Wybierając monitor do gier, trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów: przekątną i rozdzielczość jego ekranu, rodzaj matrycy, czas reakcji czy częstotliwość odświeżania. Jednak co oznaczają te konkretne parametry i jakie są najlepsze monitory dla graczy? Tego dowiesz się w tym artykule.
Spis treści
Podczas składania nowego komputera wiele osób często skupia się wyłącznie na karcie graficznej czy procesorze. Zakup nowego monitora rozważamy prawie że na końcu. Ale to przecież ekran jest tym, na co musimy patrzeć prawie zawsze. Obojętnie czy gramy, czy przeglądamy tylko internet. To od monitora zależy, jak widzisz grafikę gry. Nawet gdy posiadamy najmocniejszy komputer osobisty, nasze wrażenia z rozgrywki mogą być marne, gdy podepniemy go pod ekran słabej jakości. Z tego względu postanowiliśmy przygotować zestawienie najlepszych monitorów dla graczy dostępnych na rynku oraz kilka porad czym kierować się przy ich wyborze.
Najlepsze monitory dla graczy 2023. Czym kierować się przy wyborze?
Przekątna i rozdzielczość
Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze monitora, jest jego wielkość określana przez przekątną. Obecnie najpopularniejsze są ekrany o rozmiarze od 24 do 32 cali, chodć coraz większą popularnością ostatnimi czasy cieszą się też monitory o przekątnej wynoszącej 34” w formacie 21:9. Te są odrobinę szersze, przez co można by je określić bardziej panoramicznymi. Jak dobrać odpowiednią wielkość cóż wszystko zależy od ilości miejsca dostępnego na biurku oraz jak daleko siedzimy od ekranu. Przed zakupem upewnij się, że wybrany przez ciebie model bez problemów się zmieści.
Wybierając rozdzielczość ekranu, należy pamiętać, że musi istnieć równowaga między przekątną a rozdzielczością. Podstawowym parametrem wydaje się na chwilę obecną 1920 x 1080 pikseli określane jako FullHD. Obraz o tej rozdzielczości będzie dobrze wyglądał na ekranach do 55 cali. Przy większym monitorze w rozdzielczości FHD obraz będzie rozmyty, a piksele będą zauważalne ze względu na ich mniejszą gęstość.
Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się ekrany Quad HD (2506 x 1440, 2K), które stanowią złoty środek pomiędzy jakością, a wymaganiami wobec posiadanej karty graficznej.
Podobnie jak w przypadku telewizorów, również ekrany komputerowe działają z pełną rozdzielczością Ultra HD. Mowa oczywiście o tak zwanym 4K, czyli rozdzielczości 3840 × 2160. Ekrany te zapewniają największą szczegółowość, jednak wiąże się to ze znacznym obciążeniem karty graficznej. Wybór monitora 4K ma sens tylko wtedy, gdy masz odpowiedni, bardzo mocny komputer, a sam monitor ma 28 cali lub więcej.
Typ matrycy
Obecnie w sprzedaży dostępne są cztery opcje: TN, VA, IPS oraz OLED. Panele TN wyróżniają się szybkim czasem reakcji, dużą szybkością matrycy i przystępną ceną. Z tego względu najczęściej znajdziemy je w modelach budżetowych. Jednak ten typ ma niższy kontrast (w porównaniu do IPS) i gorsze kąty widzenia. Panele VA są cenione przez użytkowników za doskonałe odwzorowanie kolorów i wysoki kontrast, ale ich częstotliwość odświeżania i czas reakcji pozostawiają wiele do życzenia. Monitory IPS są trochę droższe i obecnie osiągają dużo wyższą szybkość matrycy nawet w porównaniu do TN. Dodatkowo mogą się pochwalić doskonałym odwzorowanie kolorów i szerokimi kątami widzenia. Najdroższymi panelami występującymi w monitorach są te bazujące na technologii OLED. Te mogą się pochwalić niemalże idealnym odwzorowaniem kolorów, idealnym kontrastem oraz ostatnimi czasy dużą częstotliwością odświeżania.
