Zainstalowałeś już One UI 6.1? Sprawdź najciekawsze funkcje AI w aparacie

Aktualna wersja nakładki One UI – wraz z towarzyszącym jej Androidem 14 – zawitała już na części smartfonów Samsunga w naszym kraju. Nowe oprogramowanie stawia przede wszystkim na sztuczną inteligencję, a wśród kluczowych zmian znalazły się także poprawione funkcje AI w aplikacji aparatu.

W niniejszej publikacji pokaże wam jak z nich korzystać, dzięki czemu wykonywanie oraz edytowanie fotografii będzie później zdecydowanie prostsze. Na wstępie dodam, że zdecydowana większość omawianych opcji działa także telefonach korzystających z One UI 6.0.

Dodatkowe opcje optymalizacji w aplikacji Enhance-X

Enhance-X to autorska aplikacja Samsunga, której prezentacja odbyła się jeszcze przed minionymi wakacjami. Początkowo jej dostępność była ograniczona, a od teraz (bazując na informacjach z oficjalnego komunikatu prasowego koreańskiej marki) będzie ją można pobrać na następujące linie smartfonów:

 • seria Galaxy S24,
 • seria Galaxy S23,
 • seria Galaxy S22,
 • seria Galaxy S21,
 • seria Galaxy Z 5,
 • seria Galaxy Z 4,
 • seria Galaxy Z 3,
 • seria Galaxy Z 3,
 • oraz Galaxy A55, 54 i A53.

W informacji możemy również przeczytać, że program będzie dostępny tylko na telefony zaktualizowane do One UI 6.0 oraz kolejnych wersji nakładki. Aplikację Enhance-X znajdziecie w sklepie Galaxy Store, a na poniższych zrzutach ekranu możecie prześledzić proces jej odszukania oraz podstawowe menu, które wyświetli się po wgraniu do niej pierwszego zdjęcia.

One UI 6.0 enhanced x

Głównym założeniem programu jest wykorzystanie AI do poprawy jakości wykonanych fotografii. W przypadku każdego zdjęcia otrzymacie więc dostęp do automatycznej zmiany parametrów, które – na podstawie wgranej przez Was grafiki – wybierze sztuczna inteligencja. Najważniejszą częścią Enhance-X (w kontekście tekstu o One UI 6.0) są jednak nowe funkcje, które trafiły do aplikacji. Znajdziecie wśród nich następujące opcje:

 • Przewodnik po niebie – po zrobieniu zdjęcia rozgwieżdżonego nieba AI opisze ciała niebieskie, które udało Wam się uchwycić,
 • Wyczyść obiektyw – program wykorzysta cyfrową edycję do wyeliminowania zabrudzeń i odcisków palców pozostawionych na aparacie podczas wykonywania fotografii,
 • Zwolnione tempo – aplikacja uzupełni standardowe nagranie o dodatkowe klatki i wygeneruje obraz w zwolnionym tempie,
 • Długa ekspozycja – AI zasymuluje efekt długiej ekspozycji i tym samym umożliwi, między innymi, przekształcenie ujęcia ruchu drogowego w estetycznie wyglądające smugi światła,
 • Najlepsze ujęcie – funkcja zapożyczona z aparatów w smartfonach Galaxy, która pozwala na wskazanie najlepszych momentów w trakcie nagrane już wideo oraz wyodrębnienie ich formie klipów do szybkiego udostępnienia.

Aplikacja jest oczywiście darmowa, a więc skorzystanie z powyższych opcji nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Wystarczy odnaleźć ją w Galaxy Storze oraz zainstalować na swoim Samsungu. Jej nowa wersja jest dostępna dla całkiem sporej liczby urządzeń, których listę znajdziecie na początku poniższego akapitu.

One UI 6.0 edytor

Szybkie wycinanie obiektów ze zdjęcia

Nakładka One UI 6.0 wniosła na smartfony z serii Galaxy funkcję, którą niektórzy czytelnicy mogą kojarzyć z flagowców marki Apple. Mowa o możliwości szybkiego wycinania obiektów ze zdjęcia, a następnie zapisywania ich w formie naklejek. Tego typu grafiki można później wstawiać na inne fotografie lub udostępniać bezpośrednio przy użyciu konkretnych komunikatorów.

One UI 6.0 naklejki

W celu skorzystania z powyższej opcji wystarczy otworzyć galerię, a następnie przejść do interesującego Was zdjęcia. Później należy przytrzymać palec na obiekcie, który ma zostać wyodrębniony z fotografii. Jeżeli smartfon odnajdzie element, który może bezpiecznie wyciąć ze zdjęcia, to na ekranie pojawi się niewielkie menu – pozwalające na skopiowanie, udostępnienie lub zapisanie obiektu w formie naklejki.

One UI 6.0 ułatwia skanowanie dokumentów

Tegoroczna wersja One UI dodała do aplikacji aparatu nową zakładkę, podpisaną jako skanuj dokumenty i tekst. Umożliwia ona szybkie włączenie funkcji, która automatycznie wykryje jeśli przed obiektywem znajduje się dokument, którego skan możecie wykonać.

One UI 6.0 skan dokumentów

W dokładniejszych opcjach możecie również doprecyzować, że działanie omawianej funkcji ma być niezależne od naciśnięcia spustu migawki. W praktyce oznacza to, że wystarczy skierować kamerę na interesujące Was zapiski, a telefon samodzielnie zrobi im zdjęcie i zaprezentuje je w formie skanu. Później otrzymacie także możliwość wyodrębnienia tekstu z wykonanej fotografii.

Możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy rozdzielczością aparatu

Kolejna istotna zmiana dotyczy obsługi samej aplikacji aparatu. Jest to tak naprawdę drobnostka i nieco zaskakujące jest to, że trafiła ona na smartfony z serii Galaxy dopiero teraz. Mowa oczywiście o możliwości szybkiego przełączania się między szczegółowością obiektywu, a co za tym idzie – rozdzielczością wykonywanych przez Was zdjęć.

One UI 6.0 aparat

One UI 6.0 dodała w tym celu nowy kafelek do menu szybkiego dostępu w aparacie (trzecia od prawej strony ikona – widoczna przy górnej krawędzi ekranu), który pozwala na intuicyjną zmianę omawianego wcześniej parametru. Od teraz nie musicie więc błądzić w ustawieniach kamery i przeszukiwać z osobna każdej zakładki. Nowa funkcja może okazać się szczególnie przydatna w przypadku użytkowników modeli Ultra, ponieważ posiadają one zdecydowanie najszersze możliwości w zakresie oferowanych przez siebie rozdzielczości poszczególnych obiektywów.

Spersonalizowane widgety aparatu

Czas na najciekawszą zmianę jaka trafiła na smartfony z serii Galaxy w ramach One UI 6.0. Mowa o dodaniu spersonalizowanych widgetów aparatu, które umożliwiają szybkie przejście do konkretnych trybów kamery oraz sprecyzowanych ustawień obiektywu. Omawiany skrót znajdziecie w panelu wszystkich widgetów – uruchamianym przez przytrzymanie palca na ekranie głównym.

One UI 6.0 widget kamery

Nowy widok nosi nazwę aparat niestandardowy, a w jego szczegółowych ustawieniach możecie określić nie tylko tytuł widgetu, ale i zdjęcie, które będzie widoczne jako jego skrót na tapecie. Najważniejszym elementem omawianej funkcji jest jednak dostęp do określenia trybu w jakim ma się uruchamiać aparat. Użytkownicy mogą wybierać między przednią lub tylną kamerą oraz najważniejszymi funkcjami obiektywów (część z nich jest widoczne na powyższych zrzutach ekranu – po prawej stronie).

Bardziej intuicyjny edytor zdjęć na One UI 6.0

nowa wersja One UI 6.0

Aktualizacja do One UI 6.0 wniosła kilka drobnych poprawek wizualnych do edytora zdjęć. Nowy sposób prezentacji poszczególnych funkcji jest od teraz zdecydowanie bardziej intuicyjny i wygląda nieco lepiej niż na poprzedniej wersji sytemu. Kluczową zmianą jest jednak wprowadzenie przycisku cofania, który umożliwia szybkie anulowanie nałożonych na zdjęcie modyfikacji.

One UI 6.0 na Galaxy S22

Od teraz możecie więc dowolnie manipulować poszczególnymi parametrami w edytorze, a następnie błyskawicznie sprawdzać jak dokładnie wyglądała Wasza fotografia przed obróbką. Z całą pewnością ułatwi to cały proces przerabiania zdjęcia i poprawi świadomość wprowadzonych zmian.

Wycinanie pojedynczego obiektu ze zdjęcia

One UI 6.0 photo editor

One UI 6.0 umożliwia szybkie usunięcie pojedynczego elementu ze zdjęcia. W celu otwarcia omawianej funkcji należy przejść do grafiki, która ma zostać zmodyfikowana, a następnie otworzyć szczegółowe informacje na jej temat (jak na powyższym zrzucie ekranu).

an owl

Następnie wystarczy zaznaczyć elementy przeznaczone do usunięcia i pozostawić resztę pracy w rękach AI. Uzyskane rezultaty nie zawsze będą idealne, a jakość wykonanej edycji zazwyczaj będzie zależna od skomplikowania modyfikowanego zdjęcia. W większości przypadków udało mi się jednak doprowadzić moje fotografie do satysfakcjonującego stanu.

Generowanie tła przez Galaxy AI (dostępne tylko na One UI 6.1)

Miłość Śmierć i Roboty

Galaxy AI zawitało na pierwsze smartfony z serii Galaxy podczas premiery tegorocznych flagowców Samsunga (serii S24). Na ten moment nie wiemy jeszcze, kiedy nowa wersja oprogramowania (One UI 6.1) pojawi się na starszych urządzeniach koreańskiej marki, jednak większość przecieków sugeruje, że jej debiut będzie wiązał się z dodaniem do nich rozbudowanych narzędzi AI.

W praktyce oznacza to, że powyższa funkcja jest jak na razie dostępna tylko na flagowcach z serii Galaxy S24, ale wkrótce może zawitać na telefony większości użytkowników. Jej działanie polega na możliwości zmiany pozycji oraz wielkości obiektu ze zdjęcia oraz wygenerowaniu tła, które zastąpi jego poprzednie miejsce.

Edycja zdjęć Samsung Galaxy

Omawiana opcja jest dostępna w galerii i stała się częścią standardowego edytora fotografii. Efekty uzyskiwane przy jej pomocy potrafią być zaskakująco dobre – wszystko zależy jednak od skomplikowania przetwarzanej grafiki.

Galaxy AI obróbka zdjęć

Czasem na zdjęciach powstają bowiem dziwne glitche w stylu resztki krzesła na powyższej fotografii.

Generowanie Slow Motion w zwykłym nagraniu (dostępne tylko na One UI 6.1)

One UI 6.1 slow motion funkcja aparat

Galaxy AI wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do generowania dodatkowych klatek w standardowych nagraniach z twojej galerii. Oznacza to, że materiały, które zostały zarejestrowane w klasyczny sposób można zamienić w Slow Motion.