Doczekaliśmy się nowej odsłony systemu operacyjnego od Google, skierowanego do naszych smartfonów. Jakie zmiany i nowe funkcje dodano w już 15 odsłonie Androida, oraz które telefony otrzymają aktualizacją. To tylko kilka pytań, na które postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Po sześciu miesiącach beta testów, 3 września Google w końcu udostępnił publicznie kod źródłowy Androida 15. Umożliwiło to programistom dostosowanie swoich aplikacji do nowego systemu. Oficjalna premiera Androida 15 dla smartfonów nastąpiła 15 października, jednak dotyczyła wyłącznie modeli z rodziny Pixel. A co z innymi markami? Jakie nowe funkcje wprowadza 15 odsłona systemu od Google i kiedy otrzymają ją inne telefony?
Android 15 – to, co tam nowego
O części nowości wspominał już Konrad w swoim artykule. Jednak wszystkie informacje dotyczyły opcji dostępnych podczas beta testów. Cóż, pierwsze wrażenia nie były najlepsze, przez co sprawiała wrażenie “pierwszej tak nudnej aktualizacji od marki Google w historii”. Czy coś się zmieniło po debiucie nowej wersji systemu?
Wciąż nietrudno nie odnieść wrażenia, że Google stopniowo rezygnuje z poszukiwań nowych funkcji dla Androida, pozostawiając to partnerom. Ci przeważnie robią to znacznie szybciej i lepiej. Niezmiennie powstaje trochę dziwna sytuacja, gdy twórca Androida pracując nad rdzeniem systemu, kopiuje część funkcji od partnerów, ale w zasadzie nie za bardzo stara się stworzyć coś nowego, by wskazać kierunek rozwoju wszystkim innym. Co najwyżej widzimy zmiany kosmetyczne, które w zasadzie na nic nie wpływają. I wszystkie firmy bez wyjątku są w takiej sytuacji. Być może jest to normalny rozwój każdego złożonego produktu; każda kolejna generacja otrzymuje coraz mniej nowych rozwiązań. Skupmy się zatem na największych nowościach.
Bluetooth 6.0
Android 15 będzie obsługiwał Bluetooth 6.0. Główną cechą nowego standardu jest technologia Channel Sounding, która poprawia skuteczność wyznaczania odległości (z dokładnością do centymetra). Jest to przydatne podczas wyszukiwania urządzenia w przypadku jego zagubienia, a także przy obsłudze trackerów i innych podobnych urządzeń. Bluetooth 6.0 gwarantuje także mniejsze opóźnienia dźwięku i może przesyłać większe ilości danych w porównaniu do poprzednich wersji – dzięki temu możliwe będzie przesyłanie dźwięku o dużej przepływności poprzez Bluetooth z zachowaniem jego oryginalnej jakości. Warto wziąć pod uwagę, że aby skorzystać z nowego standardu, trzeba upewnić się, że smartfon i podłączone do niego urządzenia również są z nim kompatybilne.
Przesyłaj strumieniowo muzykę do wielu urządzeń
W nowej wersji systemu można skorzystać z funkcji Auracast, która pozwala na transmisję dźwięku do kilku par słuchawek bezprzewodowych i innych urządzeń poprzez Bluetooth. Wcześniej niektórzy producenci, np. Samsung, samodzielnie wdrażali tę technologię w swoich urządzeniach, ale teraz stanie się to jedną ze standardowych funkcji wszystkich smartfonów z Androidem. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie słuchawki obsługują jeszcze technologię Auracast – standard ten zyskuje na popularności, dlatego nie każdy będzie mógł odtwarzać muzykę na kilku słuchawkach.
Rozbudowa wielozadaniowość
W systemie Android 15 możesz zapisywać ulubione kombinacje aplikacji, których często używasz w trybie podzielonego ekranu. Kombinację można przypiąć bezpośrednio do pulpitu, aby jednocześnie otwierać aplikacje.
Na przykład, jeśli często korzystasz z aplikacji do notatek i serwisu YouTube, nie musisz już otwierać każdej z tych aplikacji i przełączać ich w tryb podzielonego ekranu. W nowym Androidzie wystarczy kliknąć skrót na ekranie głównym, aby otworzyć je jednocześnie.
Przestrzeń osobista
W zaktualizowanym systemie operacyjnym możesz ukryć aplikacje przed wzrokiem ciekawskich. Zostaną one umieszczone w specjalnym folderze, do którego dostęp będzie możliwy dopiero po odblokowaniu przestrzeni osobistej – po wpisaniu hasła do smartfona lub osobnego klucza. Ukryte aplikacje nie wyświetlają powiadomień i nie są widoczne w ustawieniach. Tworzone i pobierane treści, które trafiają na urządzenie podczas pracy w Twojej przestrzeni osobistej, są oddzielone od głównej.
Nie możesz przenosić danych i aplikacji do swojej przestrzeni osobistej: należy je tam ponownie pobrać. Aplikacje zostaną tam zainstalowane jako osobna kopia, niepołączona z oryginałem z udostępnionej przestrzeni. Kiedy użytkownik opuszcza przestrzeń osobistą, wszystkie zainstalowane w niej aplikacje przestają działać, łącznie z procesami działającymi w tle.
