Jaki komputer do projektowania 2D i 3D. Najlepsze zestawy do pracy w programach CAD

Wpisując w wyszukiwarkę “komputer do AutoCada” można znaleźć wiele sprzecznych informacji. Niektórzy piszą, że program będzie działał nawet na “tosterze”, więc nie należy się zbytnio przejmować parametrami technicznymi naszego urządzenia. Z drugiej strony trafimy na strony polecające dedykowane stacje robocze kosztujące krocie. Kto ma zatem racje? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, składając nowy zestaw z myślą o zastosowaniu w programach CAD? Jaki jest idealny komputer do projektowania 2D?

By móc odpowiedzieć na to pytania, dokładnie zagłębiłem się nie tylko w zalecane konfiguracje polecane przez producentów oprogramowania. Skupimy się na kilku typowych zastosowaniach. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się profesjonalnym projektowaniem w programach CAD, czy dopiero zaczynasz, w tym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zbudować odpowiedni komputer dla projektanta.

Od czego zacząć?

Obojętnie czy składasz nowy komputer, kupujesz laptopa, monitor czy nawet myszkę. Najważniejszym i pierwszym kryterium nowego sprzętu będzie budżet. To po jego określeniu będziesz wiedział, w jaki poziom wydajności celujesz. Niestety najwydajniejsze stacje robocze, które pozwalają na łatwą edycję najbardziej skomplikowanych projektów, są dość drogie. Warto jednak odróżnić pracę profesjonalną od amatorskiej czy hobby. Jeśli komputer jest narzędziem pracy, warto potraktować go jako inwestycję, która się opłaci. W drugim przypadku, jeśli dopiero próbujesz swoich sił w tej dziedzinie, to nie powinieneś kupować sprzętu „na rozwój”, jeśli nie jesteś pewien, że jest to obszar dla Ciebie.

Składamy komputer do projektowania – na co zwrócić uwagę? 

Znasz już swój budżet oraz wiesz, jakie wymagania ma program, z którego będziesz korzystał. Przyszła pora by wybrać odpowiednie komponenty do twojego nowego PC. 

Procesor i chłodzenie 

Wybór procesora do naszej przyszłej stacji roboczej w głównej mierze będzie zależał od programu, w jakim chcemy pracować. Dla przykładu najpopularniejszy AutoCad od Autodesk wciąż w większości zadań nie wykorzystuje układów wielordzeniowych. W jego przypadku ważniejsze jest taktowanie zegara oraz prędkość pojedynczego wątku. Z tego względu powinno Ci zależeć, by te były jak najwydajniejsze. To właśnie z tego powodu układy Intela przez lata były polecane jako najlepsze w zastosowaniach profesjonalnych do pracy w CAD. Na szczęście jednostki AMD najnowszych generacji doganiają już procesory “niebieskich” i mogą stanowić dobrą, często tańszą alternatywę.

Nie oznacza to, jednak że wielordzeniowe układy całkowicie są ignorowane. Wielowątkowość jest przydatna, gdy pracujesz z kilkoma programami jednocześnie, poprawia ogólną wydajność twojego systemu. Dodatkowo takie programy jak Inventor czy Revit w pełni wykorzystują moc wielordzeniowych układów. Nawet AutoCad wykorzysta w pełni moc procesora, gdy zaczniesz renderować podgląd swojego projektu z wykorzystaniem zaawansowanych silników graficznych, czy przeprowadzać symulacje wytrzymałości.

Wybierając procesor nie można zapomnieć też o jego odpowiednim chłodzeniu. Musimy pamiętać, że większość najwydajniejszych układów jest dostarczana bez radiatora w kartonie. Co prawda wybór konstrukcji na pewno będzie zależał od waszego budżetu, jednak musicie zdawać sobie sprawę, że ma ona ogromne znaczenie dla wydajności. Nieodpowiednio schłodzony procesor nie osiągnie tak wysokiego taktowania, a z czasem jego zegar zacznie się obniżać, co spowoduje utratę wydajności. A przecież chcemy tego uniknąć.

Pamięć RAM 

Projektowanie w programach CAD wymaga znacznej ilości pamięci RAM. Ile? Wszystko zależy od skali skomplikowania twoich projektów. Minimalne wymagania dla AutoCAD 2022 mówią o 8 GB, ale sam producent zaleca wykorzystanie min 16 GB pamięci. Biorąc jednak pod uwagę obecną cenę kości RAM, powinniśmy skupić się na zestawach wyposażonych w min. 32 GB. Dzięki temu unikniemy nieplanowanych komplikacji w trakcie tworzenia dużych projektów.

