Kto zarobi dzięki AI? Wzrosty wartości robią wrażenie

Szybki i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji nie wszystkim może się podobać. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele firm zyskało od kiedy zaczęto wykorzystywać AI na dużą skalę. O jakich markach mowa?

Sztuczna inteligencja praktycznie każdego dnia ma wpływ nie tylko na nasze życie, ale także na kondycje wielkich spółek z sektora nowych technologii. Możemy śmiało powiedzieć, że aktualnie jesteśmy na początku ery AI, która rozpoczęła się w październiku 2022 roku, czyli w momencie, kiedy uruchomiony został ChatGPT. The Economist postanowił bliżej przyjrzeć się, jak wykorzystanie sztucznej inteligencji wpłynęło na kondycję finansową największych firm technologicznych na świecie.

Zdecydowanie najwięcej zarobiły firmy produkujące sprzęt, a wśród nich możemy wymienić takie marki jak Dell, NVidia czy Arista. Łącznie, wartość 27 firm, które były badane przez The Economist, wzrosła od października 2022 roku z 1,5 bln dolarów do 5 bln dolarów.

Kwoty o których mowa są ogromne, co do tego nie ma wątpliwości. Jednak największy wzrost procentowy względem 2022 roku zanotowały firmy zajmujące się tworzeniem modeli. Przykładowo, wartość Open wzrosła z 20 mld dolarów do 100 mld dolarów. Podobny, czyli około 5-krotny wzrost zaliczył Anthropic, którego wycena wynosi aktualnie około 18 mld dolarów, w porównaniu z 3,4 mld dolarów pod koniec 2022 roku.

Sporo więcej zarabiają także producenci aplikacji, które wykorzystują sztuczną inteligencję. Mowa tuaj choćby o takich programach jak Zoom, czy zestaw aplikacji Adobe. The Economist przyjrzał się wartości 19 spółek z tego segmentu, których wartość wzrosła przez 17 miesięcy o 1,1 bln dolarów.

Trzeba przyznać, że te liczby robią wrażenie, a to dopiero początek wielkiej ery AI.