Czy Galaxy Z Fold 6 poskłada konkurencję? Sprawdź potencjalną cenę, aparaty oraz specyfikację flagowca

Galaxy Z Fold 6 będzie miał znacznie trudniejsze zadanie od swojego poprzednika. Flagowiec trafi bowiem do sprzedaży już po premierze świetnego OnePlus’a Open, który jest obecnie największym zagrożeniem dla składanych smartfonów Samsunga.

Galaxy Z Fold 6 data premiery

Galaxy Z Fold 6 zostanie zaprezentowany podczas wakacyjnej edycji wydarzenia Galaxy Unpacked. Event odbędzie się w środę – 10 lipca, a transmisję z całego pokaż możesz śledzić zarówno przez oficjalną stronę koreańskiego producenta, jak i jego kanał w serwisie YouTube.

Galaxy Z Fold 6 cena i modele – przewidywania

Duże flagowce z serii Galaxy Z już od momentu swojego debiutu były najdroższymi smartfonami w portfolio Samsunga. Pomimo hucznych zapowiedzi o pracy nad zwiększeniem inkluzywności omawianego segmentu urządzeń, popularnej marce jak dotąd nie udało się zrealizować swojego planu.

Na przestrzeni ostatniego roku w sieci pojawiały się co prawda przecieki zakładające, iż koreański producent pokaże w te wakacje kilka wariantów Z Folda 6, a do sprzedaży trafią takie modele jak: Galaxy Z Fold 6 Ultra, Galaxy Z Fold 6 FE oraz Galaxy Z Fold 6 Slim. Każda z tych nazw przewijała się cyklicznie przez branżową prasę, jednak trudno na ten moment potwierdzić zasadność przytoczonych spekulacji.

Galaxy Z Fold 5

Faktem jest jednak to, że debiut większej ilości wersji tego samego flagowca, wpływa naturalnie na zwiększenie jego dostępności z perspektywy przeciętnego konsumenta. Pokaz kilku wariantów wiąże się bowiem z premierą przynajmniej jednego budżetowego modelu. Słowo „budżetowy” należy jednak wziąć w duże cudzysłowie, ponieważ najtańsza wersja Z Folda 6 nadal będzie kosztować ponad 8 tysięcy złotych (jeśli wariant FE w ogóle trafi do sprzedaży).

Swoje przewidywania w tym zakresie opieram na przeciekach sugerujących, ze cena flagowca wzrośnie o około 300 euro. W praktyce oznacza to, że za wariant wyposażony w 12 GB pamięci RAM oraz 256 GB miejsca na pliki trzeba będzie zapłacić 9500 złotych. Wersje z większą ilością pamięci mają kosztować kolejno: ok. 10 000 złotych (12/512 GB) oraz ponad 11 000 złotych (12 GB/1 TB). Model FE mógłby więc stanowić pośrednią opcję między klasycznymi flagowcami z linii Galaxy S24 a składanymi smartfonami z serii Galaxy Z.

Konstrukcja nowego flagowca

Galaxy Z Fold 5

Zeszłoroczna premiera OnePlus’a Open stanowiła preludium do zmian, których od początku spodziewaliśmy się w nowej wersji Galaxy Z Folda. Składany smartfon chińskiej marki otrzymał bowiem kilka rozwiązań konstrukcyjnych, które zdecydowanie lepiej odpowiadały współczesnym, branżowym standardom. Samsung postanowił więc zainspirować się swoim bezpośrednim konkurentem, a jego najnowszy flagowiec zostanie wyposażony w płaski wyświetlacz z mniej zaoglonymi krawędziami oraz większy ekran zewnętrzny.

Przekątna panelu znajdującego się na obudowie najprawdopodobniej wzrośnie do 6.3-cala (poprzedni model oferował 6.2-cala), a drobnej korekty doczekają się również proporcję ekranu. Urządzenie otrzyma także wbudowaną kieszeń na rysik S Pen (swoją drogą to właśnie usunięcie rysika mogłoby obniżyć cenę wariantu FE) oraz podobnej wielkości ogniwo (przecieki sugerują pozostanie przy 4400 mAh lub przejście na 4600 mAh). Smartfona będzie można zamówić w 5 wersjach kolorystycznych: niebieskiej, srebrnej, różowej, czarnej i białej.

Bez zaskoczeń w kwestii aparatów

Galaxy Z Fold 5

Galaxy Z Fold 6 raczej nie zaskoczy nikogo pod względem swoich możliwości fotograficznych. Urządzenie niemalże na pewno dostanie ten sam zestaw aparatów, co jego poprzednik. Na pleckach smartfonu znajdziemy więc:

 • 50 Mpix aparat główny,
 • 12 Mpix aparat ultraszerokokątny,
 • 10 Mpix teleobiektyw (z 3-krotnym zoomem optycznym).

Część przecieków sugeruje jednak zastosowanie tego samego aparatu głównego co w modelu Galaxy S 24 Ultra (matryca o rozdzielczości 200 Mpix). Flagowiec zostanie również wyposażony w 2 kamery do selfie, umieszczone na każdym z ekranów. Front zewnętrznego wyświetlacza zostanie wzbogacony o aparat 10 Mpix, natomiast rozkładany panel otrzyma ukrytą pod ekranem kamerę o rozdzielczości 4 Mpix.

 • 10 Mpix aparat do selfie,
 • 4 Mpix aparat pod ekranem.

Nowszy procesor oraz jedna mniej oczywista zmiana

Galaxy Z Fold 6 zostanie oparty na najnowszej generacji procesorów mobilnych od marki Qualcomm. Smartfon otrzyma więc Snapdragona 8 Gen 3, a na ten moment brak jakichkolwiek przecieków, które sugerowałyby zastosowanie innej jednostki w europejskich wersjach urządzenia (jak miało to miejsce na przykład podczas premiery serii Galaxy S24).

