Android 14 oraz OneUI 6.0 – jak zainstalować aktualizację na smartfonach z serii Galaxy?

Android 14 zadebiutował na rynku wraz z początkiem października, a teraz jego finalna wersja zaczyna pojawiać się na pierwszych smartfonach Samsunga. Oprogramowanie marki Google jest oczywiście wspierane przez nakładkę One UI 6.0, która także trafiła już do części użytkowników w naszym kraju. Zmiany wprowadzone w ramach nowej wersji systemu polegają głównie na ułatwieniu korzystania z domyślnie wgranych aplikacji (np. z aparatu) oraz rozszerzeniu możliwości personalizacji jego poszczególnych elementów (np. ekranu blokady).

Długo wyczekiwany update pojawił się w pierwszej kolejności na tegorocznych flagowcach z serii Galaxy S23. Mowa więc o modelach: S23, S23 Plus oraz S23 Ultra. Na przestrzeni najbliższych tygodni aktualizacja zostanie również udostępniona użytkownikom starszych smartfonów koreańskiej marki oraz właścicielom składanych urządzeń z serii Galaxy Z (przede wszystkim tegorocznego Galaxy Z Folda 5 oraz Galaxy Z Flipa 5).

 • Galaxy S23/Galaxy S23 Plus/Galaxy S23 Ultra (już zaktualizowane)
 • Galaxy S22/Galaxy S22 Plus/Galaxy S22 Ultra (już zaktualizowane)
 • Galaxy S21/Galaxy S21 Plus/Galaxy S21 Ultra/Galaxy S21 FE
 • Galay Z Fold 5/Galaxy Z Flip 5
 • Galay Z Fold 4/Galaxy Z Flip 4
 • Galaxy Z Fold 3/Galaxy Z Flip 3
 • Galaxy A73/Galaxy A72
 • Galaxy A54/Galaxy A53/Galaxy A52, Galaxy A52s
 • Galaxy A34/Galaxy A33
 • Galaxy A24/Galaxy A23
 • Galaxy A14/Galaxy A13/Galaxy A04s
 • Galaxy M53 5G/Galaxy M33 5G/Galaxy M23
 • Galaxy Xcover 6 Pro

Powyżej znajdziecie listę wszystkich telefonów Samsunga, które wkrótce otrzymają (lub już otrzymały) dostęp do kolejnej odsłony systemu Android oraz odświeżonej wersji nakładki One UI. Niestety wśród pominiętych modeli znalazł się, między innymi, Galaxy S20 FE, który do dzisiaj pozostaje jednym z najlepszych smartfonów za mniej niż 2000 złotych.

Co prawda na rynku pojawiło się już kilka alternatyw dla tego urządzenia, a prawdopodobnie najbardziej atrakcyjną z nich jest zakup używanego flagowca z serii Galaxy S22 (swój prywatny model kupiłem w świetnym stanie za 1500 złotych).

Jak zainstalować Androida 14 oraz One UI 6.0 na Samsungu Galaxy?

Samsung Galaxy S23

W celu zweryfikowania, czy nowa wersja Androida jest już dostępna na Twoim smartfonie, należy w pierwszej kolejności otworzyć ustawienia, a następnie przejść do zakładki opisanej jako aktualizacje oprogramowania. Znajduje się ona niemalże na samym dole wszystkich opcji wyświetlanych w menu ustawień.

Następnym krokiem będzie otwarcie omawianej funkcji oraz wybranie belki zaznaczonej na jednym z poniższych zrzutów ekranu. W wyniku podjętych przez nas działań smartfon zacznie sprawdzać dostępność potencjalnych aktualizacji.

Jak zainstalować One UI 6.0
One UI 6.0 aktualizacja

Na koniec Twój Samsung Galaxy wyświetli informacje dotyczące wersji wykorzystywanego przez Ciebie oprogramowania oraz wiadomość o ewentualnych update’ach. To właśnie w tym miejscu pojawi się możliwość pobrania nowej odsłony systemu.

Istnieje również szansa na to, że Twój telefon wykona cały proces pobierania automatycznie, ale wydarzy się tak tylko wtedy gdy widoczna na drugim zrzucie ekranu opcja – automatycznie pobieraj przez Wi-Fi – będzie uruchomiona. Instalacja nowej wersji systemu trwa jedynie kilka minut, a całą procedurę może spowolnić jedynie słabe połączenie internetowe.