Czy warto kupić projektor zamiast telewizora? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Zastanawiasz się, czy zamiast telewizora kupić projektor? Postanowiłem pomóc ci podjąć decyzję i przedstawić kilka powodów za i przeciw temu rozwiązaniu.

Mierzysz się aktualnie z dylematem, czy zamiast nowego telewizora do salonu nie kupić projektora? Może po prostu jesteś ciekaw, które rozwiązanie może być lepsze. Jesteś w dobrym miejscu, ponieważ postanowiłem wyszczególnić plusy i minusy posiadania projektora w domu. Czy jest to lepsze rozwiązanie od telewizora? A może nie ma sensu zaprzątać sobie tym głowy? Sprawdź.

Wielkość obrazu

Kluczową cechą projektora jest to, że jest w stanie wyświetlać bardzo duży obraz stosunkowo niskim kosztem. Co więcej, jego wielkość możesz regulować w zależności od własnych potrzeb. Wystarczy, że ustawisz go bliżej ekranu, lub oddalisz, jeśli chcesz cieszyć się prawie kinowym rozmiarem. Cena jest tutaj także ważnym elementem, ponieważ płacąc przykładowo 4500 zł za projektor, jesteś w stanie wyświetlić obraz o rozmiarze nawet 300 cali. Decydując się na telewizor w podobnej kwocie, możesz liczyć na 55 lub 65 cali. Mówię tutaj oczywiście o urządzeniach dobrych jakościowo.

Projektor OVERMAX Multipic 2.5

Dodatkową cechą, która przeważa w projektorach nad standardowymi telewizorami, jest możliwość regulacji wielkości ekranu, o której wspominałem już wcześniej. Poza standardowym oddaleniem dostępne są także modele posiadające cyfrową regulację. Pod tym względem zwycięża projektor.

Miejsce

Wiemy już, że projektory są w stanie wyświetlać o wiele większy obraz niż standardowy telewizor. Dodatkowo, projektor zajmuje też o wiele mniej miejsca. W przypadku telewizora o przekątnej 65 cali, będzieon miał wymiary w okolicach 150 cm szerokości oraz około 90 cm wysokości. Tyle miejsca wraz z zapasem potrzebujesz, aby ustawić telewizor w salonie lub pokoju.

Projektor EPSON EH-TW6150

Projektory zajmują o wiele mniej miejsca, ale samo pomieszczenie powinno być jednak większych rozmiarów. Im dalej ustawisz projektor od ściany czy ekranu, tym lepiej. Idealnie, gdybyś mógł zamontować go w odległości około 2,5 – 3 metrów. Co więcej, na drodze między projektorem i ekranem nie może nic stanąć, aby nie zasłonić wiązki światła.

Dobrym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń mogą być projektory krótkiego rzutu, jednak ich ceny są zdecydowanie wyższe, niż w przypadku podstawowych modeli.

Mobilność

W kwestii mobilności zdecydowanie zwycięża projektor. Czasami może zdarzyć się tak, szczególnie jeśli posiadasz dom z ogrodem lub tarasem, że będziesz chciał zorganizować sobie kino plenerowe bądź wspólne oglądanie meczu z kumplami na zewnątrz. Odłączenie i wynoszenie dużego oraz ciężkiego telewizora może być niewygodne, ale też niebezpieczne. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby zahaczyć ekranem o meble lub framugę drzwi, żeby zniszczyć urządzenie. W przypadku projektorów jest to o wiele prostsza operacja. Co więcej, na rynku można znaleźć aktualnie sporo tzw. projektorów mobilnych, które bez problemu zmieścisz do torby lub plecaka.

Projektor Samsung The Freestyle

System smart

W dzisiejszych czasach, kiedy tradycyjna telewizja powoli odchodzi na dalszy plan, systemy smart w telewizorach są już standardem. Szczerze mówiąc trzeba się sporo natrudzić, aby móc kupić jeszcze urządzenie, które nie ma wbudowanego jednego z systemów, dzięki którym po podłączeniu do internetu możemy korzystać z mnóstwa opcji internetowych.

W przypadku projektorów nie jest to jeszcze tak oczywiste. W jednym z popularnych elektromarketów dostępne są aktualnie 193 projektory, z czego tylko 63 z nich wyposażone są w system smart. Decydując się na projektor, który takowego nie posiada musisz liczyć się z koniecznością podłączania np. latopa, aby móc oglądać filmy i seriale w serwisach VOD, czy też mecze dostępne w odpowiednich aplikacjach.

Dodatkowe akcesoria

Decydując się na zakup projektora, musisz liczyć się także z tym, że potrzebne będą ci dodatkowe elementy wyposażenia. Przede wszystkim są to przewody, których jest dość sporo. Chcąc, żeby całość wyglądała estetycznie warto zastanowić się nad ich maskowaniem.

Projektor OVERMAX Multipic 4.2

Kolejną kwestią jest ekran. Do odpowiedniego wyświetlania obrazu generowanego przez projektor potrzebna jest idealnie biała i równa ściana. Jeśli z tym jest problem, konieczne jest wyposażenie się w dodatkowy ekran, który jest przeznaczony specjalnie dla projektorów. Ceny takich ekranów wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Projektory mają też to do siebie, że jeśli już posiadają wbudowany system audio, to głośniki z reguły nie są najwyższej jakości. W związku z tym wymaga to kolejnej inwestycji w postaci dodatkowego, zewnętrznego nagłośnienia.

Sposób użytkowania oraz koszta eksploatacji

Warto mieć na uwadze to, że projektor zdecydowanie nie nadaje się dla osób, u których praktycznie przez cały dzień włączony jest telewizor. Tego typu urządzenia przeznaczone są do tego, aby w wygodny i komfortowy sposób oglądać filmy czy seriale, lub grać w gry przez kilka godzin dziennie.

Projektor laserowy HISENSE C1

W przypadku projektorów ze średniej półki, żywotność lamp jest (w zależności od modelu) określana na ponad 4500 godzin. Tyczy się to trybu standardowego. Kiedy oglądasz coś codziennie przez około 4 godziny, lampa powinna być zgodnie z deklaracjami producentów sprawna przez około 3 – 4 lata. Po przepracowaniu takiej ilości godzin konieczna jest jej wymiana.

Projektory, szczególnie te z niższej półki cenowej mają to do siebie, że potrafią być dosyć głośne. Oglądanie ulubionego filmu lub serialu i słuchanie nieustającego szumu może być dość męczące i mało komfortowe.

Czy warto kupić projektor zamiast telewizora?

Na to pytanie nie odpowiem jednoznacznie – tak lub nie. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli zależy ci na dużym ekranie do domowych seansów kinowych, będzie to świetne rozwiązanie. Warto jednak z taką inwestycją wstrzymać się do momentu, kiedy będziesz mógł sobie pozwolić na dodatkowe koszta oraz odpowiednią aranżację przestrzeni.

Kupując telewizor, przywozisz go do domu, wyjmujesz kartonu, stawiasz w odpowiednim miejscu i działa. Z projektorem nie jest już tak łatwo i przestrzeń do jego wykorzystania musisz odpowiednio przygotować. Ostatecznie na pytanie, czy warto i czy jest to rozwiązanie dla ciebie, musisz odpowiedzieć sobie sam.