Jak uchwycić magię świątecznych chwil swoim smartfonem? Sprawdź najbardziej użyteczne funkcje aparatu

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który warto uwiecznić na zdjęciach. W niniejszej publikacji dowiesz się więc, jak wykorzystać najbardziej użyteczne funkcje aparatu w Twoim telefonie, tak by możliwie najlepiej utrwalić magię tych niezapomnianych chwil.

Wykorzystaj tryb portretowy i zrób zdjęcie z efektem bokeh

Zdjęcie z Xiaomi 13

Efekt bokeh to sposób oddania nieostrości obiektów znajdujących się poza centralnym punktem obrazu. W fotografii jest to pożądany efekt, który pozwala na wyeksponowanie głównego obiektu i stworzenie wrażenia głębi. Zdecydowana większość współczesnych smartfonów umożliwia dostosowanie konkretnych parametrów aparatu w taki sposób, by uzyskanie opisywanego efektu było dosyć proste.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy Twój telefon posiada domyślnie wgrany tryb portretowy (do którego w droższych urządzeniach wykorzystywany jest teleobiektyw), który automatycznie ustawi poszczególne funkcje kamery w taki sposób, by osoba znajdująca się na pierwszym planie fotografii została odpowiednio wyeksponowana względem tła zdjęcia.

Możliwość uruchomienia trybu portretowego powinna znajdować się na głównym ekranie w aplikacji aparatu. Jego alternatywne położenie to rozszerzone ustawienia, do których możesz przejść z głównego widgetu. Jeśli na Twoim telefonie brakuje omawianego trybu, to opcjonalną możliwością jest wykorzystanie funkcji ręcznego ostrzenia.

Efekt bokeh  na smartfonie

W tym celu przejdź do trybu pro i wybierz opcję sterowania focusem. Następnie przybliż się do fotografowanego obiektu i dostosuj ostrzenie w taki sposób, by interesujący Cię element był wyraźny, podczas gdy pozostała część fotografii pozostanie delikatnie rozmazana.

Przygotuj swój telefon do trudnych warunków oświetleniowych

Motorola Edge 40 Neo - zdjęcie wykonane smartfonem

Lampa umieszczona w tle fotografowanego przez Ciebie obiektu, może powodować problemy z ostrością i balansem bieli. Zbyt jasne źródło światła może także prowadzić do tego, że przedmioty znajdujące się bliżej aparatu zostaną nieodpowiednio doświetlone, a samo zdjęcie będzie miało nienaturalne kolory.

tryb pro na smartfonie Galaxy

W celu uniknięciu przytaczanych wyżej problemów spróbuj użyć manualnego trybu aparatu. W trybie manualnym możesz samodzielnie ustawić wszystkie parametry ekspozycji, w tym czas naświetlania i ISO. Dzięki temu będziesz w stanie dostosować ustawienia tak, aby lampa nie była zbyt jasna, a główne obiekty na zdjęciu pozostawały ostre.