Na kanale HBO MAX w serwisie YouTube pojawiła się pierwsza zapowiedź nowego serialu z uniwersum wykreowanego przez Franka Herberta. Sprawdź wszystko kluczowe informacje na temat produkcji.
Spis treści
Diuna: proroctwo – kiedy premiera?
Dokłada data premiery serialu nie została jeszcze ujawniona, jednak wiemy, że dzieło zadebiutuje na HBO MAX jesienią. W bibliotece popularnej platformy streamingowej znajdą się więc wkrótce wszystkie nowe tytuły powiązane z popularnym uniwersum.
- Diuna: proroctwo – jesienią na HBO MAX
- Diuna 2 – od 21 maja na HBO MAX
- Diuna 1 – już dostępna na HBO MAX
Zarys fabuły
Z krótkiej zapowiedzi oraz opisu zwiastuna dowiadujemy się, że serial opowie historię tajemniczego zakonu Bene Gesserit: „10,000 lat przed narodzinami Paula Atrydy, zanim wszechświat poznał nas jako Bene Gesserit…”. Produkcja przybliży więc losy kobiecego bractwa, które od dziesiątek tysięcy lat zakulisowo steruje losami całej galaktyki.
Początki Bene Gesserit datuje się na pierwsze dekady po Dżihadzie Butleriańskim, czyli krucjacie przeciwko myślącym komputerom. To właśnie w tym okresie uformowała się idea „Nie będziesz czynił machin na obraz i podobieństwo umysłu ludzkiego”, która przetrwała aż do czasów, w których toczy się akcja dwóch filmów z uniwersum Diuny.
W zwiastunie serialu możemy usłyszeć kilka znajomych nazw rodów, takich jak: Corrin (ród imperatorski, którego przedstawiciele – imperator oraz jego córka – pojawiają się w 2. cześci Diuny) czy Harkonnen (wrogowie Atrydów, których w filmach reprezentują: Baron, Feyd-Rautha oraz Glossu Rabban). Produkcja będzie więc prequelem do wydarzeń przedstawionych w adaptacjach Denisa Villeneuve i zdradzi widzom genezę wielu wątków, które zostały poruszone w filmach.
Dlaczego Bene Gesserit są tak niebezpieczne?
Pozornie siostry z zakonu Bene Gesserit są jedynie doradczyniami wielkich władców. Nawet w książkowej wersji Diuny w przekładzie Marka Marszała możemy przeczytać, że Bene Gesserit to jedynie „starożytna szkoła ducha i ciała założona przede wszystkim dla dziewcząt”. W rzeczywistości cele bractwa są zdecydowanie bardziej rozległe i niemalże od samego początku przyświeca im idea stworzenia Kwisatz Haderach, czyli męskiego przedstawiciela zakonu, który będzie miał dostęp do pamięci genetycznej całego gatunku.
Nawet w pierwszej części filmu Matka Wielebna mówi Paulowi, że przyprawa pozwala przedstawicielkom Bene Gesserit odblokować pamięć genetyczną, ale tylko tą pochodzącej od ich żeńskich przodków. Strona męska rodowodu stanowi miejsce w ich świadomości, które je odpycha i przeraża. Kwisatz Haderach byłby więc męskim Bene Gesserit. Zbawiciel miałby również moc przekraczania przestrzeni i czasu dzięki zdolności przewidywania przyszłości.
Jakie moce posiadają Bene Gesserit?
Losy bractwa są od samego początku uwikłane w liczne intrygi, a przedstawicielki zakonu traktują miłość oraz bliskość fizyczną jako narzędzia do osiągnięcia założonego przez siebie celu. Siostry posiadają również wyjątkowe zdolności fizyczne oraz psychiczne, takie jak:
- umiejętność rozkładania jedzenia na składniki po jego skosztowaniu,
- zdolność do pełnej kontroli nad funkcjami wewnętrznych organów i chemii ciała,
- zmiana przepływu krwi, temperatury ciała, tętna i poziomu świadomości,
- nadzwyczajne umiejętności walki wręcz,
- możliwość bezpośredniego wpływania na ludzi poprzez określoną częstotliwość dźwięku (tzw. Głos, którego w filmach używa zarówno Paul, jak i Jessika),
- zdolność do wykrywania, czy ktoś mówi prawdę,
- możliwość kontroli nad swoją płodnością,
- monitorowanie detali w celu wykrycia ukrytych emocji, motywacji, planów lub obiektów.
Zwiastun serialu
Czy znajomość filmów i książek będzie potrzebna?
Znajomość filmów oraz oryginalnej sagi Franka Herberta nie będzie konieczna, jednak z całą pewnością pozwoli lepiej zrozumieć świat Diuny. Aktualnie uniwersum składa się z dwóch kinowych produkcji oraz kilkunastu książek. Część dzieł została napisana przez Herberta, a część przez jego syna we współpracy z pisarzem Kevinem J. Andersonem.
Diuna – oryginalna saga F. Herberta
- Diuna
- Mesjasz Diuny
- Dzieci Diuny
- Bóg imperator Diuny
- Heretycy Diuny
- Kapitularz Diuną
W portfolio następców Herberta znajduje się trylogia, która opowiada o czasach bitwy pod Corrinem oraz Dżihadzie Butleriańskim, a więc podejrzewam – choć w zapowiedziach twórców nie pojawiła się taka informacja – że serial najmocniej będzie czerpał właśnie z tych trzech dzieł. Początki zakonu są bowiem mocno związane ze wspomnianą bitwą, która następuje po wcześniejszej krucjacie przeciwko maszynom.
- Dżihad Butleriański
- Krucjata przeciw maszynom
- Bitwa pod Corrinem
Uproszczona chronologia wydarzeń. W jakich czasach rozegra się akcja serialu?
Skrót B.G. rozwija się do „Before Guild”. Oznacza on czasy przed założeniem Gildii Kosmicznej, która umożliwiła podróże międzyplanetarne na szeroką skalę.
- Stare Imperium (do roku 1287 B.G.): Czasy przed Imperium oraz jego upadek, wraz z odkryciem planety Arrakis.
- Dżihad Butleriański (200-108 B.G): Konflikt ludzkości z SI oraz jego konsekwencje.
- Bitwa pod Corrin (88 B.G.): Wyjaśnia zakończenie konfliktu z SI oraz powstanie Bene Gesserit (to właśnie tutaj najprawdopodobniej rozegra się akcja nowego serialu).
- Nowa Era (1 A.G): Założenie Gildii Kosmicznej i uformowanie się Wielkich Rodów.
- Panowanie Shaddama IV (10156 A.G.): Rządy Shaddama IV, którego możecie zobaczyć w drugiej części Diuny.
- Atrydzi na Arrakis (10190-10191 A.G): Przybycie Rodu Atrydów na Arrakis i początek historii Paula Atrydy.
Obsada
- Travis Fimmel jako Desmond Hart
- Mark Strong jako Cesarz Javicco Corrino
- Chris Mason jako Keiran Atreides
- Aoife Hinds jako Siostra Emeline
- Shalom Brune-Franklin jako Mikaela
- Sarah-Sofie Boussnina jako Księżniczka Ynez
- Faoileann Cunningham jako Siostra Jen
- Chloe Lea jako Lila
- Jade Anouka jako Siostra Theodosia
- Edward Davis jako Harrow Harkonnen
- Eric Godon jako Evgeny Harkonnemd
- Josh Heuston jako Constantine Corrino
- Emily Watson jako Valya Harkonnen
- Olivia Williams jako Tula Harkonnen
- Jihae jako Kasha Jinjo
- Jodhi May jako Cesarzowa Natalya