecany przeze mnie RTX 4070 Super bez problemu powinien zapewnić płynną rozgrywkę nawet w rozdzielczości 1440p, co już nie raz udowadniałem na naszej stronie. Mimo że karta pod pełnym obciążeniem pobiera “zaledwie” 220 Watów mocy zdecydowałem się w zestawie polecić mocniejszy zasilacz. To również jednostka od Endorfy jednak tym razem dysponująca maksymalną mocą 700 Wat. 

Robi się powaznie – komputer do streamowania za 12000 zł

Najniższa cena zestawu ~11252,55 zł

Przejdźmy zatem do omawiania dwóch najwydajniejszych zestawów na naszej liście. Pierwszy wykorzystuje również procesor od AMD. Mowa o dwunastordzeniowej jednostce RYZEN 9 7900X3D. Jednostka ta została wyłożona w 6 rdzeni posiadających powiększoną pamięć Cache (tak zwany 3D Cache) oraz 6 dodatkowych układów o wyższym taktowaniu. Oczywiście by zadbać o odpowiednie temperatury tak mocnego procesora, zmuszeni jesteśmy sięgnąć po dużo wydajniejsze chłodzenie. Dalej stawiamy na jednostkę Endorfy, tym razem jednak na układ AIO – Navis 280. Polecana przez nas wersja została wyposażona w dwa 14 cm wentylatory z adresowalnym podświetleniem RGB. 

Jednostki RYZEN 7000 wykorzystują nowe gniazdo AM5 oraz wymagają użycia modułów DDR5. W przypadku płyty głównej postawiliśmy na model Gaming X od Gigabyte. Mimo że bazuje on na chipsecie B650, umożliwia podkręcanie zarówno pamięci, jak i procesora. Dodatkowo polecana płyta posiada zintegrowaną kartę sieciową bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 6 oraz umożliwia instalację aż 3 dyski twarde NVMe. 

Endorfy ARX 500 ARGB

W przypadku karty graficznej wybór padł po raz kolejny na konstrukcję od NVIDII. Zdecydowałem się polecić najtańszego RTX 4080 Super, który bez problemu pozwoli nam ogrywać nawet najbardziej wymagające tytuły w wyższych rozdzielczościach. Dodatkowo możemy być pewni, że nie zabraknie nam mocy, nawet gdybyśmy chcieli podczas rozgrywki skorzystać ze wbudowanego kodeka NVENC. Tak mocne komponenty wymagają porządnej jednostki zasilającej. Postawiliśmy na Endorfy Supremo FM5 o mocy 1000 Watów i posiadającej certyfikat sprawności 80 Plus Gold. Całość została zamknięta w przewiewnej obudowie Endorfy Arx 500 ARGB wyposażonej w 4 podświetlane wentylatory.

Alternatywa na procesorze Intela

Najniższa cena zestawu ~11590,55 zł

Ostatnim polecanym zestawem jest alternatywna konfiguracja w cenie 12000 zł wykorzystująca procesor od Intela. Nowa i7-14700K została wyposażona w aż 20 rdzeni. Co prawda mamy do czynienia z hybrydowym układem, jednak konfiguracja 8C+12c na pewno poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi zadaniami zwłaszcza, po sparowaniu z 64 GB pamięci RAM DDR4.

Decydując się na tak mocny procesor, musiałem wybrać inny model płyty głównej. Postawiłem na konstrukcję od MSI Tomahawk bazującą na chipsecie Z790. Dzięki temu możemy pokusić się nawet o delikatne podkręcenie jednostki centralnej czy instalację aż 4 dyski NVMe. Oczywiście nie mogło zabraknąć Wi-Fi 6E, czy 2,5 Gbitowego portu LAN. Pozostała konfiguracją pozostała niezmieniona w stosunku do poprzedniego zestawu Intela.

Wiecie już czym, powinien charakteryzować się wydajny komputer dla początkujących streamerów. Oczekujcie naszych następnych dedykowanych poradników już w następnym miesiącu.