Wykorzystanie nowego chipsetu nie jest niczym zaskakującym, jednak wśród wstępnych spekulacji znalazła się również informacja o usunięciu wersji oferującej 16 GB pamięci RAM. Jeśli okaże się ona prawdą, to do sprzedaży trafią tylko modele wyposażone w 12 GB RAM-u oraz 256 GB/512 GB/1 TB miejsca na pliki.

Z Fold 6 może liczyć na wsparcie Galaxy AI

Samsung Galaxy funkcje

Galaxy Z Fold 6 trafi do pierwszych klientów wraz z Androidem 14 oraz nakładką One UI 6.1 na pokładzie. Urządzenie otrzyma pełen dostęp do wszystkich funkcji związanych z Galaxy AI. Najważniejszą część nowych opcji możesz prześledzić poniżej, natomiast w jednej z moich publikacji znajdziesz test kluczowych funkcji Galaxy AI w praktycznych zastosowaniach.

 • Circle to Search: wyszukiwanie informacji w sieci za pomocą grafiki. Podobna funkcjonalność jak w Google Lens
 • Tłumaczenie połączeń telefonicznych: tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym, przydatne głównie podczas prostych rozmów
 • Wycinanie obiektów ze zdjęć: precyzyjne wycinanie elementów ze zdjęć z możliwością generowania tła
 • Tłumaczenie czatów tekstowych: tłumaczenie wiadomości w aplikacjach firm zewnętrznych, działa najlepiej z prostymi wiadomościami
 • Transkrypcja mowy na tekst: nagrywanie i przekształcanie mowy na tekst, działa z ograniczoną precyzją
 • Asystent przeglądania Internetu: streszczenie i tłumaczenie artykułów w domyślnej przeglądarce Samsunga
 • Generator tapet: tworzenie tapet przy użyciu AI

Galaxy Z Fold 6 niemalże na pewno dostanie taką samą ilość dużych aktualizacji systemu, co flagowce z linii oznaczonej dopiskiem S24. W praktyce oznacza to więc 7 dużych update’ów do kolejnych wersji Androida oraz nakładki One UI.

Galaxy Z Fold 6 vs Galaxy Z Fold 5

Nowy flagowiec otrzyma kilka modyfikacji względem swojego poprzednika, jednak trudno którąkolwiek z nich określić mianem „kluczowej”. Zacznijmy może od procesora – w zeszłym roku był Snapdragon 8 Gen 2, a teraz dostaniemy Snapdragona 8 Gen 3. Czy to usprawnienie będzie jakkolwiek odczuwalne z perspektywy przeciętnego konsumenta? Wątpię.

Galaxy Z Fold 5

W kwestii aparatów również zmieni się niewiele, choć warto nadmienić, że część przecieków sugeruje zastosowanie kamery głównej o rozdzielczości 200 Mpix. Stanowiłby to istotny krok w stronę unifikacji wszystkich topowych modeli koreańskiej marki (wariant S24 Ultra oferuje taki sam aparat) i z całą pewnością wyróżniłoby Z Folda 6 na tle konkurencji. Niestety omawiana modyfikacja nie została jeszcze potwierdzona.

Nowy flagowiec otrzyma za to na pewno kilka dodatkowych lat aktualizacji systemu (łącznie 7 lat vs łącznie 5 lat) oraz cieńszą konstrukcję z bardziej funkcjonalnym ekranem zewnętrznym (płaski wyświetlacz, większa przekątna, kwadratowe proporcje).

Galaxy Z Fold 6 kontra OnePlus Open

Składany smartfon

Galaxy Z Fold 6 ma tak naprawdę jednego, równego sobie, konkurenta. Na wstępie muszę jednak zaznaczyć, że skupię się tylko na urządzeniach dostępnych w Polsce, ponieważ pozostali konsumenci mają dostęp do znacznie więcej ilości alternatyw. W innych krajach (głównie mowa azjatyckim rynku) do sprzedaży trafiły bowiem takie modele jak: MiMIX Fold 3 od Xiaomi, Find N3 od OPPO, Pixel Fold od Google’a czy X Fold 3 Pro od VIVO.

W Polsce możemy wybierać między dwiema alternatywami, są to: OnePlus Open oraz Huawei Mate X3 (którego obecnie nie znalazłem w ofercie żadnego popularnego sklepu). Drugi z przytaczanych smartfonów ma jednak spory problem z domyślnym dostępnem do aplikacji od Google’a, co może stanowić problem dla sporej części użytkowników. Głównym oponentem Z Folda 6 będzie więc seria Open od OnePlusa.

OnePlus Open Galaxy Z Fold 6 (spekulowane)
Wyświetlacz główny7.82-cala 7.8-cala
Wyświetlacz zewnętrzny6.31-cala6.2-cala lub 6.3-cala
ProcesorQualcomm Snapdragon 8 Gen 2Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
Pamięć RAM16 GB12 GB
Pamięć masowa512 GB256 GB/ 512 GB/ 1 TB
Ładowanie67 W25 W
Bateria4805 mAh4400 mAh lubb 4600 mAh
Aparaty48 Mpix + 64 Mpix + 48 Mpix50 Mpix + 12 Mpix + 10 Mpix
Zoom optyczny3-krotny3-krotny

Pod katem specyfikacji oraz konstrukcji oba urządzenia będą do siebie dosyć podobne. Galaxy Z Fold 6 otrzyma jednak sporo użytecznych rozwiązań systemowych, zamkniętych w portfolio Galaxy AI. OnePlus będzie więc zapewne odstawał od swojego konkurenta pod kątem software’u.