Wataha 4 sezon – czy będzie kontynuacja polskiego serialu HBO?

Sprawdź, co wiemy na temat ewentualnej kontynuacji polskiego serialu Wataha.

Pierwszy sezon serialu Wataha miał swoją premierę w październiku 2014 roku. Seria, która aktualnie składa się z 3 sezonów została stworzona przez stację HBO i podbiła serca widzów. Ostatnie odcinki pojawiły się pod koniec 2019 roku i od tamtej pory niestety nie doczekaliśmy się kontynuacji. Jakie są dalsze losy serialu? Pojawiło się na ten temat kilka ciekawych informacji.

O czym jest serial Wataha?

Akcja serialu Wataha opowiada o pracy polskiej Straży Granicznej w okolicach zielonej granicy w Bieszczadach. Akcja 1 sezonu rozpoczyna się, kiedy w budynku Straży dochodzi do wybuchu. Cudem ocalał tylko jeden z pograniczników. Wkrótce okazuje się, że padł ofiarą intrygi i jest podejrzewany, że to była jego sprawka. Wszyscy się wówczas od niego odwracają. Okazuje się jednak, że za zamachem mogą stać ludzie odpowiedzialni za nielegalne interesy służb specjalnych.

Na przestrzeni trzech sezonów obserwujemy, jak Straż Graniczna musi radzić sobie w bardzo trudnych warunkach w miejscu, które jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i to właśnie tutaj przebiega szlak przemytników z Azji, gdzie najczęściej chodzi o przemyt ludzi, broni oraz narkotyków.

Obsada

W serialu Wataha występują m.in.:

  • Leszek Lichota
  • Aleksandra Popławska
  • Maciej Mikołajczyk
  • Andrzej Zieliński
  • Dagmara Bąk
  • Jacek Lenartowicz
  • Jarosław Boberek
  • Mariusz Saniternik
  • Wojciech Czerwiński
  • Andrzej Konopka

Gdzie oglądać?

Wszystkie 3 sezony Watahy, które składają się łącznie na 17 odcinków można aktualnie obejrzeć w serwisie HBO Max.

Czy będzie 4 sezon?

Serial Wataha powstał z myślą o 3 sezonach. Wszystkie najważniejsze wątki zostały zamknięte, w związku z czym nie było planów, aby kontynuować opowieść. Okazuje się jednak, że w pewnym momencie pojawiły się pomysły, aby do Watahy wrócić. Powiedział o tym Leszek Lichota w rozmowie z serwisem Serialowa. Możemy tam przeczytać, że:

Kiedy wybuchł kryzys na granicy, rozmawiałem z Arturem Kowalewskim, który napisał pierwszy sezon i go produkował, że to dobry czas, żeby wrócić do Rebrowa, ale zaczęliśmy się zastanawiać, co by Rebrow robił w takiej sytuacji, jak by się zachował. (…) Były jakieś pomysły, które nas w jakiś sposób inspirowały, żeby do tej historii wrócić. Natomiast rzeczy zaczęły się dziać tak szybko, że wybuchł konflikt wojenny na Ukrainie, o Białorusi zapomniano. Mieliśmy takie podskórne odczucie, że ludzie dostając na co dzień wiele informacji dotyczących wojny, śmierci, kryzysu, zagrożeń, strachu, że to wszystko było w takiej skali i rozmiarze w codziennych wiadomościach, że trochę nie potrzebowaliby tego oglądać również na ekranie jako opowieść fikcyjną. Trochę byłoby tego za dużo, nie czas na to. Takie historie można opowiadać właśnie w spokojniejszych czasach, teraz byłoby to trochę tak jakbyśmy relacjonowali te wiadomości z telewizji.

Lichota potwierdził także, że wszystkie wątki zostały rozwiązane w końcówce 3 sezonu. Do tego dochodzi rezygnacja HBO z tworzenia seriali m.in. w Polsce, więc prawdopodobieństwo powstania kontynuacji Watahy jest bardzo nikłe.