Galaxy A55 kontra Galaxy A54 – czy warto czekać na nowego średniopółkowca od Samsunga?

Galaxy A55 będzie jednym z pierwszych smartfonów Samsunga (nie licząc urządzeń z flagowej serii oznaczonej dopiskiem S24), jakie trafią do sprzedaży w tym roku. Urządzenie ma celować w średnią półkę cenową, a więc jego bezpośrednią konkurencję będą takie modele jak: Redmi Note 13 Pro+, OPPO Reno 10 Pro oraz Galaxy A54, do którego z całą pewnością będzie on nieustannie porównywany.

Kiedy premiera Galaxy A55?

Koncept smartfonu Galaxy A55

Galaxy A55 najprawdopodobniej pojawi się na rynku w ciągu najbliższych miesięcy. Samsung zazwyczaj otwiera nowy rok pokazem swoich flagowych urządzeń, a następne w kolejce są modele z serii Galaxy A (w tym roku A55 oraz A35). Wakacje to czas prezentacji składanych smartfonów z linii Galaxy Z oraz towarzyszących im smartwatchów Galaxy Watch. Pod koniec roku powinniśmy natomiast zobaczyć debiut kolejnego średniopółkowego urządzenia z serii Galaxy FE. Spodziewana data premiery Galaxy A55 to marzec 2024.

Czy dostaniemy teleobiektyw?

Zeszłoroczna wersja smartfonu została wyposażona w trzy obiektywy, wśród których znalazły się: kamera główna, obiektyw makro oraz aparat ultraszerokokątny. W tym zestawie zdecydowanie najbardziej brakowało teleobiektywu, który umożliwiałby wykonywanie zdjęć z bezstratnym zbliżeniem optycznym. Dodatkowo wstępne spekulacje sugerują, że A55 dostanie taki sam aparat główny co jego poprzednik, a więc zaaplikowanie do niego dodatkowego obiektywu wyglądałoby naprawdę dobrze.

Problem w tym, że niedawno do sprzedaży trafił S23 FE, który ma stanowić pomost między tańszymi urządzeniami z serii Galaxy A oraz droższymi flagowcami. To właśnie ten smartfon został wyposażony w teleobiektyw, a więc wątpię, aby Samsung ryzykował obniżenie jego sprzedaży i dodał analogiczny element konstrukcji do Galaxy A55.

Jak będzie wyglądał Galaxy A55?

Do sieci wyciekł potencjalny design tegorocznego średniopółkowca koreańskiej marki, który sugeruje, że urządzenie zostanie wyposażone w zdecydowanie bardziej płaski ekran. Smartfon będzie więc przypominał droższe urządzenia z serii Galaxy S. Wiemy również, że A55 najprawdopodobniej zaoferuje większy wyświetlacz od swojego poprzednika (6.5-cala vs 6.4-cala), certyfikat odporności na poziomie IP67 oraz metalowe ramki.

Czy nowy smartfon Samsunga dostanie mocniejszą baterię oraz szybsze ładowanie?

Niestety wstępne spekulacje nie sugerują żadnych kluczowych zmian w kontekście baterii oraz mocy ładowania nowego A55. Najprawdopodobniej ponownie obsłuży on przewód o mocy 25 W, a więc z całą pewnością będzie odstawał od swojej chińskiej konkurencji pod kątem szybkości ładowania. Szkoda, ponieważ jeśli spojrzymy chociażby na model Redmi Note 13 Pro+, to szybko dostrzeżemy, że w tej półce cenowej znajdują się urządzenia, które obsługują nawet 120 W ładowanie.