Galaxy Z Flip 6 będzie podobny do swojego poprzednika. Wszystko co musisz wiedzieć o nowym składanym smartfonie Samsunga

Galaxy Z Flip 6 wniesie zdecydowanie mniej usprawnień od swojego poprzednika. Urządzenie otrzyma co prawda kilka ciekawych modyfikacji, jednak jego konstrukcja oraz większość funkcji będą bliźniaczo podobne do możliwości zeszłorocznego Galaxy Z Flipa 5.

Galaxy Z Flip 6 kiedy premiera

Galaxy Z Flip 6 zostanie zaprezentowany w środę – 10 lipca. Premiera urządzenia odbędzie się więc tego samego dnia co pokaz nowych zegarków z serii Galaxy Watch 7, słuchawek Galaxy Buds 3 oraz dużego składanego flagowca z linii Z Fold 6. Istnieje również spora szansa na to, że w trakcie eventu zobaczymy debiut nowego produktu w portfolio koreańskiej marki, czyli inteligentny pierścienia Galaxy Ring.

Galaxy Z Flip 6 – potencjalna cena urządzenia

Większość przecieków sugeruje, że Galaxy Z Flip 6 zadebiutuje w wyższej cenie od swojego poprzednika. W Europie będzie to podwyżka rzędu 100-150 euro, co przy obecnym kursie waluty przełoży się na około 400-600 złotych.

  • Galaxy Z Flip 6 (256 GB) | Spekulowana cena: około 5800 złotych
  • Galaxy Z Flip 6 (512 GB) | Spekulowana cena: około 6300 złotych

Podane powyżej kwoty są oparte jedynie na wczesnych doniesieniach, a więc należy je traktować jako parametr, który może ulec zmianie zaraz po premierze smartfonu. Niestety plotki dotyczące większego składanego flagowca z serii Galaxy Fold również sugerują odczuwalne zmiany w jego cenie. Szansa na to, że dokładnie to samo wydarzy się z linią Galaxy Flip jest więc całkiem spora.

Galaxy Z Flip 6 będzie niewielkim krokiem naprzód

Motorola RAZR 30 Ultra vs Galaxy Z Flip 5

Podstawową zmianą w nowym smartfonie Samsung będzie zastosowanie wydajniejszego procesora Snapdragon 8 Gen 3 (istnieje jednak szansa na to, że niektóre egzemplarze zostaną oparte na Exynosie 2400). Chipset ma oferować nie tylko szybsze wykonywanie zadań związanych z sztuczna inteligencją i obsługą aplikacji zewnętrznych, ale i lepszą żywotność baterii, poprzez optymalizację pracy urządzenia.

Koreańska marka zapowiedziała już, że wakacyjne wydarzenie Galaxy Unpacked ma być promowane hasłem „sztuczna inteligencja już tu jest”, a więc istnieje spora szansa na to, że wkrótce poznamy zestaw nowych funkcji związanych z Galaxy AI. Tym razem mogą być one skierowane bezpośrednio do użytkowników składanych telefonów.

Samsung Galaxy Z Flip 6 będzie przypominał wyglądem swojego poprzednika. Kilku leaksterów znalazło jednak ciekawe zgłoszenie patentowe w koreańskim urzędzie własności intelektualnej (KIPO). Patent dotyczy terminu „Ironflex”, co może sugerować, że Samsung planuje wprowadzenie nowego rozwiązania w zakresie designu. Co prawda nie wiemy jeszcze, czym dokładnie jest Ironflex, ale przypuszczać, że chodzi o bardziej wytrzymały składany ekran.

Galaxy Z Flip 5 vs Z Flip 4

Galaxy Z Flip 6 niemalże na pewno otrzyma jedną wersję pamięciową, wyposażoną w 8 GB RAM-u. Przytoczona informacja pojawiła się w kilku branżowych przeciekach, a podobna taktyka ma dotyczyć również modelu Z Fold 6 (w jego przypadku będzie to jednak 12 GB RAM-u). Użytkownicy otrzymają także dostęp do dwóch wariantów, wyposażonych w 256 GB lub 512 GB miejsca na pliki.

Kwestia pojemności baterii pozostaje na ten moment sporna, ponieważ – w zależności od źródła – znajdziecie w sieci informacje sugerujące, że urośnie ona do 4000 mAh lub pozostanie na niemalże takim poziomie (3790 mAh kontra 3700 mAh w zeszłym roku).

Istotną modyfikacją będzie również zastosowanie bardziej szczegółowej kamery głównej o rozdzielczości 50 Mpix. Na pleckach smartfonu znajdą się więc dwa obiektywy: wspomniana wcześniej kamera główna oraz aparat ultraszerokokątny o rozdzielczości 12 Mpix. Galaxy Z Flip 6 nie będzie oferował dostępu do teleobiektywu, co wydaje się częściowo uzasadnione jego kompaktowym rozmiarem.

Galaxy Z Flip 6 vs Galaxy Z Flip 5: lista zmian w skrócie

Galaxy Z Flip 5 vs Z Flip 4
  1. Poprawiony ekran zewnętrzny – Galaxy Z Flip 6 będzie kontynuacją trendu z poprzednika, oferując większy ekran zewnętrzny, który zajmie prawie całą górną część tylnego panelu urządzenia.
  2. Galaxy AI – nowością w Galaxy Z Flipie 6 ma być wprowadzenie zaawansowanych funkcji sztucznej inteligencji, dostosowanych specjalnie do urządzeń składanych. Choć AI od Samsunga zostało zaprezentowane na początku tego roku, to koreańska marka zdążyła zasugerować, że najnowszy pokaz będzie wiązał się z zapowiedzią kilku nowych możliwości. Niestety nie wiemy, czy wszystkie funkcje trafią zarówno na starszą, jak i nowszą wersję urządzenia.
  3. Podobny design – Galaxy Z Flip 6 będzie wyglądał podobnie do swojego poprzednia. Smartfon otrzyma kilka drobnych zmian, takich jak: nowe wymiary oraz dodatkowe opcje kolorystyczne.
  4. Więcej aktualizacji – podczas premiery Galaxy S24, Samsung zapowiedział, że jego topowe urządzenia mogą liczyć na 7 dużych aktualizacji systemu. Galaxy Z Flip 5 oferuje ich 5, a więc nowy flagowiec będzie pod tym względem zauważalnie lepszy.
  5. Aktualizacje kamery – Galaxy Z Flip 6 niemalże na pewno otrzyma ulepszony aparat główny o rozdzielczości 50 megapikseli (poprzedni model oferował 12 Mpix).

Czy Galaxy Z Flip 6 będzie lepszym smartfonem niż Motorola RAZR 50 Ultra?

Motorola RAZR 30 Ultra vs Galaxy Z Flip 5

Galaxy Z Flip 6 będzie miał mocnego konkurenta w postaci Motoroli RAZR 50 Ultra. Oba składane smartfony wyglądają niemalże identycznie, jednak to Motorola zaoferuje konstrukcję z większym ekranem zewnętrznym (4-cale vs nieco ponad 3-cale). Model RAZR 50 Ultra z całą pewnością obsłuży również wszystkie aplikacje na ekranie zewnętrznym, co wcale nie jest takie pewne w przypadku jej konkurenta.

Zeszłoroczna edycja Z Flipa – przynajmniej zaraz po premierze – wymagała do tego instalacji programu Good Lock. Mimo to, Samsung może zdobyć sporą przewagę dzięki wykorzystaniu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji Galaxy AI ma bowiem potencjał zarówno użytkowy, jak i marketingowy i jestem pewien, że popularny producent wyeksploatuje ten temat do granic możliwości.