Przygotuj swój smartfon na przyszłoroczne spadki temperatur. Sprawdź, jak chronić telefon przed zimnem

Zimowe ochłodzenie najprawdopodobniej nie zdąży dotrzeć do Polski przed Świętami, jednak część synoptyków zapowiada, że początek przyszłego roku może wiązać się z odczuwalnym obniżeniem temperatur. Warto więc pamiętać o bezpośrednim wpływie pogody na nasze telefony, czego doskonałym przykładem mogą być problemy niektórych starszych iPhone’ów z poprawnym funkcjonowaniem na mrozie.

Niniejsza publikacja została jednak skierowana do właścicieli smartfonów wszystkich marek, ponieważ każdy model – bez względu na umieszczone na jego pleckach logo – może działać nieco gorzej w niskich temperaturach. Co prawda producenci elektroniki zabezpieczają swoje urządzenia przed różnymi okolicznościami (w skład których z całą pewnością wchodzą niesprzyjające warunki pogodowe), ale zastosowanie się do umieszczonych w niniejszej publikacji rad, zagwarantuje dodatkowe zabezpieczenie dla Twojego telefonu.

Z jakimi problemami może borykać się smartfon działających w niskich temperaturach?

Galaxy S23 vs Xiaomi 13

Najbardziej powszechnym problemem, podczas używania telefonu w niskiej temperaturze, może być obniżenie wydajności urządzenia. Zapewne rzadko traficie na skrajne przypadki, w których smartfon zupełnie przestanie działać i się wyłączy, jednak wolniejsze uruchamianie aplikacji czy mniejsza responsywność systemu to dosyć częste następstwa korzystania z telefonu na mrozie.

Do równie powszechnych przypadłości można zaliczyć gwałtowne spadki poziomu naładowania baterii oraz opóźniony czas reakcji na dotyk. Przytaczane problemy nie są bezpośrednio związane z działaniem procesora (jak ma to miejsce w przypadku wydajności), jednak zarówno bateria, jak i ekran to elementy, które wydają się najmniej odporne na gwałtowne zmiany temperatur.

Jak chronić telefon przed niskimi temperaturami?

Motorola Edge 40 Neo

Najważniejszym działaniem, jakie możesz podjąć podczas korzystania ze smartfonu zimą, jest unikanie skrajnych zmian temperatur. Wychodząc z pomieszczenia warto więc schować telefon w wewnętrznej kieszeni kurtki, tak by zagwarantować wrażliwym podzespołom ochronę przed zimnem. Dobrym pomysłem będzie także naładowanie urządzenia oraz kontrolowanie poziomu baterii – w ten sposób unikniesz sytuacji nagłego rozładowania telefonu pod wpływem mrozu.

Podczas wyjazdów na narty czy łyżwy warto zadbać o odpowiednią ochronę smartfonu przed upadkiem oraz ewentualnym kontaktem z wilgocią. W takich przypadkach najlepszych rozwiązaniem jest wodoszczelne etui ochronne, jednak nawet zwykła torebka foliowa może okazać się wystarczająca do zabezpieczenia telefonu przed np. śniegiem.

W kontekście temperatur z całą pewnością należy także unikać pozostawiana urządzenia na mrozie, a przed wejściem do pomieszczenia dobrym pomysłem będzie delikatne rozgrzanie smartfonu przed dalszym używaniem, jeśli wcześniej był on wyeksponowany na niską temperaturę. Użyteczną drobnostką może okazać się także zaopatrzenie w ściereczki do wycierania ekranu, które pomogą usunąć z niego ewentualne zabrudzenia po upadku na śnieg lub pozostałości po kremie do rąk, stosowanym przez część użytkowników w okresie zimowym.