Szukasz najlepszej usługi przechowywania osobistych danych w chmurze? Podpowiem Ci, jak wybrać odpowiednią pamięć masową ze zdalnym dostępem. Na koniec przygotowałem listę 7 najlepszych rozwiązań do przechowywania w chmurze z darmowym planem.
Spis treści
Wybór najlepszego miejsca do przechowywania plików w chmurze, może być trudnym zadaniem. Przecież musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, zaczynając od poziomu bezpieczeństwa i niezawodność, a kończąc na cenie czy dostępnej pojemności.
Na co dzień produkujemy i przetwarzamy setki gigabajtów treści. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z przechowywaniem w chmurze, czy jesteś weteranem w tej dziedzinie, postaram się wprowadź Cię na właściwą ścieżkę, wyjaśniając, czym jest przechowywanie w chmurze, jakie oferuje korzyści i jak wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Zacznijmy zatem od podstaw.
Co to jest przechowywanie w chmurze?
Magazyn w chmurze to zdalna przestrzeń wirtualna (dysk), zwykle w centrum danych, do której można uzyskać dostęp w celu zapisania lub pobrania przesłanych wcześniej plików. Ważne jest, aby wiedzieć, że usługi przechowywania plików w chmurze są bezpieczne i można im zaufać. Dla wszystkich usługodawców jest to główny priorytet działania, który nieustannie jest rozwijany. Najbezpieczniejsze centra danych zapewniają, że żadna osoba z zewnątrz nie uzyska dostępu do ich serwerów, a nawet jeśli ktoś się włamie, najnowocześniejsze szyfrowanie uniemożliwia atakującemu zobaczenie Twoich danych.
Istnieją dziesiątki usług, które korzystają z pamięci masowej w chmurze w takiej czy innej formie. Przeważnie kryją się pod nazwami „kopia zapasowa online”, „kopia zapasowa w chmurze”, „dyski online”, „hosting plików” itp. W istocie jest to nadal przechowywanie w chmurze z niestandardowymi aplikacjami lub aplikacjami dostępu Web w celu dodania dodatkowych funkcji.
Nie będziesz musiał długo szukać usługi przechowywania w chmurze, ponieważ najprawdopodobniej masz już do niej dostęp. Na przykład bezpłatne konto Google zapewnia 15 GB miejsca w chmurze za pośrednictwem aplikacji Dysk Google dla wszystkich użytkowników Androida.
Jak wybrać najlepszą usługę przechowywania w chmurze?
Znalezienie idealnego rozwiązania do przechowywania danych w chmurze zaczyna się od zrozumienia własnych potrzeb. Zdecyduj sam, jakich funkcji potrzebujesz?
Jeśli Twoim celem jest ochrona wszystkich danych przed uszkodzeniem, poszukaj usługi z niezawodnymi narzędziami do tworzenia kopii zapasowych i możliwością dostępu do plików z dowolnego miejsca. Jeśli chcesz udostępniać grupę plików – na przykład zdjęcia – na wielu urządzeniach, potrzebujesz możliwości szybkiej i łatwej synchronizacji.
Jeśli bardziej interesuje Cię udostępnianie pojedynczych plików lub folderów innym osobom, poszukaj platformy, która obsługuje łącza chronione hasłem lub łącza ograniczone czasowo — wszystko, co pomoże Ci udostępniać i zachować bezpieczeństwo. Rozwiązania dedykowane dla firm często korzystają również z narzędzi do współpracy, które umożliwiają użytkownikom współdziałanie nad plikami, dodawanie komentarzy i nie tylko.
Zwróć uwagę na liczby. Większość pamięci w chmurze przechowuje na przykład poprzednie wersje plików przez okres do 30 dni, ale nie zawsze tak jest. Jeśli twój dostawca usług internetowych mówi, że obsługuje „wersjonowanie”, to dobrze, ale spójrz na szczegóły, zobacz, jak to faktycznie działa i porównaj z konkurencją.
