Galaxy S24 vs Xiaomi 14 – który z topowych flagowców okaże się lepszy? Jaki model posiada mocniejszy procesor oraz szybsze ładowanie?

Xiaomi 14 został zaprezentowany w październiku, jednak jego globalny debiut – a w tym pojawienie się w polskiej dystrybucji – ma nastąpić dopiero na początku przyszłego roku. W podobnym okresie do sprzedaży trafią także nowe flagowce Samsunga, czyli urządzenia z serii oznaczonej dopiskiem Galaxy S24. Sprawdź, który z nadchodzących modeli może okazać się najlepszym przyszłorocznym smartfonem na Androidzie.

Czy Galaxy S24 zaoferuje wyższą wydajność niż Xiaomi 14?

Xiaomi 14 w kolorze zielonym

W niniejszej publikacji chciałbym skupić się przede wszystkim na bazowych modelach obu urządzeń, a więc kwestia porównania podzespołów w przytaczanych urządzeniach będzie nieco skomplikowana. Xiaomi zdecydowało się bowiem wyposażyć swojego flagowca w nowy chipset marki Qualcomm, czyli Snapdragona 8 Gen 3. Po drugiej stronie mamy natomiast Samsunga, który najprawdopodobniej powróci do swojej wieloletniej polityki i w serii Galaxy S24 ponownie zaoferuje różne procesory w zależności od regionu.

Cała sprawa nie została jeszcze przesądzona, jednak wszystkie przecieki wskazują na to, że europejscy użytkownicy otrzymają egzemplarze wyposażone w autorskie jednostki koreańskiej marki, czyli Exynosa 2400 (prawdopodobnie taki podział nie będzie dotyczył modeli Ultra). Nowy procesor Samsunga ma oferować znacznie wyższą wydajność od swoich poprzedników, ale trudno jednoznacznie stwierdzić, czy będzie on lepiej radzić sobie z kwestiami takimi jak: zarządzanie ciepłem czy przetwarzanie algorytmów AI.

Wstępne wyniki testów syntetycznych jasno wskazują na przewagę Snapdragona 8 Gen 3 nad Exynosem 2400, jednak warto zauważyć, że różnica między tymi procesorami nie jest tak duża, jak miało to miejsce w przypadku starszych chipsetów Samsunga.

Czy Xiaomi 14 ponownie otrzyma mocniejsze ładowanie?

Galaxy S23 vs Xiaomi 13

Samsung od wielu lat odstaje od swojej chińskiej konkurencji pod kątem produkowania smartfonów z szybkim ładowaniem. Pisząc to nie mam na myśli tak absurdalnych wyników, jakie osiągał chociażby Realme GT3 (ładowanie o mocy 240 W) czy Xiaomi 14 Pro (ładowanie o mocy 120 W), ale nieco bardziej przyziemne rezultaty, oscylujące w granicach 60-70 W.

Nie spodziewam się jednak w tej kwestii żadnych znaczących zmian, ponieważ jak dotąd w sieci nie pojawiły się jakiekolwiek przecieki, które sugerowałyby, że nowe telefony koreańskiej marki otrzymają znaczne poprawki w tym aspekcie. Domyślam się więc, że Galaxy S24 ponownie zaoferuje ładowanie o mocy 25 W w bazowych modelach oraz 45 W w wersjach Plus i Ultra. Dla porównania dodam, że Xiaomi 14 – w podstawowym wariancie – oferuje ładowanie o mocy 90 W.

Który smartfon zaoferuje bogatszy zestaw obiektywów?

Xiaomi 13

Kwestia obiektywów w obu urządzeniach prezentuje się bliźniaczo podobnie. W każdym z omawianych smartfonów użytkownicy otrzymają do dyspozycji 3 kamery, wśród których znajdą się: aparat główny, teleobiektyw z przybliżeniem optycznym oraz obiektyw ultraszerokokątny. Warto jednak pamiętać, że w smartfonowej fotografii zdecydowanie najważniejszym elementem jest oprogramowanie oraz sposób w jaki algorytmy danego producenta obrabiają zdjęcie.

Wystarczy spojrzeć na porównanie poprzednich flagowców omawianych producentów (Xiaomi 13 oraz Galaxy S23 – przytaczane porównanie znajdziecie na 3D-Info), aby szybko zorientować się, że pomimo bliźniaczych podzespołów, oba smartfony robią zupełnie inne zdjęcia. Z doświadczenia mogę powedzieć, że Samsung idzie w kierunku zdecydowanie bardziej kontrastowych kolorów i mi osobiście bardziej przypadły do gustu fotografie wykonane przy pomocy Xiaomi 13. Trudno jednak powiedzieć, czy taka sytuacja powtórzy się w przyszłym roku – przy okazji porównania Xiaomi 14 oraz Galaxy S24.