TCL 55C745 – telewizor QLED 4K z odświeżaniem 144 Hz za mniej niż 3600 zł. Test i recenzja

Miałem okazję przetestować 55-calowy telewizor TCL z serii C745. Może pochwalić się rozdzielczością 4K i odświeżaniem na poziomie 144 Hz. To jednak nie wszystko. Jak poradził sobie w naszych testach?

Firma TCL jak nikt inny potrafi oferować swoim klientom wysokiej jakości urządzenia, które bardzo dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, proponując przy tym bardzo atrakcyjne ceny. W 2023 roku na rynku pojawiła się nowa seria TCL C745. Miałem okazję spędzić jakiś czas z 55-calową wersją tego telewizora. Jak się sprawdził?

Wygląd

Obudowa telewizora została wykonana z tworzywa sztucznego, co sprawia, że jest on bardzo lekki. Jeśli chodzi o przód, została tutaj zastosowana bezramkowa konstrukcja, co świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Jedynie na dole znajduje się szersza ramka, gdzie na środku widnieje logo TCL.

Recenzja telewizora TCL 55C745

To, co bardzo mi się podoba, to miejsce z gniazdami, które skierowane są do boków. Dzięki temu, kiedy telewizor stoi na niskiej półce, nie musimy się bardzo gimnastykować, aby podłączyć odpowiednie kable. Podobnie jest w chwili, kiedy telewizor powiesimy na ścianie. Możemy to oczywiście zrobić przy wykorzystaniu uchwytu w standardzie VESA.

Jeśli chodzi o pilota, mamy tu do czynienia z urządzeniem, które łączy w sobie cechy nowoczesne i standardowe funkcje. Za jego pomocą będziemy mogli zarówno sterować podstawowymi funkcjami telewizora, takimi jak uruchamianie, wyciszanie, przechodzenie do ustawień, zmiana programów czy głośności, ale także dostępne jest sterowanie głosowe oraz bezpośrednie skróty do popularnych serwisów internetowych.

Recenzja telewizora TCL 55C745

Jakość obrazu

Jeśli chodzi o same podstawy, TCL 55C745 to telewizor, który wyświetla obraz w jakości 4K. Została tutaj zastosowana matryca VA w technologii QLED, dzięki czemu możemy liczyć na większy kontrast oraz bardzo dobre, realistyczne odwzorowanie kolorów.

TCL może pochwalić się tym, że w przeciwieństwie do niektórych urządzeń od konkurencji, obsługuje wszystkie cztery podstawowe standardy HDR. Mowa tutaj o HDR10, HDR10+, HLG oraz Dolby Vision. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy liczyć na świetne wrażenia wizualne niezależnie od tego, skąd pochodzi źródło obrazu. Co więcej, telewizor obsługuje technologię Dolby Vision IQ, która automatycznie dopasowuje treści oglądane w Dolby Vision do oświetlenia, jakie panuje w pomieszczeniu.

Recenzja telewizora TCL 55C745

To, o czym zdecydowanie warto powiedzieć, to nowość w stosunku do zeszłorocznej serii C735, czyli lokalne strefy przyciemniania. W omawianym modelu, czyli w przypadku 55-calowego ekranu jest ich 120.

Telewizor oferuje kilka trybów obrazu, w tym Standardowy, Gra, Dynamiczny, Film czy Filmmaker. Obraz zdecydowanie najlepiej wygląda w trybie Dynamicznym, jednak jeśli chcemy zobaczyć film lub serial w jakości, jakiej chcieli tego twórcy, warto zapoznać się z trybem Filmmaker.

Za pomocą kolorymetru SpyderX 5 przeprowadziłem kilka testów matrycy. Wyniki początkowo mnie trochę zaniepokoiły, jednak wynikają z konkretnego powodu.

W pierwszej kolejności sprawdzałem jasność ekranu. Producent deklaruje, że maksymalna jasność sięga nawet 1000 nitów. Co ciekawe, w testach uzyskana wartość była na poziomie kilkukrotnie mniejszym, a dokładnie 191,1 cd/m2. Różnica spora, jednak wynika z tego, że Unia Europejska wymusiła na producentach telewizorów dostosowanie się do wyśrubowanych norm zużycia energii elektrycznej. W następstwie tego fabryczne ustawienia telewizorów często są dużo niższe od tego, co w rzeczywistości mogą zaoferować. W przypadku TCL 55C745 wystarczyło tylko kilka minut na to, aby ręcznie ustawić pewne opcje. Jakość obrazu bardzo się poprawiła.