Należy również zwrócić uwagę na koszt i możliwości usługi. Nie wybieraj planu o dużej pojemności tylko dlatego, że jest bardziej opłacalny: zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz tak dużo miejsca. A jeśli chodzi o cenę, przejrzyj drobny druk, poszukaj ukrytych opłat lub dopłat, które rosną np. po odnowieniu i upewnij się, że dokładnie wiesz, za co płacisz.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze usług przechowywania danych w chmurze
Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych obecnie na rynku usług przechowywania danych w chmurze — od gigantów technologicznych, takich jak Google czu Apple po mniejszych i niszowych graczy — wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest łatwym zadaniem. Jedną z pierwszych rzeczy, które prawdopodobnie będziesz chciał rozważyć, jest koszt. Chociaż ceny przechowywania w chmurze są zwykle bardzo niskie (lub nie istnieją), to mogą wzrosnąć, jeśli uwzględni się dodatkowe potrzeby w zakresie przechowywania czy funkcji premium. Uważnie przestudiuj regulamin usługi na przechowywanie w chmurze, aby nie otrzymać niespodziewanego dużego rachunku.
Kluczowym czynnikiem jest również jakość obsługi i standardy bezpieczeństwa. Poszukaj dostawcy pamięci masowej w chmurze, który może pochwalić się certyfikatami SLA, na których możesz polegać, i gwarantuje ochronę Twoich danych. Być może najlepszą rzeczą do zrobienia przy wyborze dostawcy pamięci masowej w chmurze jest po prostu przetestowanie bezpłatnych wersji produktów. Prawdopodobnie istnieje rozwiązanie, które odpowiada Twoim potrzebom, ale nie wybieraj pierwszego dostawcy usług w chmurze, którego zobaczysz.
Bezpłatne i płatne usługi przechowywania w chmurze – co musisz wiedzieć
Jeśli Twój budżet na kopie zapasowe jest niski bądź nie masz żadnego, to wybór bezpłatnego miejsca w chmurze może wydawać się atrakcyjny, ale czy jest to właściwy wybór dla Ciebie?
Przestrzeń dyskowa jest często bardzo mała (darmowy plan Microsoft OneDrive ma tylko 5 GB), co najprawdopodobniej wyklucza wykorzystanie tych planów do ciężkich zadań. Niektóre bezpłatne opcje mogą mieć inne ograniczenia lub mogą nie zawierać ważnych funkcji dostępnych w wersji płatnej np. ilości kopii wykonywanych dziennie.
Te czynniki nie są decydujące, przynajmniej jeśli twoje potrzeby są proste. Rejestracja w jednej usłudze nie oznacza, że nie możesz korzystać z innej, na przykład: zainstaluj OneDrive do jednego zadania, a dysku Google używaj do kilku innych, a będziesz mieć łącznie 20 GB do wykorzystania.
Pamiętaj jednak, że bezpłatne plany są przeznaczone tylko dla okazjonalnego użytku. Bez względu na to, ile chcesz wydać, prawdziwą zaletą darmowego planu jest to, że daje on czas na wypróbowanie różnych platform przed podjęciem finalnej decyzji.
Najlepsze usługi do przechowywania danych w chmurze
Wiemy już czym kierować się przy wyborze najlepszej usługi do przechowywania danych w chmurze. Przygotowałem dla was listę siedmiu polecanych rozwiązań, którymi moim zdaniem warto się zainteresować.
One Drive
Microsoft OneDrive być może nie jest najpotężniejszą ani najbogatszą w funkcje usługą przechowywania w chmurze, ale jest w stanie wykonać większość zadań, jakie postawią mu mniej zaawansowani użytkownicy. Ponadto płatny plan subskrypcyjny oferują ogromną przestrzeń, która jest najbardziej opłacalna w porównaniu z innymi dostawcami.
OneDrive jest domyślnie zintegrowany z systemami Windows 10 i 11. Dzięki temu możesz szybko uzyskać dostęp do usługi z poziomu Eksploratora plików, przeciągając i upuszczając pliki, aby zsynchronizować je z chmurą i dowolnymi innymi urządzeniami korzystającymi z konta Microsoft. Użytkownicy platformy Microsoft 365, którzy przechowują swoje dokumenty w OneDrive, uzyskują automatyczne zapisywanie w chmurze i możliwości współpracy, w tym możliwość pracy nad dokumentami jednocześnie z innymi użytkownikami bezpośrednio z aplikacji pakietu Office lub interfejsu internetowego.
Microsoft nie zapomniał również o innych platformach, a OneDrive ma również prostą aplikację na Maca, a także kilka bardzo dobrze zaprojektowanych, intuicyjnych aplikacji na Androida i iOS. Gracze Xbox One mogą używać dysków chmurze do wykonywania kopii swoich zapisów.