W przypadku doboru pamięci należy również zwrócić uwagę na prędkość modułów. Wysoka częstotliwość przyspieszy działanie komputera jako całości i pozwoli szybko załadować dane do pamięci RAM do pracy. Nie ma jednak co popadać w skrają przesadę. W przypadku modułów DDR4 wystarczą kości pracujące efektywnym taktowaniem na poziomie 3600 MHz, a DDR5 ok. 6000 MHz. 

Jaka karta graficzna?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jeżeli w swojej pracy skupiasz się wyłącznie na tworzeniu projektów 2D, tak naprawdę starczy Ci nawet układ zintegrowany. Ten bez problemu poradzi sobie z takim zadaniem. Od lat, wiele firm wyposaża swoje biura w stacje robocze wyposażone w „najtańsze” jednostki graficzne. 

Sytuacja staje się jednak bardziej skomplikowana, gdy będziesz chciał tworzyć wizualizacje swoich projektów czy renderować sceny 3D. O ile taki proces możemy przeprowadzić na procesorze, to zajmie on zauważalnie więcej czas niż w przypadku wykorzystania układu graficznego. Tak naprawdę im wydajniejsza karta graficzna, tym lepsze efekty zauważycie. Niestety, jak łatwo przewidzieć, odbije się to na cenie całego zestawu.

O ile nie pracujesz w biurze projektowym, nie musisz sięgać po dedykowane konstrukcje dla profesjonalistów. Jednostki Quadro zastąpione zostały przez serie RTX’ów A od NVIDII. Niestety nie zmieniła się ich cena i te są zauważalnie droższe od popularnych kart GeForce. Karty graficzne do gier zostały stworzone, aby zapewnić najszybsze możliwe odtwarzanie tekstur i zagwarantować wydajność jednostek cieniujących. W tym przypadku dokładność schodzi na dalszy plan. Profesjonalne modele nastawione są przede wszystkim na dokładność geometrii i wysoką wydajność.

Nie oznacza to, jednak że jednostek GeForce nie wykorzystamy w zastosowaniach półprofesjonalnych. Sama NVIDIA przygotowuje sterownik w wersji Studio dla swoich układów, który ma poprawić wydajność i stabilność układów graficznych właśnie w programach pokroju AutoCAD, czy przy wykorzystaniu profesjonalnych silników graficznych wykorzystywanych do renderowania scen (np. POV-Ray). 

Duże znaczenie w przypadku gdy chcecie tworzyć wizualizacje swoich prac, będzie również odgrywał VRAM zainstalowany na karcie graficznej. Podobnie jak w przypadku gier, ta jest wykorzystywana w procesie renderowania obrazu. Im jej więcej, tym bardziej skomplikowane sceny będziemy mogli przygotować i mniej czasu zajmie cały proces. Nie ma się zatem co dziwić, że profesjonalne układy potrafią posiadać nawet i 80 GB VRAM. Dodatkowo modele te często pozwalają na łącznie kilku akceleratorów w celu poprawy wydajności. 

Dysk twardy

Każdy komputer w 2024 roku powinien być wyposażony w dysk SSD. To nie drogie rozwiązanie kilkukrotnie zwiększy twoją produktywność. Jeśli jednak kupujesz komputer w ograniczonym budżecie pamiętaj, że nie ma potrzeby stosowania najpojemniejszych nośników i wystarczy przynajmniej 500 GB. Zmieścisz na nim bez problemu system operacyjny, niezbędny zestaw programów i twój aktualny projekt, nad którym pracujesz. Gotowe prace można zapisać w chmurze bądź na dodatkowym dysku twardym czy nawet na pamięci zewnętrznej.

Zasilacz oraz obudowa

Wydajny procesor, dedykowana karta graficzna, czy nawet kilka dysków twardych, to elementy, które pod obciążeniem absorbują znaczną ilość energii. Nie chodzi tylko o wybór zasilacza, który sprosta zapotrzebowaniu, ale także o wybór jednostki gwarantującej efektywność i stabilne zasilanie przez długie godziny pracy. Dlatego warto skupić się na modelach posiadających certyfikat 80 plus. Dobrą praktyką jest wybór jednostki o odrobinie większej mocy, ponieważ zazwyczaj pracują one ciszej i umożliwiają przyszłą rozbudowę, na przykład poprzez zamontowanie bardziej wydajnego procesora czy dokupienie mocniejszej karty graficznej. 