Poprawa ekspozycji podczas fotografowania
Android 15 zawiera kilka ulepszeń aparatu. Jednak by te były dostępne, twój smartfon musi obsługiwać API Camera2. Nowy system operacyjny dodaje funkcję Low Light Boost, która automatycznie poprawia ekspozycję w warunkach słabego oświetlenia. Funkcja umożliwi wykonywanie wyraźniejszych i bardziej szczegółowych zdjęć przy słabym oświetleniu (a także skanowanie kodów QR w ciemności). Google rozszerzyło także ustawienia mocy lampy błyskowej podczas fotografowania. Dzięki nowej funkcji można dostosować jej intensywność.
Cóż jak wspominałem lista zmian zapewnianych przez sam system od Google dalej nie zachwyca. Będziemy musieli poczekać na aktualizacje nakładek producentów, które zapewne przyniosą więcej nowości. No właśnie, ale kiedy to nastąpi?
Kiedy mój smartfon zostanie zaktualizowany?
Przywykliśmy już, że to flagowe modele smartfonów zazwyczaj jako pierwsze otrzymują nowe oprogramowanie. Dopiero później przychodzi kolej na starsze modele czy niższe serie. Oznacza to niestety, że cały proces aktualizacji do androida 15 może potrwać kilka miesięcy. Co na tę chwilę wiemy
- Xiaomi. Nowe oprogramowanie HyperOS 2.0 oparte na systemie Android 15 będzie dostępne już w czwartym kwartale 2024 roku. Dotyczy to wersji przygotowanej nie tylko dla flagowych modeli takich Xiaomi 14 i 13, a także niektórych z serii Redmi i Poco.
- SAMSUNG. Firma kontynuuje prace nad One UI 7 opartym na systemie Android 15. Lista wspieranych urządzeń jest dość pokaźną jednak, w pierwszej kolejności update otrzymają Urządzenia Galaxy, w tym serie S23 i S24. Dopiero później zawita ona także na urządzeniach z serii A, Z i Tab. Większość urządzeń otrzyma aktualizację dopiero w pierwszej połowie 2025 roku.
- OnePlus. Oprogramowanie sprzętowe OxygenOS 15 będzie dostępne dla OnePlus 11 i innych modeli pod koniec 2024 roku.
- OPPO. Oprogramowanie ColorOS oparte na systemie Android 15 dla OPPO Find X7/X6 i innych flagowców będzie najprawdopodobniej dostępne pod koniec 2024 roku, a aktualizacja pozostałych telefonów będzie możliwa na początku 2025 roku.
- Honor. Honor 200, Honor 90, Honor Magic5 czy Magic6 i inne smartfony otrzymają aktualizacje w również do końca tego roku.
Kto nie powinien aktualizować swojego urządzenia?
Choć nowa wersja Androida przyniesie sporo nowości, aktualizacja przy pierwszej okazji nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Zwróćmy uwagę na kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę.
- Stan urządzenia. Można się spodziewać, że wraz z nowymi możliwościami systemu wzrośnie również obciążenie smartfona. Chociaż nie jest to zauważalne w najnowszych urządzeniach czy flagowcach, to w starszych modelach aplikacje mogą się zawieszać i powodować awarie. Telefon może szybko się rozładować lub słabo reagować na polecenia użytkownika, zwłaszcza jeśli takie problemy zaobserwowano przed aktualizacją systemu.
- Błędy. Bez względu na to, jak dobre są testy, w praktyce nowe błędy zawsze pojawiają się po wydaniu. Weźmy na przykład niedawno wydany system iOS 18 firmy Apple. Użytkownicy natychmiast zaczęli znajdować drobne (i nie takie drobne) usterki. Jednak programiści starają się szybko reagować na takie wiadomości i publikować poprawki.
- Niuanse wersji beta. Oczywiście wersja beta będzie zawierała jeszcze więcej błędów niż pełnoprawna, dlatego tym bardziej należy do niej podchodzić ostrożnie. Szczególnie nie powinieneś instalować go na swoim głównym urządzeniu. Przecież w przypadku awarii możesz stracić ważne informacje. Radzimy monitorować datę wydania pierwszej stabilnej wersji.
Jak zainstalować aktualizację Androida 15
W chwili pisania tego tekstu pierwszymi i jedynymi, którzy otrzymały Androida 15, są wspominane już smartfony Pixel od samego Google’a. Dotyczy to wszystkich modeli, począwszy od Pixel 6. Na ich przykładzie przeanalizujemy proces instalacji aktualizacji Androida .
- Przejdź do ustawień urządzenia.
- Wybierz System → Aktualizacja oprogramowania → Aktualizacja systemu.
- Jeżeli nie widzisz komunikatu o dostępnej aktualizacji, kliknij „Sprawdź aktualizacje” i poczekaj na zakończenie sprawdzania.
- Na ekranie zobaczysz opis aktualizacji, aby ją zainstalować kliknij „Pobierz i zainstaluj”.
- Poczekaj na zakończenie instalacji i uruchom ponownie telefon.
Gratulacje! Następnie Twój telefon będzie miał nową wersję systemu operacyjnego. Zwracamy również uwagę, że proces instalacji zajmie około 10 minut, ale w tym czasie można bezpiecznie korzystać z urządzenia.
Co, jednak jeśli Twoje urządzenie nie otrzymało jeszcze stabilnej aktualizacji Androida 15, a chcesz spróbować? Aby to zrobić, powinieneś monitorować wydawanie wersji beta swojego systemu operacyjnego. Na przykład wersje beta ich systemu operacyjnego opartego na systemie Android 15 są już dostępne dla właścicieli niektórych urządzeń OnePlus i Nothing Phone.