Bezpłatny plan OneDrive wygląda nieco rozczarowująco, z zaledwie 5 GB wolnego miejsca. Jeśli korzystasz z pakietu Microsoft Office z subskrypcją usługi Microsoft 365 Personal, otrzymujesz nie tylko programy Outlook, Word, Excel i PowerPoint, ale także do 1 TB przestrzeni dyskowej w usłudze OneDrive dla maksymalnie 6 użytkowników.
Zarejestruj się tutaj
Dropbox
Usługa wciąż bardzo popularna, choć odstaje na tle konkurencji głównie za sprawą ilości udostępnianego miejsca w darmowym pakiecie. Cóż 2 GB na dzisiejsze standardy to stanowczo za mało.
Dropbox zawiera przyzwoitą funkcję przywracania poprzednich wersji plików. Dodatkowo oprócz integracji z Google Workspace i Office 365 oferuje także własną wirtualną stację roboczą, którą nazywa „Spaces”.
Dzięki niej możesz organizować spotkania, udostępniać pliki i współpracować nad planami projektów bezpośrednio w Dropbox. Podsumowując, jest to świetna opcja dla rodzin czy małych firm, które chcą uzyskać dostęp do wielu plików z różnych miejsca w ramach tego samego dostawcy.
Jednak mając tylko 2 GB wolnego miejsca, raczej szybko będziesz potrzebować, przejść na płatne plany. Te w Dropbox zaczynają się od planu Plus, który kosztuje 11,99 dolarów miesięcznie, ale dzięki temu zyskujemy aż 2 TB przestrzeni dyskowej.
Zarejestruj się tutaj
Dysk Google
Dysk Google to usługa przechowywania danych w chmurze, do której dostęp jest bardzo łatwy. Masz urządzenie z Androidem i konto Google? Dostęp do dysku Googla jest automatycznie wbudowany w ten mobilny system. Możesz też uzyskać do niego dostęp przez przeglądarkę. Dodatkowo istnieją oficjalne aplikacje na Windowsa, Maca i iOS.
Integracja Dysku z innymi aplikacjami Google to podstawa. Nie tylko wyświetla dokumenty pakietu Office w Arkuszach, Dokumentach i Prezentacjach Google, ale także umożliwia tworzenie, edytowanie i udostępnianie plików innym użytkownikom bez konieczności ich pobierania.
Bezpłatny plan zapewnia 15 GB, co jest jedną z większych ilości w darmowych planach na rynku. Dysk Google z nawiązką spełnia podstawowe funkcje przechowywania w chmurze: łatwy dostęp do danych z poziomu aplikacji bądź przeglądarki, możliwość przywracania poprzednich wersji plików oraz dostęp offline. Z wad trzeba wskazać, że synchronizacja plików nie jest tak łatwa, jak u niektórych konkurentów i nie ma pełnego szyfrowania, więc teoretycznie Google może przeglądać twoje pliki.
Jeśli nie jesteś użytkownikiem Google, możesz nie lubić być tak mocno związanym z ekosystemem firmy. Dla wszystkich innych Google oferuje wygodną i zaawansowaną bezpłatną usługę, a także wiele korzyści w przypadku uaktualnienia do płatnej wersji.
Zarejestruj się tutaj
Apple iColud drive
Kolejna usługa przechowywania danych w chmurze od giganta technologicznego. Apple iColud drive oferuje 5 GB bezpłatnego miejsca w chmurze dla użytkowników Apple.
Podobnie jak miało to miejsce w przypadku dysku Googla, tutaj też możemy liczyć na pełną integrację z wszystkimi urządzeniami produkowanymi przez firmę z Cupertino. Dysk iCloud nie wymaga dodatkowej rejestracji, wystarczy nasze konto iCloud, którego używamy na naszych urządzeniach. Dostęp do dysku w na komputerach jest banalnie prosty, wystarczy otworzyć go przez domyślnego Eksploratora plików dla systemów OSX – Mac Finder. Dodatkowe miejsce możemy wykorzystać do tworzenia kopii zapasowych najważniejszych plików czy zdjęć z naszego iPhona. Możesz ustawić by komputer, telefon lub tablet Apple, aby automatycznie tworzył kopię zapasową w iCloud, chociaż prawdopodobnie oznacza to, że twoje 5 GB zostanie zużyte dość szybko.