Zasilacz do komputera - Certyfikaty 80 PLUS

Ostatnim punktem na liście zakupów naszej stacji do edycji zdjęć jest obudowa komputerowa. Chociaż może się wydawać, że jest ona mniej istotna niż pozostałe podzespoły, to jednak warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów podczas jej wyboru. Bez wątpienia musi ona być zgodna z resztą komponentów. Trzeba zwrócić uwagę na format płyty głównej (ATX, mATX, E-ATX). Ponadto, warto sprawdzić, czy pomieści ona kartę graficzną, jeśli zdecydowaliśmy się na naprawdę długi model oraz czy istnieje możliwość zamontowania odpowiedniego chłodzenia procesora. 

Jeśli chodzi o estetykę, można zrezygnować z podświetlenia RGB, które przecież nie wpływa na wydajność systemu. Ważniejsza jest funkcjonalność obudowy, zwłaszcza jej przewiewność. Musi ona umożliwiać łatwy dostęp do świeżego powietrza z zewnątrz oraz skuteczne usuwanie nagromadzonego ciepła. Wspomagają to zainstalowane wentylatory i panele z otworami wentylacyjnymi. Niektórzy producenci zwracają uwagę na te aspekty w nazwach swoich produktów, jak np. ENDORFY Air, Corsair Airflow, NZXT FLOW itp.

Dobór zestawów

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych, które zostały tak dobrane, by odzwierciedlić realne różnice w wydajności poszczególnych konfiguracji. Pozwoli Wam to w łatwy sposób dopasować prezentowany zestaw do Waszego budżetu. Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów – jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów.

Jeśli jednak jesteście w stanie poradzić sobie z samodzielnym montażem nowego PC, możecie zaoszczędzić nawet i kilkaset złotych. Postanowiliśmy zaprezentować produkty dostępne w trzech popularnych sklepach takich jak: X-kom, Sferis oraz Media Expert. Mając możliwość udostępnienia Wam trzech linków, niwelujemy ryzyko wystąpienia sytuacji, gdzie produkt przestaje być dostępny w jednym z punktów sprzedaży.

Wiemy już czym kierować się przy składaniu nowego komputera dla projektanta 2D i 3D. Przejdźmy zatem do omówienia kilku naszych propozycji.

Komputer do projektowania za 3000 zł – nie tylko dla początkujących

AMD

Najniższa cena zestawu ~2648,31 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~2750,76 zł

Zaczynamy od dwóch najtańszych, niemal bliźniaczych zestawów. Jeden wykorzystuje procesor od AMD, drugi od Intela. W obu przypadkach postawiłem na sześciordzeniowe jednostki. Te bez problemu powinny poradzić sobie podczas pracy w programach do projektowania. Pamiętajcie jednak, że mówimy tutaj w głównej mierze o tworzeniu dwuwymiarowego obrazu.

Składając zestawy jednak w tak ograniczonym budżecie, były potrzebne pewne kompromisy. Proponowane konfiguracje zostały wyposażone w 32 GB pamięci RAM oraz jeden dysk twardy. Co prawda jest to nośnik NVMe, ale korzystający z interfejsu PCIe trzeciej generacji. Niestety największe ograniczenie spowodowane naszym budżetem sięgnęło karty graficznej. GeForce GT 1030 to jedna z najtańszych dostępnych jednostek na rynku, gdy nie rozważamy zakupu części używanych. Pozwoli na bezproblemowe wyświetlanie interfejsu czy prace jednak w jej przypadku nie liczyłbym na wsparcie podczas renderowania scen. Układ ten posiada niewielka jak na dzisiejsze czasy ilość pamięci VRAM.

Całość zamykamy w kompaktowej obudowie od Endorfy – Ventum 200 Air posiadającą aż cztery wentylatory. Dbając o możliwości rozbudowy zdecydowałem się też postawić na 600 W jednostkę zasilająca z certyfikatem 80+ Bronze również od Endorfy. Dzięki temu bez problemu zmienimy czy to kartę graficzną, czy procesor na mocniejszy model. ]

Komputer do projektowania za 5500 zł

Najniższa cena zestawu ~5203,19

Zestaw, który śmiało można by polecić już nie tylko amatorom, ale pół-profesjonalistom czy freelancerom. Bazą jest 14-rdzeniowy procesor Intela Core i5-14600K. Ten hybrydowy układ został wyposażony w 6 wydajnych jednostek Raptor Cove, oraz aż osiem Gracemont cechujących się wysoką sprawnością energetyczną. Nas jednak w przypadku programów do edycji zdjęć interesuje maksymalne taktowanie, które dla pojedynczego rdzenia może wynosić aż 5,3 GHz. Co powinno przełożyć się na dodatkowy wzrost wydajności. Procesor jest chłodzony przez wydajny cooler od Endorfy – Fortis 5 wyposażony w dwa wentylatory. Dzięki temu dbamy nie tylko o niskie temperatury, ale i kulturę pracy całego zestawu. 

