Jeśli stałeś się posiadaczem konsoli nowej generacji, jak choćby PlayStation 5 Pro, to z pewnością czekasz na moment, gdy po podłączeniu będziesz mógł sprawdzić najnowsze gry. Podłączenie jej do telewizora wydaje się oczywiste, ale to dopiero początek drogi do osiągnięcia najwyższej jakości obrazu. Może zdarzyć się, że grafika nie dorównuje temu, co widziałeś na promocyjnych nagraniach. W rzeczywistości klucz do pełnego wykorzystania możliwości sprzętu może tkwić w ustawieniach twojego telewizora. Przedstawię ci kroki, które warto podjąć, by w pełni cieszyć się doskonałą jakością rozgrywki.
Dobra informacja jest taka, że niezależnie od tego, czy twój telewizor jest nowy, czy nieco starszy, masz możliwość jego dostosowania, by poprawić jakość obrazu. Odpowiednie ustawienia będą miały ogromny wpływ na komfort rozgrywki, niezależnie od gatunku gry. Oto kluczowe rady, które pomogą zoptymalizować ustawienia telewizora do konsoli PS5. Warto z nich skorzystać także przy konsoli Microsoftu, ponieważ są one na tyle uniwersalne, że będą pomocne w obu przypadkach.
Jak podłączyć PlayStation 5 do telewizora lub monitora
Zacznijmy jednak od postaw. Czyli jak podłączyć nową konsolę do telewizora czy monitora. Cóż procedura jest bardzo prosta:
- Podłącz dołączony przewód zasilający do konsoli, a następnie podłącz go do gniazdka elektrycznego.
- Podłącz do konsoli kabel HDMI dostarczony z konsolą Sony PlayStation 5.
- Podłącz drugi koniec kabla HDMI do portu HDMI w telewizorze.
I tyle! Możesz już włączyć konsolę, która przy pierwszym uruchomieniu zacznie swoją konfigurację, która niestety pomija ustawienia ekranu. Przejdźmy zatem do nich. Jak skonfigurować telewizor i konsolę, tak by cieszyć się najlepszą jakością obrazu?
Jak poprawić jakość obrazu – zacznij od odpowiedniego kabla HDMI
Prawdopodobnie wiesz, , że nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na kable HDMI, ponieważ ich działanie w większości przypadków jest podobne. Faktycznie, jest w tym sporo prawdy, jednak zmiany technologiczne wpływają na aktualizację standardów HDMI. Wprowadzane ulepszenia pozwalają na obsługę wyższych rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, które są wykorzystywane przez nowe generacje konsol. Aktualnie najnowszy dostępny standard HDMI 2.1 wspiera wyświetlanie obrazu 4K przy 120 Hz oraz sygnału 8K w 60 Hz.
Jeśli do nowej konsoli dołączony jest kabel HDMI, który ma wystarczającą długość, z pewnością będzie to najlepszy wybór. Jeśli jednak potrzebujesz dłuższego przewodu czy, ponieważ zamiast do telewizora podłączasz konsolę do amplitunera A/V czy soundbara, powinieneś zainwestować w kabel Ultra High Speed HDMI. Kable te zostały przetestowane i potwierdzone pod kątem obsługi przepustowości do 48 Gb/s, co oznacza, że mogą przesyłać sygnał o rozdzielczości sięgającej 8K przy 60 Hz lub 4K przy 120 Hz łącznie z bezstratnym dźwiękiem wielokanałowym i wszystkimi formatami HDR.
Wybierz odpowiedni port HDMI
Liczba portów HDMI 2.1 w telewizorze zależy od jego marki i modelu — może być ich jeden, dwa, a nawet cztery. Często porty te są oznaczone jako „4K/120”, jednak nie zawsze. W takiej sytuacji najlepiej zajrzeć do instrukcji telewizora, aby ustalić, które z nich wspierają sygnał 4K/120. Nie musisz koniecznie szukać fizycznej wersji instrukcji, ponieważ większość producentów udostępnia dokumentację online na swoich stronach internetowych.
Włącz HDR
Pomimo iż konsole nowej generacji są przystosowane do wyświetlania treści HDR lub HDR10, mogą nie być skonfigurowane do tego od razu po wyjęciu z pudełka. Podpowiem, jak się upewnić, że odtwarzasz HDR.