Jasność i kontrast
Jasność jest mierzona w kandelach i reprezentuje ilość światła emitowanego z całkowicie białego ekranu monitora. Przeważnie w sprzedaży spotkamy monitory osiągające wartości od 300 do 400 cd/m2. Jednak jeśli zależy nam na poprawnym działaniu treści HDR, powinniśmy skupić się na ekranach minimum 650 cd/m2. Najlepsze jednostki dostępne na rynku potrafią osiągać nawet 1500 nitów.
Kontrast monitora może być statyczny lub dynamiczny. Statyczny wyświetla stosunek jasności najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na ekranie. Optymalna wartość to 1:1000. Kontrast dynamiczny to chwyt marketingowy polegający na przejściu od poziomu czerni przy minimalnym podświetleniu (ekran jest całkowicie wyłączony) do poziomu bieli przy maksymalnym podświetleniu (jasność przy pełnym podświetleniu). Możesz zignorować tę opcję.
Częstotliwość odświeżania ekranu i kompatybilność GSYNC / FreeSync
Częstotliwość odświeżania odnosi się do tego, ile razy na sekundę monitor całkowicie przerysowuje i wyświetla obraz. Im wyższa wartość odświeżania, tym płynniejszy ruch. Tak więc, jeśli masz monitor o częstotliwości odświeżania 60 Hz, nie będziesz w stanie zobaczyć więcej niż 60 FPS na monitorze. Na przykład, jeśli twoja karta graficzna generuje nawet 300 FPS, a monitor 60 Hz, zobaczysz tylko 60 FPS. Jeśli masz mocny komputer, warto wziąć ekran o częstotliwości 120 Hz, bądź wyższą, która zapewnią płynniejszy obraz.
Producenci kart graficznych NVIDIA i AMD wynaleźli technologie dynamicznej zmiany częstotliwości odświeżania (VRR), GSync i FreeSync. Rozwiązania te pozwalają na zmianę częstotliwości odświeżania obrazu na monitorze w zależności od szybkości renderowania klatek w grach komputerowych.
Dzięki technologiom VRR obraz charakteryzuje się zauważalnym wzrostem płynności ruchów, nawet w przypadku gdy gra renderuje nawet poniżej 60 klatek na sekundę. Dodatkowo pozbywają się również efektu szarpania obrazu, które występuje, gdy klasyczna opcja synchronizacji (VSync) jest wyłączona.
Omawiając prędkość matrycy, warto też zwrócić uwagę na parametr czasu reakcji. Ten jest mierzony w milisekundach i wskazuje, ile czasu zajmuje monitorowi zmiana pojedynczej klatki. Parametr wpływa de facto na to, ile klatek na sekundę może wyświetlić monitor. Należy unikać monitorów dla graczy, które mimo posiadania wysokiej wartości odświeżania mają wyższy niż 2 ms czas reakcji.
Wykończenie oraz zakrzywiony ekran
Błyszczące wykończenie monitorów zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów i bardziej nasycone barwy. Jednak dużą niedogodnością będą refleksy i odblaski, które są widoczne podczas pracy na nim. Matowy ekran posiada powłokę antyrefleksyjną, dzięki czemu na ekranie monitora nie zobaczysz odbić. Dlatego wybierając monitor, oceń, gdzie będzie stał, jeśli słońce nie świeci na monitor, to warto wziąć model z błyszczącym wykończeniem, w przeciwnym razie zalecamy wykończenie matowe.
Jednym z najnowszych trendów w świecie monitorów jest zakrzywiony ekran. Zakrzywione monitory naśladują pole widzenia ludzkiego oka. Dodatkowo pozwalają zaoszczędzić odrobinę miejsca na naszym biurku. Zakrzywienie ekranu monitora stwarza najbardziej komfortowe warunki dla oczu, które będą znacznie mniej zmęczone długotrwałym siedzeniem przy komputerze, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Harvard Medical School. Jednak w tej chwili większość zakrzywionych ekranów jest wykonana na matrycach VA, a IPS wykorzystują tylko drogie modele. Jeśli masz ograniczony budżet, będziesz musiał wybrać między zakrzywionym ekranem VA a płaskim ekranem IPS.
Skoro już wiesz czym kierować się przy wyborze monitora, przejdźmy do omówienia najlepszych propozycji dostępnych na rynku. Podzieliśmy je na cztery kategorię, by każdy mógł dopasować ekran do swoich potrzeb. Nie układaliśmy modeli w żadnej hierarchii, a ich kolejność jest wyłącznie powiązana z ceną.
