Jak przygotować strefę kibica w domu? Te urządzenia są niezbędne

Euro 2024 zbliża się wielkimi krokami. Planujesz stworzyć w swoim domu strefę kibica z prawdziwego zdarzenia? Sprawdź, jakie urządzenia będą ci potrzebne.

Reprezentacja Polski znajduje się wśród 26 drużyn, które zagrają na zbliżających się Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Nie skłamię, jeśli powiem, że football jest polskim sportem narodowym i miliony kibiców będą obserwować zmagania Biało-Czerwonych. Może jesteś jedną z tych osób, które planują stworzyć we własnym domu strefę kibica z prawdziwego zdarzenia? Podpowiem ci, jakie urządzenia będą ci do tego potrzebne. Co ważne, nawet po zakończeniu turnieju będziesz mógł z nich korzystać i cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie.

Obraz

Źródło obrazu. Na samym początku powinieneś skupić się przede wszystkim na tym aspekcie wyposażenia swojej strefy kibica. Do wyboru masz właściwie dwie możliwości – telewizor lub projektor. Mimo wszystko wybór nie jest taki prosty i jednoznaczny, jak mogłoby się początkowo wydawać. Wszystko zależy od kilku czynników. Postaram ci się jak najlepiej wyjaśnić oraz doradzić, który sprzęt będzie się nadawał idealnie do twojej strefy kibica.

Telewizor Panasonic TX-65LZ1000E

Telewizor idealnie sprawdzi się w momencie, kiedy sam lub z przyjaciółmi będziesz oglądał mecze Euro 2024 w swoim salonie, który nie jest zbyt duży. W takim wypadku ekran w rozmiarach 65 lub 75 cali zapewni wrażenia, jakbyś siedział w bezpośrednim sąsiedztwie murawy. Na rynku możesz aktualnie znaleźć mnóstwo ofert, dzięki którym kupisz dobre jakościowo urządzenie, za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Na jakie elementy specyfikacji należy zwrócić uwagę?

  • Rozmiar ekranu
  • Typ matrycy
  • Technologia wyświetlania obrazu
  • Kąty widzenia
  • Częstotliwość odświeżania
  • Odwzorowanie kolorów

O rozmiarze ekranu już pisałem wcześniej. Teraz warto skupić się na kolejnych elementach, takich jak typ matrycy, technologia wyświetlania obrazu oraz kąty widzenia. Te elementy są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli chodzi o kąty widzenia, warto zwracać uwagę na ten szczegół, ponieważ często zdarza się, że mecze będziesz oglądał w towarzystwie. Warto, aby osoby, które nie siedzą na wprost ekranu, też mogły cieszyć się z pełni jego możliwości. W związku z tym najlepiej zdecydować się na ekran OLED lub LED, jednak taki z naprawdę wysokiej półki. Niestety matryce VA mają to do siebie, że dobrze odzwierciedlają kolory, jednak tylko w momencie, kiedy obraz obserwujesz, siedząc naprzeciw ekranu.

HDR w telewizorze PHILIPS 65OLED818

Kolejnym elementem specyfikacji jest częstotliwość odświeżania ekranu. W przypadku, kiedy chcesz komfortowo obserwować rozgrywki piłkarskie, warto abyś zdecydował się na model, który charakteryzuje się częstotliwością odświeżania na poziomie minimum 120 Hz. Dzięki temu obraz nie będzie smużył i ominie cię zjawisko, w którym będziesz mógł np. widzieć poświatę po kopniętej piłce.

Niezwykle ważną kwestią jest także odwzorowanie kolorów i możliwość łatwego dostosowania ich do własnych potrzeb. W większości nowoczesnych telewizorów dostępne są specjalne tryby sportowe. Ja jednak w swoim telewizorze borykam się z pewnym problemem, ponieważ fabryczne ustawienie Sport jest bardzo jasne i jaskrawe. Przez to nieco zaburzone są barwy i kolory nie są tak zbliżone do realnego świata, jak bym sobie tego życzył. Nie jest to wielki problem, ponieważ mogę zmienić tryb lub ręcznie go dostosować, jednak nie każdy będzie miał na to po pierwsze, siłę, po drugie, cierpliwość i co najważniejsze, ochotę.

Telewizor Panasonic TX-65LZ1000E 2

Może jednak jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mają dom z ogródkiem i chcą oglądać mecze na świeżym powietrzu? W takim wypadku niezastąpiony będzie dobry projektor. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie. Co więcej, możesz liczyć na dużo większy obraz. W przypadku niektórych projektorów, może to być nawet ponad 300 cali bez utraty jakości.

