reklama

Czym jest plik HEIC? To format plików graficznych właściwy dla systemu iOS. Można jednak korzystać z niego w systemach Windows. Pokazujemy, w jaki sposób tego dokonać!

Czym jest plik HEIC?

Format HEIC ujrzał światło dzienne w 2017 roku, kiedy to Apple zaprezentowało iOS 11. Zastąpił on popularny format JPEG w tym systemie operacyjnym, a celem jego stworzenia było umożliwienie lepszej kompresji grafik przy zachowaniu najwyższej jakości. Mówi o tym zresztą sama nazwa — HEIC to skrót od słów „High Efficiency Image Format” (format obrazu o wysokiej wydajności). Nie jest to jednak wynalazek samego Apple, a grupy MPEG, której rynek technologiczny zawdzięcza m.in. format audio AAC.

Korzyści dla użytkownika? Liczne — choćby więcej wysokiej jakości zdjęć na karcie pamięci lub dysku twardym przy mniejszym zajmowaniu przestrzeni. Ponadto obsługa obrazów 16-bitowych, co pozwala na optymalne zachowanie barw wraz z ich wszystkimi odcieniami. Kolejna zaleta to przechowywanie historii wszystkich dokonanych zmian, dzięki czemu można je w razie potrzeby cofnąć.

reklama

Pliki HEIC w Windows

Pliki HEIC są oczywiście obsługiwane przez wszystkie urządzenia Apple, ale co z Windowsem? I tu dobra informacja — nie tylko użytkownicy macOS i iOS mogą z niego skorzystać. Na systemach Microsoftu jest to również możliwe. W jaki sposób?

Zacznijmy od tego, że w przypadku Windows 10 jest to możliwe wyłącznie dla wersji systemu 1809 (wprowadzonej w 2018 roku) i wyższych. Jednak obsługa tego formatu nie jest zintegrowana. W celu korzystania z niego musisz odwiedzić Microsoft Store i tam pobrać aplikację „Rozszerzenie obrazów HEIF„. Jak podaje jej producent: „Rozszerzenie obrazów HEIF umożliwia odczytywanie i zapisywania plików w formacie HEIF (High Efficiency Image File) na urządzeniach z systemem Windows 10. Takie pliki mogą mieć rozszerzenia HEIC lub HEIF„.

Co dalej? Jeśli masz na komputerze plik w formacie HEIC, kliknij na niego prawym przyciskiem myszki i wybierz aplikację, za pomocą której grafiki w tym formacie mają być domyślnie otwierane. Rozszerzenie aktywuje się samo. I to praktycznie wszystko.

HEIC na JPEG — jak zamienić w Windows 10/11

Jeśli chcesz przekonwertować tylko jeden lub kilka obrazów, możesz to zrobić dość łatwo, korzystając z aplikacji „Zdjęcia” wbudowanej w system Windows. Jednak by było to możliwe, musisz zainstalować wspomniane wcześniej już rozszerzenie obrazu HEIF (HEIF Image Extensions). To powinno być domyślnie zainstalowany w przypadku Windows 11, jednak w niektórych wypadkach będziesz musiał zrobić to ręcznie. Możesz je pobrać za darmo ze sklepu Microsoft Store, jeśli go nie masz. Gdy już to zrobisz, możesz wykonać następujące kroki: 

  • Otwórz obraz, który chcesz przekonwertować, za pomocą aplikacji Zdjęcia. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pliku i wybierz “Uruchom za pomocą”. 
  • Wybierz aplikację “zdjęcia” z listy.  
  • Na pasku menu u góry kliknij ikonę trzech kropek. 
  • Wybierz opcję Zapisz jako. Zmień pole Zapisz jako typ na .jpg lub .jpeg i kliknij Zapisz.

Twój obraz zostanie teraz zapisany w formacie JPEG, dzięki czemu możesz go używać w większej liczbie aplikacji, które mogły nie zostać jeszcze zaktualizowane o obsługę HEIC. Do zmiany plików HEIC możesz wykorzystać również Paint’a czy inne programy do edycji grafiki.

Konwertuj plik HEIC na JPEG online

Jeśli chcesz przekonwertować więcej niż kilka obrazów, wykonanie powyższego procesu może zająć zbyt dużo czasu. Na szczęście niektóre narzędzia online mogą za Ciebie przekonwertować te pliki, choć mają pewne ograniczenia w użyciu. Świetną opcją jest Convertio.co. Jest to witryna do konwersji, która obsługuje ponad 300 rodzajów formatów plików. Oto jak z niej korzystać:

Otwórz konwerter Convertio.co w swojej przeglądarce i kliknij Wybierz pliki. Możesz wybrać kilka naraz, pod warunkiem że ich łączna wielkość nie przekroczy 100 MB.

