reklama

Jeśli chcesz ponownie zainstalować Windows na swoim komputerze, będziesz potrzebować klucza licencyjnego, aby móc ponownie aktywować system. Jeśli zastanawiasz się, skąd i jak zdobyć ten klucz, czytaj dalej. W tym artykule omówię różne sposoby znalezienia bądź odzyskania licencji na twojego Windowsa.

Nowoczesne komputery PC w większości przypadków są wyposażone w już aktywowany system Windows. Jednocześnie producent nie myśli o opcji przywrócenia systemu operacyjnego za pomocą dołączonego urządzenia pendrive, płyty. Dodatkowo nowe systemy nie posiadają, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, naklejki z licencją. I o ile przywrócenie samego Windowsa do stanu fabrycznego jest dość prostym procesem, co zrobić, gdy nie możemy z niego skorzystać np. gdy nasz dysk twardy uległ awarii. Ratunkiem jest czysta instalacja systemu.

Należy jednak podkreślić, że jeśli na komputerze miałeś już zarejestrowany system Windows (10 bądź nowszy), to jego ponowna instalacja w przypadku awarii nie będzie wymagała podawania klucza aktywacyjnego. Nawet jeśli podczas instalacji program poprosi o jego wprowadzenie, możesz zaznaczyć opcję „Nie mam klucza produktu” (jest to zalecana opcja przez Microsoft). Po instalacji i podłączeniu do Internetu system aktywuje się automatycznie. Klucz licencyjny może być jednak wymagany, gdy w naszym komputerze zmieniliśmy kilka komponentów jak np. płyta główna, procesor, dysk czy karta graficzna. Dlatego warto zapisać sobie licencję Windowsa zawczasu, kiedy jeszcze wszystko działa. Oto kilka sposobów jak tego dokonać. 

reklama

Wczytanie klucza z oprogramowania UEFI płyty głównej

Jeśli komputer korzysta z Windows 8 bądź nowszego, klucz produktu zostanie osadzony w oprogramowaniu sprzętowym UEFI. By go odczytać, możemy skorzystać z narzędzi dostępnych w systemie operacyjnym. 

  • Wyszukaj PowerShell w polu wyszukiwania menu start  i uruchom aplikację jako administrator.
  • W wierszu poleceń konsoli PowerShell wpisz (wklej) poniższe polecenie i naciśnij Enter

(Get-WmiObject -query 'select * from SoftwareLicensingService').OA3xOriginalProductKey

  • Wyświetlony zostanie 25-cyfrowy klucz produktu Windows.

Jeśli nie możesz znaleźć klucza nawet przy użyciu tej metody, wypróbuj następną metodę.

Odzyskanie klucza produktu Windows za pomocą wiersza poleceń

Wiersz poleceń to kolejna łatwa opcja odzyskiwania utraconego klucza produktu Windows. Po prostu wykonaj następujące kroki:

  • Wpisz CMD w menu start i uruchom aplikację jako administrator.
  • Skopiuj następujące polecenie i wklej je w wierszu poleceń. Następnie naciśnij Enter. 

wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey

Na ekranie wiersza poleceń wyświetli klucz licencyjny systemu Windows. Nie zadziałało, spróbuj kolejnej metody.

Znajdź klucz produktu za pomocą Edytora rejestru

Edytor rejestru to obszerna i skomplikowana baza danych systemu Windows służąca do przechowywania jego ustawień. Tutaj przechowywany jest także klucz licencyjny systemu Windows, do którego można uzyskać dostęp, wykonując następujące czynności:

  • Wpisz Edytor Rejestru w menu start i uruchom aplikację jako administrator.
  • Otwórz  folder HKEY_LOCAL_MACHINE znajdujący się po lewej stronie.
  • Przejdz do  Software > Microsoft > WindowsNT >Currentversion .
  • W tym folderze będzie plik o nazwie DigitalProductID ; otwórz go, aby znaleźć klucz produktu.

Ten może być jednak zapisany w formie binarnej bądź szesnastkowej, którą dość trudno odczytać.

 Programy zewnętrzne

Możesz też skorzystać z licznych programów, które umożliwią CI odzyskanie klucza licencji systemu Windows. I choć opcji jest wile mogę polecić darmowy Magical Jelly Bean Keyfinder. Wystarczy pobrać aplikację ze strony dewelopera i ją uruchomić. Naszym oczom ukaże się nie tylko zapisany klucz licencyjny do Windowsa, ale także do innych programów zainstalowanych na naszym komputerze. Jako alternatatywę możecie skorzystać również z bezpłatnego programu Windows Product Key Viewer.

Mam nadzieję, że ten artykuł był pomocny i dzięki niemu będziesz w stanie odzyskać swój klucz licencyjny. Jeżeli szukasz gdzie kupić Windowsa najtaniej, sprawdź nasze zestawienie.

Share.

Cześć! W redakcji 3D-Info będę odpowiadał za większość testów podzespołów komputerowych m.in: procesorów, płyt głównych, kart graficznych, ale także urządzeń sieciowych. Możecie spodziewać się również licznych tekstów okołosprzętowych, omówień bieżących wydarzeń i premier, rankingów czy porównań. Z góry przepraszam za mocno techniczny język. Jestem typowym geekiem komputerowym, który uwielbia zagłębiać się w szczegółach budowy podzespołów. Uwielbiam spędzać godziny na testach, a okno 3DMarka znam już chyba na pamięć. Lubię też wyszukiwać promocje na te najważniejsze i najdroższe komponenty komputerowe. I choć nie mam wieloletniego doświadczenia dziennikarskiego, mam nadzieję, że 3D-info to kolejny etap mojego rozwoju zawodowego.   Swoją przygodę z dziennikarstwem zaczynałem na 3D-Info niemal 10 lat temu. Jednak wtedy nie był to portal technologiczny, a bardziej blog teamu overclokingowego. Nasze wpisy skupiały się na raportowaniu naszych osiągnięć, czy podsumowania zawodów, w których braliśmy udział. Niestety, nie przetrwaliśmy próby czasu, a ekipa rozeszła się do „normalnej” pracy. Sam przez lata pracowałem w kilku sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Mój powrót do dziennikarstwa nastąpił w 2019 roku, w sumie to z przypadku, na łamach portalu PCWorld.pl. Zaczynałem skromnie od pojedynczych testów pamięci RAM czy dysków. To opór Piotrka Opulskiego, naszego wydawcy spowodował, że zdecydowałem się w 2021 całkowicie zmienić swoją drogę kariery zawodowej i zostałem redaktorem na stałe.   Nie będzie raczej niespodzianką, jak powiem, że mimo upływu lat moje zamiłowanie do podkręcania nie ustąpiło. Obecnie pomału wracam do świata ekstremalnego overclockingu, by jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę technologiczną. Idealne popołudnie dla mnie to dewar pełen ciekłego azotu i odpalone na komputerze liczne benchmarki.

Exit mobile version