Oczywiście tego typu urządzenie dobrze sprawdzi się także w salonie. Musisz jednak pamiętać, że potrzebujesz tutaj nieco więcej miejsca, ponieważ w przypadku projektorów lampowych, im dalej ekran znajduje się od źródła światła, tym większy obraz generuje. W większości przypadków może to być nawet kilka metrów. Możesz się oczywiście zdecydować także n projektor laserowy, jednak kwota jaką musisz zapłacić jest dużo wyższa. Ceny dobrej klasy sprzętu tego typu zaczynają się w okolicach kilkunastu tysięcy złotych.

Odległość projektora od ściany

Bardzo ważnym elementem specyfikacji projektora, który świetnie sprawdzi się w przypadku oglądania sportu, jest jasność. Jak można się szybko domyślić, im wyższa, tym jaśniejszy obraz będzie wyświetlany na ekranie.

Kolejną kwestią na jaką powinieneś zwrócić uwagę jest system smart. Jeśli jest dostępny, wiele ułatwia, ponieważ dostęp do aplikacji streamingowych masz właściwie w każdym momencie, wystarczy podłączyć urządzenie do internetu. W najbardziej popularnych systemach, takich jak Google TV, Android TV czy Tizen, możesz skorzystać np. z aplikacji TVP Sport, w której dostępne będą wszystkie transmisje z Euro 2024.

Złącza projektora EPSON EH-LS300B

Ważne także są złącza. Jeśli chcesz podłączyć do projektora dekoder bądź laptopa, nie obejdzie się bez gniazda HDMI. To jednak jest już teraz standardem w dobrej klasy urządzeniach. W związku z tym, że głośniki w projektorach jednak nie są z najwyższej półki, dobrze, gdyby takie urządzenie było wyposażone w gniazdo optyczne audio lub mini jack 3,5 mm. Wówczas będziesz mógł podłączyć do niego np. soundbar, kino domowe czy zestaw zewnętrznych głośników.

Dźwięk

Skoro kwestię obrazu mamy już za sobą, warto zastanowić się także nad dźwiękiem. Wyobraź sobie, że zamykasz na chwilę oczy i możesz poczuć się tak, jakbyś był pośród tysięcy kibiców na stadionie podczas ważnego spotkania piłkarskiego. Wbudowane głośniki telewizora, a tym bardziej projektora na pewno nie spełnią tych oczekiwań. W co w takim razie warto zainwestować?

Odpowiedź jest prosta – soundbar. Aktualnie na rynku możesz znaleźć mnóstwo rozwiązań, mniej lub bardziej rozbudowanych. Wszystko zależy od potrzeb oraz budżetu.

Soundbar pod telewizorem

Kiedy decydujesz się na zakup soundbara, zapewne na samym początku swojej przygody zastanowisz się, co oznaczają numeryczne oznaczenia przy modelu, typu 2.0, 2.1 czy np. 3.1.2. Jest to nic innego, jak określenie liczy oraz rodzajów głośników. Tak w przypadku 2.0 masz do czynienia z dwoma głośnikami, przy 2.1 są to dwa głośniki oraz subwoofer, natomiast 3.1.2 będą to trzy głośniki, subwoofer oraz dwa głośniki skierowane w górę. Szczegóły zawsze znajdują się w specyfikacji technicznej danego urządzenia.

Biorąc jednak pod uwagę to, że szukamy sprzętu do oglądania sportu, skupię się na urządzeniach, które dostarczą niezapomnianych wrażeń. Takie może zapewnić dźwięk przestrzenny. Tego typu urządzenia tworzą wiązki akustyczne, które kierowane są w stronę ścian czy sufitu, przez co nasze zmysły odbierają dźwięk, który jest dookoła nas. Jak rozpoznać, czy dany model oferuje dźwięk przestrzenny? Wystarczy spojrzeć do specyfikacji. Oznaczenia takie jak np. Dolby Atmos czy DTS:X mówią, że dany model dekoduje dźwięk przestrzenny.

Dźwięk przestrzenny

W przypadku projektorów ustawionych na zewnątrz możesz także skorzystać np. z głośników przenośnych, które łączą się za pomocą złącza mini-jack 3,5 mm lub zestawu głośników komputerowych.