Najlepsze monitory 4K dla graczy
ASUS ROG Swift OLED PG42UQ
PG42UQ to jeden z wielu modeli należący do gamingowej serii ROG Swift. Monitor Asusa może pochwalić się wręcz rewelacyjnymi parametrami. PG42UQ został wyposażony w matrycę OLED z szybkim czasem reakcji wynoszącym 0,1 ms. Dzięki kompatybilności z Nvidia GSync i AMD FreeSync, ta zgrabna konstrukcja ze smukłymi ramkami odpowiednio zaprezentuje możliwości Twojego supermocnego PC. Dzięki odświeżaniu 138 Hz możesz mieć pewność, że w rozdzielczości 4K obraz będzie bardzo ostry i do tego bardzo płynny.
Wspomniany panel OLED zapewnia szerszą gamę kolorów i bardzo dobre ich odwzorowanie (zgodność z DCI P3 w 98% i sRGB w 133%). Z tego względu nadaje się nie tylko dla graczy, ale również dla grafików. Bogaty zestaw złącz, umożliwi podłączenie wielu urządzeń w tym i PlayStation 5 czy Xbox Series X i S. Z wad można wymienić, duże rozmiary oraz cenę. Cóż nie każdemu 42” konstrukcja kosztująca ponad 7 000 zł zmieści się na biurku.
Kupisz m.in w :
Samsung Odyssey Neo G8 S32BG850NP
Najnowszy ekran Samsunga z serii Neo G8 wykorzystuje matrycę VA o rozdzielczości 4K. By wyeliminować największą wadę, czas reakcji, Samsung postawił na stroboskopowe podświetlenie diodami MicroLED. Rozwiązanie to zapewnia lepszą kontrolę nad strefowym przyciemnieniem ekranu (1196 stref!). To właśnie dzięki tym rozwiązaniom uzyskano bardzo wysoki współczynnik kontrastu oraz niemalże idealne odwzorowanie kolorów (DCI P3: 95%).
Zastosowany panel VA o rozdzielczości 3840 × 2160, posiada aż 240 Hz odświeżenie oraz 1 ms czas reakcji. Ekran jest zgodny również ze standardami HDR10+ oraz Quantum HDR 2000. Dzięki obecności złącz HDMI 2.1, bez problemu podłączymy pod niego również konsole najnowszej generacji.
Kupisz m.in w :
Gigabyte M28U
Gigabyte M28U to jeden z tańszych ekranów 4K, który może pochwalić się 144 Hz odświeżaniem. Producent postawił na panel wykonany w technologii IPS, o bardzo dobrych parametrach odwzorowania przestrzeni barw (DCI P3: 94%, sRGB: 120%). Dodatkowo posiada on certyfikat HDR400.
Gigabyte deklaruje, że M28U jest kompatybilny z FreeSync w najwyższym standardzie Premium Pro. Podobnie jak we wcześniej omawianych modelach tutaj również znajdziemy złącze HDMI 2.1 dzięki, któremu będziemy mogli podłączyć najnowsze konsole i cieszyć się wyświetlaniem obrazu z pełnymi 120 klatkami.
Kupisz m.in w :
Najlepsze monitory ultrawide dla graczy 2023
Alienware 34 QD OLED AW3423DWF
Monitor od Alienware dość szybko zyskał miano „Najlepszego monitora do gier” i nie ma co się dziwić. Ta ultrapanoramiczna konstrukcja, o proporcach 21:9 wyświetla obraz o rozdzielczości 3440 x 1440 i zapewnia niesamowitą płynność ruchu i niezwykłą jakość obrazu. Wszystko dzięki panelowi wykonanemu w technologii QD OLED. To właśnie dzięki temu czerń wygląda na głęboką i atramentową i jesteśmy w stanie zobaczyć szeroką gamę żywych kolorów z jasnymi światłami.
AW3423DWF to doskonały monitor do gier, zapewniający niemal natychmiastowy czas reakcji, co skutkuje niewiarygodnie płynnym ruchem bez widocznego rozmycia. Ma również częstotliwość odświeżania 175 Hz, którą można osiągnąć za pośrednictwem połączenia DisplayPort. Wreszcie, natywnie obsługuje technologię zmiennej częstotliwości odświeżania GSYNC (VRR), aby zmniejszyć rozrywanie ekranu.
