Rozmiar ma znacznie? Wielkie ekrany od Hisense pokazane na CES

Na targach CES 2024 firma Hisense zaprezentowała swoje najnowsze innowacje z dziedziny AR i VR. Nie zabrało ogromnych 110-calowych odbiorników, czy też nowych modeli projektorów, oraz telewizorów wykorzystujących technologie laserowe. Co więcej Hisense przedstawił na CES 2024 produkty z dwóch znanych już linii  – ULED i ULED X. Linia ULED jest tańsza w ofercie producenta, dostosowana do większości użytkowników, którzy chcą zakupić telewizor wyposażony w technologię Mini-LED jednak bez metki z ceną kojarzoną z modelami z najwyższej półki. Jednak oczkiem w głowie firmy dalej są topowe modele i to one skupiają większość uwagi na sobie.

Najjaśniejsze ekrany na rynku? Nowe telewizory ULED X

W 2023 roku U8K od Hisense zaszokował wielu użytkowników na  całym świecie, wprowadzając na rynek największy ekran o przekątnej 100 cali oparty na technologii MiniLED. W tym roku nie jest inaczej. Producent w swojej ofercie telewizorów na rok 2024 przygotował dwa potężne modele należące do serii ULED X –  98UX QLED i 110UX QLED. Śmiało można powiedzieć, że Hisense widzi je jako bezpośrednich rywali dla dużych wyświetlaczy OLED dostępnych na rynku.

Nowy 110-calowy telewizor został wyposażony w aż 40000 stref podświetlenia i osiągać jasność na poziomie aż 10000 nitów! Według producenta zastosowany panel MiniLED zapewnia aż  95% pokrycie palety kolorów BT.2020. Oznacza to dużo szerszy zakres barw w porównaniu nawet z normą DCI-P3.

Telewizor został wyposażony w najnowszy układ Hi-View Engine X opracowany przez Hisense. Jest to procesor oparty na sztucznej inteligencji, który zapewni, że ekran ULED X będzie dynamicznie dostosowywał współczynniki kontrastu i głębi, by zapewnić jak najlepsze wrażenia podczas oglądania treści wideo. Biorąc pod uwagę wielkość odbiornika nie można się dziwić, że producent wyposażył go w system audio składający się aż z 8 głośników ( konfiguracja 4.2.2) i zapewniający obsługę również dla  Dolby Atmos FlexConnect.

Nawet “mniejszy” 98-calowy wariant ULED-X imponuje swoją specyfikacją. Ekran o odświeżaniu 144 Hz ma osiągać maksymalną jasność na poziomie 5000 nitów. Jest to możliwe dzięki zainstalowaniu aż 10000 stref podświetlenia. Podobnie jak 110UX posiada zintegrowany system dźwiękowe 4.2.2, a także pełną kompatybilność z Dolby Atmos FlexConnect.

Hisense ULED wysoka jakość w przystępnej cenie?

Na targach CES Hisense zaprezentował również trzy nowe modele z serii ULED – U6N, U7N i U8N. Z tych serii do sprzedaży mają  trafiać odbiorniki o przekątnej od 55 do 85 cali. Najnowsze telewizory Mini-LED zostaną wyposażone w kilka ekscytujących usprawnień w porównaniu z modelami z zeszłego roku. Dodano między innymi wsparcie dla obsługi hybrydowej telewizji ATSC 3.0, obsługę Wi-Fi 6e, czy częstotliwość odświeżania 144 Hz. Szczytowa jasność, uzyskiwana przez matryce MiniLED ma wynosić aż 3000 nitów.

Oczywiście nie mogło również zabraknąć złącz HDMI 2.1 czy obsługi tryby niskiego opóźnienia (ALLM). Osoby używające telewizora do cyfrowej rozrywki będą na pewno zadowolone z obecności również kompatybilność z G-Sync i FreeSync. Wyższe modele U7 i U8 otrzymają ekskluzywne funkcje dzięki procesorowi Hi-View Engine Pro (ten sam, który można znaleźć w 110UX), w tym dynamiczne mapowanie tonów i AI HDR oraz trybu ulepszania szczegółów. Warto zaznaczyć, że 55-calowy model U6N ma kosztować ok. 400 dolarów, co oznacza, że mamy do czynienia z najtańszym ekranem MiniLED dostępnym na rynku.

Dopełniając całość niekonwencjonalnym dodatkiem do swojej oferty telewizorów, firma Hisense ogłosiła wprowadzenie na rynek telewizora CanvasTV, bezpośredniego rywala popularnego telewizora Samsung The Frame. Ta hybryda telewizora i wyświetlacza graficznego wtapia się w otoczenie dzięki drewnianej obudowie w stylu ramy obrazu i uchwytowi ściennemu całkowicie przylegającemu do ściany.

Hisense stawia na laser

Hisense poświęca także wiele uwagi swojemu działowi zajmującemu się “telewizorami laserowymi”. Mowa o odbiornikach opartych na projektorach o ultrakrótkim rzucie i specjalnych ekranach. 

Nowy flagowy model to laserowy 8K Sonic Screen. Ten pierwszy na świecie projektor, jak sama nazwa wskazuje, jest w stanie zapewnić rozdzielczość 8K, jednocześnie wykorzystując ekran do dostarczania kinowego dźwięku. Co więcej, Hisense ma także nowy zwijany telewizor laserowy. W przeciwieństwie do zwijanego telewizora OLED firmy LG z minionych lat jest to dużo prostsze podejście. Rollable Laser TV to urządzenie składające się ze zintegrowanego projektora o ultrakrótkim rzucie i matowego ekranu odrzucającego światło otoczenia, który rozwija się podczas użytkowania.

Następny jest Ultra Slim 4K Laser TV, który według producenta jest najmniejszym telewizorem laserowym 4K w branży. Stworzenie tego supercienkiego ekranu było możliwe dzięki kompaktowemu silnikowi laserowemu i technologii Ultra Slim Display. Odbiornik ma zaledwie 1,57 cm głębokości i waży zaledwie 7,5 kg.

Ceny i dostępność tych nowych telewizorów i projektorów laserowych nie zostały jeszcze ujawnione, ale spodziewamy się, że wkrótce pojawi się więcej informacji.