Pierwszy taki w historii. Samsung prezentuje dysk T5 Evo. Co w nim takiego wyjątkowego?

Samsung wprowadza na rynek nowe przenośne dyski SSD z serii T5 EVO o pojemności do 8 TB. 

Samsung to popularny producent dysków półprzewodnikowych. Dotyczy to zarówno małych, przenośnych zewnętrznych produktów SSD, takich jak polecany przez nas model T7, jak i nośników przeznaczonych do komputerów stacjonarnych czy laptopów. Ostatnio firma ogłosiła, że wypuszcza zupełnie nowy, mały zewnętrzny dysk. T5 EVO, jest pierwszym przenośnym modelem od Samsunga oferującym aż do 8 TB wolnej przestrzeni na dane. 

Samsung T5 EVO – bezpieczeństwo danych mimo niewielkich rozmiarów 

Konstrukcja T5 EVO zdecydowanie różni się od poprzednich przenośnych dysków SSD tego producenta. Obudowa T5 EVO bardziej przypomina pendrive i jest na tyle mała, że można ją bez problemu zmieścić w dłoni. Wymiary to zaledwie 95 mm x 40 mm x 17 mm przy wadze sięgającej 102 gramów

Producent postawił na połączenie metalowego korpusu z ogumowaną powierzchnią. Dzięki temu możemy być pewni, że dysk nie wyśliźnie nam się z ręki, a cała obudowa będzie solidnie chroniła cenne dawne wewnątrz nawet podczas upadku. Na górze korpusu znajduje się również tytanowo-szary pierścień, idealny dla osób, które zechcą przyczepić dysk T5 EVO do paska czy plecaka. 

Oczywiście metalowa obudowa pełni również rolę odpromiennika cieplnego. Samsung ponownie sięgnął po swoje znane rozwiązanie – Dynamic Thermal Guard. Technologia ta ma zapewnić optymalne temperatury podczas pracy, chroniąc urządzenie przed przegrzaniem. Wszystko zostało potwierdzone poprzez zgodność z międzynarodowymi certyfikatami bezpieczeństwa m.in. IEC 62368-1.  

Samsung T5 EVO – rekordów nie bije, ale i tak jest szybki

T5 EVO nie rości sobie prawa do tytułu najszybszego nośnika na rynku. W rzeczywistości jego prędkość jest porównywalna z klasycznymi dyskami SSD korzystającymi z interfejsu SATA. Prędkość sekwencyjna T5 EVO wynosi do 460 MB/s. Niemniej jednak przewyższa wydajnością klasyczne zewnętrzne mechaniczne dyski twarde, szczególnie przy losowych obciążeniach. Pamiętajmy też o tym, że nowy nośnik Samsunga jest dostępny w wariancie o pojemności 8 TB.  

Dzięki tak dużej przestrzeni dyskowej T5 EVO sprawdzi się zarówno w pracy, jak i w rozrywce. Pomieści duże pliki, filmy, zdjęcia i gry. Dla przykładu na 8 TB dysku T5 EVO możecie przechowywać ponad 2 miliony zdjęć o rozmiarze 3,5 MB, 1,8 miliona plików muzycznych o rozmiarze 4 MB czy nawet 3500 filmów o rozmiarze 2 GB. By w pełni móc wykorzystać prędkość nośnika, model T5 EVO wykorzystuje interfejs USB 3.2 Gen 1.

Oczywiście z racji, że mamy do czynienia z dyskiem zewnętrznym nie mogło zabraknąć opcji szyfrowania danych, by te nie wpadły w niepowołane ręce. Samsung T5 Evo obsługuje 256-bitowe klucze Advanced Encryption Standard (AES), które są, według niektórych specjalistów branży zabezpieczeń, uważane jako nie do złamania.  

Dyski T5 EVO są dostępne w wersji 2 TB, 4 TB i 8 TB. Nośnik jest dostarczany wraz z przewodem USB typu C-C. Wszystkie dyski Samsunga objęte są trzyletnią, ograniczoną gwarancją producenta.  

Na chwilę obecną model 8 TB znajdziemy tylko na Amazonie. Niestety jego cena jest dość wysoka. Można jednak przypuszczać, że z czasem ta się unormuje, a dyski T5 Evo będą najtańszymi w ofercie Samsunga nośnikami zewnętrznymi.