Upewnij się, że opcja “Do” jest ustawiona na JPG. Możesz też skorzystać z opcji “Konwertuj wszystkie na” by stawić właściwości dla wszystkich nowych plików. Niestety pewnym ograniczeniem w darmowej wersji programu, bez założonego konta, jest możliwość zamiany tylko dwóch plików naraz. Więc prawdopodobnie będziesz musiał kliknąć kilkukrotnie przycisk konwertuj. Pozostało poczekać chwilę, aż przesłane zdjęcia zostaną zmienione na JPG oraz ich pobranie. Wszystkie zdjęcia znajdziesz potem w zakładce moje pliki. Te możesz pobrać jako jedno archiwum korzystając z dostępnej opcji pod tabelką „Pobierz archiwum”.

Strona Convertio.co gwarantuje bezpieczeństwo twoich danych. Źródłowe zdjęcia są automatycznie usuwane, a przekonwertowane po 24 godzinach, dając Ci czas na ich pobranie. Jeśli pobrałeś plik .zip, rozpakuj go, aby uzyskać obrazy JPG.

Otwieranie przez program graficzny

Prostsze rozwiązanie to po prostu skorzystanie z aplikacji do przeglądania zdjęć lub graficznej, która ma już zintegrowane wsparcie dla formatu HEIC. Tutaj nie powinno być problemu — większość popularnych narzędzi tego typu ma dla niego pełne wsparcie. Wymienimy tylko przykładowe:

  • XnView
  • Apowersoft Photo Viewer
  • IrfanView
  • Paint.NET

Warto dodać, że wsparcie dla formatu HEIC mają dyski sieciowe — Dysk Google oraz Dropbox. Korzystając z nich, możesz otworzyć grafiki w tym formacie.

Jeśli zatem pobierzesz plik HEIC lub ktoś Ci taki przyśle, nie ma się co martwić — na pewno go otworzysz w ten czy inny sposób. Wymaga to tylko kilku działań.

Share.

Cześć! W redakcji 3D-Info będę odpowiadał za większość testów podzespołów komputerowych m.in: procesorów, płyt głównych, kart graficznych, ale także urządzeń sieciowych. Możecie spodziewać się również licznych tekstów okołosprzętowych, omówień bieżących wydarzeń i premier, rankingów czy porównań. Z góry przepraszam za mocno techniczny język. Jestem typowym geekiem komputerowym, który uwielbia zagłębiać się w szczegółach budowy podzespołów. Uwielbiam spędzać godziny na testach, a okno 3DMarka znam już chyba na pamięć. Lubię też wyszukiwać promocje na te najważniejsze i najdroższe komponenty komputerowe. I choć nie mam wieloletniego doświadczenia dziennikarskiego, mam nadzieję, że 3D-info to kolejny etap mojego rozwoju zawodowego.   Swoją przygodę z dziennikarstwem zaczynałem na 3D-Info niemal 10 lat temu. Jednak wtedy nie był to portal technologiczny, a bardziej blog teamu overclokingowego. Nasze wpisy skupiały się na raportowaniu naszych osiągnięć, czy podsumowania zawodów, w których braliśmy udział. Niestety, nie przetrwaliśmy próby czasu, a ekipa rozeszła się do „normalnej” pracy. Sam przez lata pracowałem w kilku sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Mój powrót do dziennikarstwa nastąpił w 2019 roku, w sumie to z przypadku, na łamach portalu PCWorld.pl. Zaczynałem skromnie od pojedynczych testów pamięci RAM czy dysków. To opór Piotrka Opulskiego, naszego wydawcy spowodował, że zdecydowałem się w 2021 całkowicie zmienić swoją drogę kariery zawodowej i zostałem redaktorem na stałe.   Nie będzie raczej niespodzianką, jak powiem, że mimo upływu lat moje zamiłowanie do podkręcania nie ustąpiło. Obecnie pomału wracam do świata ekstremalnego overclockingu, by jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę technologiczną. Idealne popołudnie dla mnie to dewar pełen ciekłego azotu i odpalone na komputerze liczne benchmarki.

Exit mobile version