Recenzja telewizora TCL 55C745

Kolejnym testem było odwzorowanie kolorów. Parametrem na którym się opieramy jest Delta E. Jeśli jej wartość jest niższa niż 4, uznajemy to za dobry wynik. W naszym przypadku było to 3,34. Największe odchylenia pojawiały się w przypadku niebieskiego i jego pochodnych.

Recenzja telewizora TCL 55C745

Ostatnim testem było sprawdzenie równomiernego podświetlenia matrycy. Jeśli odchylenia nie przekraczają 10 %, nie ma możliwości, aby różnice zauważyć gołym okiem. Tutaj wynik jest doskonały. Na 25 plansz, w żadnym przypadku próg nie został przekroczony. Co więcej, praktycznie we wszystkich przypadkach te wartości był o wiele niższe, niż zakładane 10 %.

Recenzja telewizora TCL 55C745

Testy ybły przeprowadzane w trybie Standardowym, przy fabrycznych ustawieniach ekranu.

TCL 55C745 jako telewizor do gier

TCL 55 C745 określany jest jako świetny telewizor do gier, i nie ma co temu dziwić. Dlaczego? Ekran charakteryzuje się częstotliwością odświeżania na poziomie 144 Hz, co jest dość rzadko spotykane w tym przedziale cenowym. Co więcej, mamy tu także do czynienia z takimi technologiami jak VRR oraz ALLM i jest kompatybilny z AMD FreeSync Premium VRR. Za szybki dostęp do najważniejszych ustawień podczas gry odpowiada Game Bar 2.0.

Warto wspomnieć także o funkcji TCL DLG Game Accelerator. Dzięki niej telewizor jest w stanie działać z częstotliwością odświeżania na poziomie 240 Hz. Musimy jednak być świadomi tego, że wówczas obraz przełącza się automatycznie na rozdzielczość FullHD.

Dźwięk

W telewizorze TCL 55C745 zamontowane zostały dwa 15-watowe głośniki o maksymalnej głośności wynoszącej ponad 80 dB. Urządzenie obsługuje także dźwięk przestrzenny, w tym Dolby Atmos. Audio działa poprawnie, jednak jeśli chcesz cieszyć się prawdziwie dobrym brzmieniem, warto zainwestować w dodatkowy soundbar.

Google TV

Telewizor działa w oparciu o system Google TV. Nie ukrywam, że jest to mój ulubiony system smart. Standardowo, mamy tu dostęp do mnóstwa preinstalowanych aplikacji, takich jak Netflix, HBO Max, YouTube i wiele innych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobierać kolejne. Google TV charakteryzuje się tym, że mamy tu dostęp do wszystkiego, co oferuje sklep Google Play.

recenzja TCL 55c745

To, co najbardziej podoba mi się w omawianym systemie, to system rekomendacji. Specjalny algorytm na podstawie mojej historii oglądania oraz zainteresowań dobiera treści, które potencjalnie mogą być dla mnie interesujące. Z Google TV korzystam od ponad roku i przyznam, że bardzo często rekomendacje są w pełni trafne. Co więcej, jeśli już korzystam z prywatnego urządzenia z Google TV, po zalogowaniu się na innym telewizorze zyskuję dostęp do wszystkich moich ustawień, historii oraz rekomendacji.

Podsumowanie

Jeśli ktoś zapytałby mnie w tym momencie o polecany telewizor 4K w rozmiarze 55 cali i nie chciałby budżetem przekraczać kwoty 4000 zł, bez mrugnięcia okiem poleciłbym TCL 55C745. Mimo słabych wyników pierwszego testu, po kilku minutach spędzonych w ustawieniach udało mi się osiągnąć bardzo dobrą jakość obrazu. Niestety w tym przypadku producent musiał pójść na pewne ustępstwa.

Ten model telewizora uważam za bardzo dobrą inwestycję na lata. Posiada on takie funkcje i technologie, które przez najbliższy czas będziemy mogli w pełni wykorzystywać. A nawet więcej, ponieważ nie często można spotkać telewizor z odświeżaniem 144 Hz, który kosztuje niewiele ponad 3500 zł.

Jeśli szukasz dobrego telewizora w atrakcyjnej cenie, TCL 55C745 jest dla ciebie.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.