Kupisz m.in w :
MSI Optix MPG341QR
Monitor MPG341QR wykorzystuje szybką matrycę IPS. Dzięki tej dodatkowej powłoce uzyskano jeszcze wyższy kontrast i lepsze odwzorowanie kolorów (DCI P3: ~98%). Nie zapomniano również o wsparciu HDR, a ekran posiada certyfikat Display HDR 400.
O gamingowym rodowodzie monitora od MSI może świadczyć, że jest on kompatybilny zarówno z rozwiązaniem AMD FreeSync, jak i NVIDIA GSYNC. Ten Ultrapanoramiczny ekran ma rozdzielczość 3440 x 1440 i odświeżanie 144 HZ. Zestaw złącz jest dość rozbudowany. Na tylnym panelu znajdziemy dwa porty HDMI, jeden DisplayPort. oraz port USB typu C. Nie zabrakło również gniazda słuchawkowego czy dwóch złącz gniazd USB. Te możemy wykorzystać do podłączenia klawiatury i myszki, ponieważ monitor posiada wbudowany przełącznik KVM, który umożliwia sterowanie dwoma podłączonymi komputerami za pomocą jednego zestawu.
Kupisz m.in w :
Gigabyte M34WQ
Gigabyte M34WQ to wszechstronny monitor o wysokiej jakości, idealny do różnorodnych zastosowań. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy go do gier, czy do pracy biurowej, jest to doskonały wybór. Monitor ten oferuje rozdzielczość 3440 × 1440 pikseli i proporcje 21:9, co sprawia, że zapewnia znacznie większą przestrzeń roboczą w porównaniu do standardowych monitorów o rozdzielczości 1440p.
Gigabyte M34WQ wyposażony jest w kilka fantastycznych dodatkowych funkcji. Posiada wbudowany koncentrator USB z portem USB typu C, który pozwala na ładowanie urządzeń o mocy 15 W. Chociaż nie jest to wystarczające do pełnego naładowania laptopa, z pewnością przedłuży żywotność baterii lub umożliwi naładowanie telefonu. Podobnie jak proponowany wcześniej monitor MSI, Gigabyte również posiada wbudowany przełącznik KVM. Jest to szczególnie przydatne, gdy pracujemy w domu i korzystamy z monitora zarówno ze służbowego laptopa, jak i prywatnego komputera.
Warto również zwrócić uwagę na aspekty związane z grami. Gigabyte M34WQ posiada odświeżanie obrazu o częstotliwości 144 Hz oraz obsługę HDR10 i zmienną częstotliwość odświeżania (VRR). Dzięki panelowi IPS oferuje również szerokie kąty widzenia i dobrą jakość odwzorowania kolorów.
Kupisz m.in w :
Najlepsze monitory 2K dla graczy
LG UltraGear 27GR95QE-B OLED
Jeden z nielicznych dostępnych w sprzedaży monitorów OLED, dostępny w tak małym rozmiarze. Z racji na wykorzystany panel, raczej możemy być pewni deklaracji producenta dotyczących możliwości odwzorowywania przestrzeni barw (DCI P3: 98,5%).
Jednak największą zaleta monitora LG jest jego pozostała specyfikacja. Ekran posiada 240 Hz odświeżanie, a czas reakcji matrycy jak przystało na panel OLED, wynosi zaledwie 0,03 ms. Maksymalna jasność wynosi aż 1000 cd/m², przez co nie będzie problemu z ukazaniem pełnej przestrzeni tonalnej. Monitor LG 27GR95QEB jest kompatybilny zarówno z FreeSync Premium jak i GSync.
Kupisz m.in w :
AOC AGON PRO AG274QZM
Monitor AOC AGON PRO AG274QZM jest doskonałym wyborem dla graczy, oferując natywną częstotliwość odświeżania 240 Hz oraz rozdzielczość 1440p. Dodatkowo ekran ten obsługuje zarówno FreeSync Premium Pro, jak i GSYNC, co eliminuje problem rozrywania obrazu. Dzięki niesamowicie szybkiemu czasowi reakcji oraz zastosowanemu panelowi z niskim input lagiem ruch na nim wygląda bardzo płynnie. Osiągniecie tak wysokich parametrów, było możliwe dzięki zastosowaniu panelowi IPS, wykonanemu w technologii mini LED.