W tym celu w konsoli przejdź do opcji Ustawienia > Ekran i wideo > Wyjście wideo > HDR (wybierz Włącz , jeśli jest ustawione na Wyłączone).
Sprawdź ustawienia telewizora
Nowe telewizory automatycznie wykrywają, czy podpięte urządzenie obsługuje sygnał HDR. Automatycznie po podłączeniu wyświetlą stosowną informację i ustawią odpowiednie ustawienia byśmy mogli doświadczyć głęboki kontrastu. Jest to niezbędne, abyśmy mogli zobaczyć obraz HDR nie tylko z konsoli, ale też z odtwarzacza Blu-ray czy innych urządzeń do przesyłania strumieniowego multimediów.
Jednak starsze telewizory mogą nie wyświetlać takiej informacji i nie przełącza się automatycznie. Może to skutkować dość rozczarowującą jakością wyświetlanego obrazu. Dlatego przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w ustawieniach jakości obrazu w telewizorze lub konsoli upewnij się, że używane wejście jest ustawione na obsługę sygnału HDR (kolor UHD). Po raz kolejny będziesz musiał sprawdzić jak to wykonać instrukcji swojego odbiornika.
Pozbądź się opóźnień dzięki trybom gry
W najnowszych telewizorach zastosowano funkcję automatycznego trybu niskiego opóźnienia (ALLM), pozwalającą na samoczynne przełączenie urządzenia w tryb zoptymalizowany do gier. Starsze modele często posiadają manualnie aktywowany „Tryb gry”, który również redukuje czas reakcji na sygnały z kontrolera. Aby zredukować opóźnienia między działaniem kontrolera a odpowiedzią ekranu, sprawdź, czy Twój telewizor korzysta z odpowiedniego ustawienia poprawiającego wrażenia z rozrywki.
Zarówno tryb ALLM, jak i tryb gry osiągają ten sam cel: wyłączają prawie całe przetwarzanie obrazu, dzięki czemu nic nie zakłóca sygnału wideo konsoli, aby ten jak najszybciej pojawił się na ekranie telewizora.
Dodatkowe tryby i ustawienia w telewizorach
Niektóre odbiorniki mają specjalne dedykowane tryby usprawniające rozgrywkę na konsolach nowej generacji. Dla przykładu w telewizorach produkowanych przez Sony mamy możliwość włączenia ulepszonej obsługi funkcję HDR. W przypadku OLEDów od LG przełączenie na tryb PC umożliwi obsługę 12-bitowej palety koloru, która jest wymagana w przypadku Dolby Vision.
Przełączenie odbiornika do trybu gry zmniejszy opóźnienie wejściowe, jednak wyłączy część funkcji przetwarzania obrazu. Może się okazać, że będziesz musiał poprawić ogólną jakość obrazu, dostosowując kilka elementów.
Spróbuj dostosować temperaturę barwową telewizora. Aby uzyskać najdokładniejszy obraz, preferowana jest cieplejsza temperatura barwowa. Spowoduje to przesunięcie obrazów z niebieskiej strony spektrum kolorów w stronę nieco bardziej żółtą. Jest to najłatwiej widoczne w przypadku wyświetlania bieli. Niektórzy uważają, że cieplejsza temperatura barwowa jest bardziej przyjazna dla oczu, natomiast chłodniejsze kolory są żywsze, więc kieruj się swoimi własnymi preferencjami. Kluczem jest sprawdzenie dostępnych opcji w menu ustawień obrazu i znalezienie tego, który najbardziej Ci odpowiada.
Kolejnym ustawieniem, które warto dostosować, jest podświetlenie (ustawienie światła OLED). Przesuń je w górę lub w dół, aby dostosować je do warunków, w których użytkujesz konsolę. W większości przypadków po włączeniu Trybu gry to ustawienie zostaje maksymalnie zwieszone. Jeśli jednak grasz w ciemnym pokoju, telewizor może być nieco za jasny. Niewielkie stonowanie tego ustawienia może zwiększyć komfort. Pamiętaj jednak, że nie powinno się znacząco obniżać kontrastu.