Chłodzenie Endorfy Fortis 5 Dual

Płyta główna to pełnowymiarowa konstrukcja ATX od Gigabyte, bazująca na chipsecie Z790. Co więcej, umożliwia instalację wciąż tańszych modułów DDR4, dzięki temu proponowany zestaw posiada aż 32 GB pamięci RAM. Z kolejnych zalet konstrukcji Gigabyte warto wymienić solidną konstrukcję sekcji zasilania, możliwość zainstalowania aż trzech dysków NVMe, oraz 6 napędów SATA. Opcji rozbudowy na pewno mam zatem nie zabraknie. 

Postanowiłem nie zmieniać obudowy i dalej całość instalujemy w przewiewnej konstrukcji ENDORFY Ventum 200 Air. W przypadku zasilacza dalej stawiamy na model Vero L5 jednak tym razem dysponujący 700 Watami mocy. 

Komputer do projektowania – 10000 zł 

Najniższa cena zestawu ~9455,96 zł

Przejdźmy zatem do omawiania najwydajniejszego zestawu na naszej liście. Najdroższą proponowaną konfiguracjom jest jednostka oparta na procesorze Intela 14. generacji. Nowa oczywiście o Core I7-14700KF została wyposażona w aż 20 rdzeni. Co prawda ponownie mamy do czynienia z hybrydowym układem, jednak konfiguracja 8C+12c na pewno poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi zadaniami zwłaszcza, po sparowaniu z 64 GB pamięci RAM. Oczywiście by zadbać o niskie temperatury tak mocnego procesora zmuszeni poniekąd jesteśmy sięgnąć, po dużo wydajniejsze chłodzenie. Dalej stawiamy na jednostkę Endorfy, tym razem jednak na układ AIO – Navis 280.

Zmianie uległa również płyta główna. Co prawda dalej stawiam na jednostkę od Gigabyte wykorzystujące chipset Z790, jednak zdecydowałem się na wyższy model. Dzięki temu możemy pokusić się nawet o delikatne podkręcenie jednostki centralnej czy instalację aż 4 dysków NVMe. Oczywiście nie mogło zabraknąć karty sieci bezprzewodowej pracującej w standardzie Wi-Fi 6E, czy 2,5 Gbitowego portu LAN. 

W przypadku karty graficznej wybór padł po raz kolejny na nową konstrukcję od NVIDII. Zdecydowałem się polecić jednego z tańszych modeli RTX 4070 Ti Super. Karta zapewni nie tylko akceleracje CUDA, ale podobnie jak wszyscy przedstawiciele serii Ada Lovelace charakteryzuje się niskim poborem energii. Dodatkowo jest to najtańszy model od “zielonych” wyposażony w 16 GB pamięci, co umożliwi przygotowanie już całkiem rozbudowanych wizualizacji.

Tak mocne komponenty wymagają porządnej jednostki zasilającej. Postawiłem na ENDORFY Supremo FM5 o mocy 1000 Watów i posiadającej certyfikat sprawności 80 Plus Gold. Co prawda cały zestaw bez problemu działaby nawet na jednostce dysponującej 850 Watami, jednak dodatkowa moc pozwoli nam na przyszłą rozbudowę bez zamartwienia się o konieczność zmiany zasilacza. Całość została zamknięta w przewiewnej obudowie ENDORFY Arx 500 AIR wyposażonej w aż 5 wentylatorów.

Alternatywa na AMD – 10000 zł

Najniższa cena zestawu ~9232 zł

Ostatnim polecanym zestawem jest alternatywna konfiguracja w cenie 10000 wykorzystującą procesor od AMD. Mowa o dwunastordzeniowej jednostce Ryzen 9 7900X. Jednostki te wykorzystują nowe gniazdo AM5 oraz wymagają użycia modułów DDR5. W budżecie udało się umieścić również 64 GB pamięci DDR5.

W przypadku płyty głównej postawiliśmy na model Gaming X od Gigabyte. Mimo że bazuje on na chipsecie B650, umożliwia podkręcanie zarówno pamięci, jak i procesora. Dodatkowo polecana płyta posiada zintegrowaną kartę sieciową bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 6 oraz umożliwia instalację trzech dysków twardych NVMe. Pozostała konfiguracją pozostała niezmieniona w stosunku do poprzedniego zestawu Intela.

Wiecie już czym, powinien charakteryzować się wydajny komputer dla początkujących projektantów. Oczekujcie naszych następnych dedykowanych poradników już w następnym miesiącu.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.