Co więcej, monitor AOC wyróżnia się wysoką jakością wykonania oraz świetną ergonomią. Dzięki zastosowanemu ramieniu możesz swobodnie dostosować ustawienia ekranu według własnych preferencji. Dostępna jest opcja Pivot oraz sam monitor posiada wbudowaną specjalną osłonę, która eliminuje cienie i odblaski z zewnętrznych źródeł światła.
Kupisz m.in w :
DELL S2722DGM
Monitor Dell S2722DGM to klasyczne urządzenie o ekranie 27″, który łączy wysoką rozdzielczość 2560 x 1440 z imponującą częstotliwością odświeżania. Dzięki temu, nawet gdy nie posiadamy topowej karty graficznej, możemy się cieszyć płynnym obrazem.
Monitor oferuje maksymalne odświeżanie wynoszące 165 Hz i posiada zakrzywiony panel VA, który zapewnia wysoki kontrast, głęboką czerń i wierną reprodukcję kolorów (99% sRGB). Jednakże należy zauważyć, że nie obsługuje sygnału HDR. Aby skorzystać z pełnej możliwości odświeżania 165 Hz, należy podłączyć monitor za pomocą złącza DisplayPort, ponieważ dwa gniazda HDMI zapewniają wsparcie tylko do 144 Hz.
Kupisz m.in w :
Najlepsze monitory Full HD dla graczy
BenQ ZOWIE XL2566K
BenQ Zowie XL2566K to monitor idealny dla graczy, wykorzystujący szybki panel TN. Zapewnia płynną i responsywną rozgrywkę, dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania 360 Hz. Choć ma standardową rozdzielczość 1080p, to zaskakuje swoją jasnością, choć kosztem maksymalnego kontrastu.
Ekran ten cechuje się doskonałym czasem reakcji, stroboskopowym podświetleniem oraz obsługą FreeSync i GSYNC. Jest to jednak doskonały wybór dla graczy, którzy cenią sobie jakość wykonania, szerokie kąty widzenia i wygodę. Można go podłączyć do komputera lub konsoli za pomocą dwóch portów HDMI 2.0 i jednego portu DisplayPort 1.2.
Kupisz m.in w :
LENOVO Legion Y25-30
Monitor LENOVO Y25-30 wykorzystuje szybki panel IPS i należy do serii Legion, która jest skierowana głównie do zapalonych graczy. Zastosowany ekran posiada rozdzielczość FullHD i odświeżanie 240 Hz, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę grupę docelową. Cechuje go także doskonały czas reakcji (0,5 ms), obsługa FreeSync Premium oraz kompatybilność z GSYNC. Maksymalna jasność wynosi 400 cd/m2, ale nie jest wystarczająca do zapewnienia wysokiej jakości dla sygnału HDR.
Monitor posiada trzy złącza komputerowe (2x HDMI 2.0, 1x DP 1.4), złącze audio combo-jack dla słuchawek i mikrofonu, a także funkcję huba USB, umożliwiającą bezpośrednie podłączenie klawiatury i myszki. Wbudowane dwuwatowe głośniki oraz szerokie kąty widzenia i ramię z funkcją Pivota są dodatkowymi atutami tego monitora, szczególnie dla użytkowników, którzy chcą umieścić więcej niż jeden ekran na biurku.
Kupisz m.in w :
PHILIPS Evnia 25M2N3200W
Monitor PHILIPS Evnia 25M2N3200W to doskonałe rozwiązanie dla graczy o ograniczonym budżecie. Zapewnia niskie opóźnienie wejściowe, szybki czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania wynoszącą 240 Hz, co gwarantuje płynną i responsywną rozgrywkę. Posiada również panel VA o szerokim kącie widzenia.
PHILIPS Evnia 25M2N3200W obsługuje zarówno FreeSync, jak i GSYNC, co jest dużym atutem. Jego jedynymi wadami są niski współczynnik kontrastu, który wpływa na głębię czerni. Dodatkowo nie obsługuje treści HDR. Monitor posiada trzy złącza: dwa HDMI 2.0 i jedno DisplayPort 1.4, umożliwiając łatwe podłączenie do komputera lub konsoli.
Kupisz m.in w :
Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.