Czekasz na premierę filmu Diuna 2? Sprawdź 7 popularnych gier z uniwersum kinowego hitu

Genialny świat wykreowany przez Franka Herberta w cyklu o planecie Diunie stał się inspiracją dla wielu różnych twórców, którzy przekładali dzieło pisarza na język innych form kultury. Gry z omawianego uniwersum są w tym wszystkich dosyć ciekawym przypadkiem, ponieważ na wiele lat zostały całkowicie zapomniane, a pretekstem do ich wskrzeszenia stała się premiera hitowego filmu Diuna z 2021 roku.

W niniejszej publikacji przyjrzę się więc najciekawszym pozycjom w tej kategorii – uwzględniając przy tym zarówno odlschoolowe gry dla starszych graczy, jak nowe oraz niewydane jeszcze tytuły. Przed zapoznaniem się z moim zestawieniem, zachęcam także do zerknięcia na artykuł poświęcony w całości Diunie 2, której premiera odbędzie się już 29 lutego. Znajdziecie w nim, między innymi, listę książek, które warto przeczytać przed seansem.

Dune: Spice Wars

Strategia czasu rzeczywistego osadzona w świecie Diuny. Gracze kontrolują jedną z frakcji i walczą o kontrolę nad Arrakis. Kluczowe znaczenie ma zarządzanie zasobami, dyplomacja i militarne potyczki. Gra dostępna na PC oraz XSX oraz doceniona za dopracowaną mechanikę i klimatyczne odwzorowanie uniwersum.

 • Data wydania: 2023 rok
 • Platformy: Xbox Series X, PC

Dune: Awakening

Gra MMO z otwartym światem osadzona w uniwersum Diuny. Gracze wcielą się w różne role i będą eksplorować rozległe pustynie Arrakis. Tytuł został zapowiedziany na PC i konsole. Szczegóły rozgrywki nie są jeszcze znane, ale zapowiada się imponująca produkcja.

 • Data wydania: prawdopodobnie 2024 rok
 • Platformy: Xbox Series X, Play Station 5, PC

Microsoft Flight Simulator – dodatek z Diuny

Dodatek do popularnego symulatora latania, umożliwiający pilotowanie kultowych pojazdów z uniwersum Diuny – ornitopterów. Rozszerzenie jest darmowe dla posiadaczy oryginalnego tytułu i zadebiutowało na PC oraz konsolach Xbox.

 • Data wydania: 2024 rok
 • Platformy: Xbox Series S/X, PC

Frank Herbert’s Dune

Klasyczna gra akcji z 2001 roku, oparta na powieści Franka Herberta. Gracz wciela się w Paula Atrydę i walczy ze swoimi największymi wrogami – Harkonnenami (dodam tylko, że ten wątek jest rozwijany w kolejnych częściach książkowej sagi i okazuje się, że zwaśniony ród tylko pozornie stanowi zagrożenie dla Atrydów). Tytuł nadal oferuje wciągającą rozgrywkę, jednak podczas zabawy trzeba liczyć się z masą przestarzałych mechanizmów oraz niespecjalnie estetyczną oprawą graficzną.

 • Data wydania: 2001 rok
 • Platformy: Play Station 2, PC

Emperor: Battle for Dune

Strategia czasu rzeczywistego, w której gracze walczą o dominację nad Arrakis – rozwijając przy tym swoje wpływy w imperium. Produkcja jest dostępna jedynie na PC.

 • Data wydania: 2001 rok
 • Platformy: PC

Dune II: Battle for Arrakis

Dune 2

Dune II: Battle for Arrakis to absolutny klasyk, który zapoczątkował gatunek RTS (strategia czasu rzeczywistego) w swojej obecnej formie. Tytuł wprowadził do rozgrywki wiele elementów, które później stały się standardem tego typu produkcji, m.in.: zarządzanie bazą, produkcje jednostek i walkę w czasie rzeczywistym.

 • Data wydania: 1992 rok
 • Platformy: PC

Diuna: Imperium (gra planszowa)

Diuna: Imperium to gra planszowa dla 1-4 graczy, wydana w 2020 roku przez Lucky Duck Games. Gra osadzona jest w uniwersum stworzonym przez Franka Herberta i pozwala graczom wcielić się w liderów walczących o kontrolę nad planetą Arrakis (w świecie wykreowanym przez amerykańskiego pisarza stosuje się kilka zamiennych nazw na tę samą planetę – bohaterowie posługują się więc określeniami: Diuna, Arrakis, a w dalszych częściach sagi Rakis).

 • Data wydania: 2020 rok
 • Platformy: Gra planszowa