Oczywiście wersje płatne pakietu znacząco powiększają ilość dostępnego miejsca.
Zarejestruj się tutaj
Mega
MEGA jest jednym z najbardziej hojnych dostawców przestrzeni dyskowej w chmurze na naszej liście, oferując aż 20 GB wolnego miejsca. Poza tym dostawca ten wyróżnia się, jeżeli chodzi o zachowanie prywatności swoich użytkowników. Samo MEGA nazywa siebie „firmą zajmującą się prywatnością ”. Nie ma się zatem co dziwić, że zdecydowano się na dodanie dodatkowej warstwy szyfrowania, aby chronić Twoje pliki zarówno podczas przechowywania, jak i przesyłania.
MEGA oferuje również kilka unikalnych funkcji prywatności, w tym zintegrowaną platformę czatu z szyfrowaniem typu end-to-end. Innymi słowy, MEGA nigdy nie zobaczy twoich osobistych plików ani danych, tak samo, jak nikt inny.
Dodatkowo bezpłatne 20 GB przestrzeni możemy, bezpłatnie rozszerzyć dzięki różnego rodzaju aktywnościami dostępnym w obrębie usługi.
Jeśli uznasz, że 20 GB to za mało, możesz wykupić płatny plan. MEGA poważnie traktuje pamięć masową, a jej największy plan obejmuje aż 16 TB miejsca za 29,99 dolarów miesięcznie, co daje całkiem przyzwoity stosunek jakości do ceny.
IceDrive
IceDrive to nowość na rynku usług przechowywania danych w chmurze. Firma powstała dopiero w 2019 roku. Mimo młodego wieku usługa już może konkurować z najlepszymi na rynku.
Użytkownicy systemu Windows dzięki pluginowi, mogą przeglądać swoje pliki bezpośrednio w eksploratorze plików. Dostępne są wszystkie opcje jak przenoszenie, zmiana nazwy, bezpośrednie otwieranie łącznie z edycją tak jak na klasycznym dysku lokalnym. Dodatkowo IceDrive udostępnia dedykowane aplikację dla użytkowników systemów Windows, Mac i Linux. Umożliwiającą przeglądanie plików, dokumentów i odtwarzanie multimediów za pomocą wbudowanego odtwarzacza bez konieczności ich wcześniejszego pobierania.
Usługa wykorzystuje kilka technologii szyfrowania, aby chronić Twoje cenne dane przed wścibskimi oczami. Na przykład aplikacje szyfrują pliki za pomocą prywatnego klucza, który nigdy nie opuszcza Twoich urządzeń. Nawet jeśli najlepszym hakerom na świecie uda się uzyskać dostęp do serwerów IceDrive, Twoje dane będą dla nich niedostępne.
Bezpłatny plan 10 GB daje możliwość wypróbowania usługi, choć z pewnymi ograniczeniami (brak szyfrowania po stronie klienta, limit transferu wynoszący 3 GB dziennie).
Zarejestruj się tutaj
MediaFire
To kolejny po Mega magazyn danych w chmurze, który z powodzeniem przekształcił się z usługi udostępniania plików i istnieje od wielu lat. MediaFire docenią użytkownicy przesyłający duże ilości plików często, potrzebujący udostępnić je publicznie za pomocą bezpośrednich linków.
Usługa działa stabilnie, ale raczej nie jest przeznaczona do codziennego użytku, ponieważ nie ma wygodnej synchronizacji między komputerem czy urządzeniami mobilnymi.
Zaraz po zarejestrowaniu bezpłatna pamięć, którą zapewnia Media Fire, to „tylko” 10 GB. Jednak niesamowitą cechą jest to, że można ją zwiększyć nawet do 50 GB. W tym celu wystarczy zaprosić kilku znajomych zainstalować mobilną aplikację czy wykonać kilka innych dodatkowych aktywności.
Zarejestruj się tutaj
Porównanie usług przechowywania w chmurze
By ułatwić wam wybór najlepszej usługi do przechowywania waszych danych w chmurze, poniżej umieszczamy tabelkę, w której umieściliśmy wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. Pozwoli wam ona w szybki sposób zestawić poszczególne warianty.
Ten tekst może zawierać linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.