RTX 4070 Super – czy warto czekać? Wszystko, co wiemy. Data premiery, cena, specyfikacja

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na premierę nowych karty graficznych GeForce z serii SUPER. Nowe karty od NVIDII, zapowiadają się interesująco, jednak wielu graczy wciąż się zastanawia czy warto czekać na RTX 4070 Super? By móc udzielić odpowiedzi na to pytanie zebrałem wszystkie dostępne informacje i postaram się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Zapowiedz nowych modeli GPU spowodowała spore zamieszanie na rynku. Nagle spora ilość RTX 4070 znacząco potaniała. Obecnie w sklepach sporo wersji kart GeForce, których ceny zaczynają się już poniżej 2600 zł. Jeszcze miesiąc temu taka sytuacja byłoby nie do pomyślenia. Czy zatem warto skorzystać tych promocji, czy lepiej poczekać? Czego NVIDIA nie mówi wprost o nowo nadchodzących kartach graficznych?

RTX 4070 Super – data premiery

Debiut nowych kart NVIDII nastąpi już niebawem. RTX 4070 Super trafią do sprzedaży już 17 stycznia ok. godziny piętnastej. Dzień wcześniej zapoznamy się również z recenzjami modeli referencyjnych czy edycji Founders przygotowaną przez “zielonych”. Oznacza to, że nie musimy czekać tygodni z podjęciem decyzji, więc może jednak warto wytrwać jeszcze chwilę. Dodatkowo pamiętajmy, że NVIDIA nie wycofuje podstawowej wersji RTX 4070 ze sprzedaży. Karty te dalej będą produkowane i dostępne.

RTX 4070 Super – Cena

Ważnym kryterium przy wyborze nowej karty graficznej na pewno jest jej cena. Ta została na szczęście już podana i dotyczy konstrukcji referencyjnych przygotowanych przez partnerów NVIDII. Pamiętajcie, że dotyczy ona tylko podstawowych modeli. Tak naprawdę każdy wariant może mieć swoją własną, wyższą cenę, ponieważ producenci dodają od siebie różne rozwiązania, np. stosując wydajniejsze chłodzenie czy mocniejsze sekcje zasilania. A jaką kwotę podaje Nvidia? RTX 4070 Super 12 GB został oficjalnie wyceniony na 599 Dolarów / 2999 zł. Jednak czy warto dopłacać w takim razie do nowego wariantu?

RTX 4070 Super – specyfikacja

By móć udzielić odpowiedzi na to pytanie przyjrzyjmy się specyfikacji debiutującej karty graficznej. Nvidia w przypadku GeForce RTX 4070 Super dalej wykorzystuje rdzeń AD104. Do dyspozycji mamy tym razem jednak 7168 jednostki cieniujące, zwanymi także rdzeniami CUDA, 224 jednostki TMU odpowiedzialne za mapowanie tekstur oraz 80 ROP, które odpowiadają za renderowanie obrazu. Karta posiada 224 rdzeni Tensor, wspomagających działanie aplikacji wykorzystujących uczenie maszynowe. Śledzenie promieni w czasie rzeczywistym – Ray Tracing – jest realizowane przez dedykowane 56 rdzeni RT trzeciej generacji.

RTX 4070 Super dalej będzie posiadał 12 GB pamięci GDDR6X, która komunikuje się z układem poprzez 192-bitową szynę danych. Pamięci pracują z częstotliwością 1313 MHz, co przekłada się na prędkość 21 Gbps. Podobnie jak pozostałe modele rodziny Ada Lovelace, również RTX 4070 otrzymał powiększoną pamięć cache drugiego poziomu. Dodatkowe 48 MB ma przełożyć się zwiększenie efektywnej przepustowości, która natywnie osiąga już 504 GB/s.  

RTX 4070 Super specyfikacja

Pierwsze co rzuca się w oczy to spora różnica w specyfikacji w porównaniu ze zwykłym RTX 4070. Te sięgają niemal 20%. Oznacza to, że modelu SUPER będzie znacznie wydajniejszy od podstawowego wariantu. O ile przekonamy się jednak dopiero z premierowych testów. 

RTX 4070 Super – warto czekać?

Biorąc pod uwagę dość niewielką różnicę w cenie czy potencjalny przyrost wydajności odpowiedź wydaje się dość oczywista. Jednak w tym miejscu trzeba wspomnieć o innym dość istotnym aspekcie dotyczącym RTX 4070 Super. W specyfikacji możemy zauważyć, że NVIDIA postanowiła zwiększyć wartość TDP jednostki o 20 W. I choć może to wydawać się mało istotne, to niesie ze sobą pewnie konsekwencje. Taka wartość przewyższa możliwości przewidziane w standardzie dla pojedynczej wtyczki zasilania PCI-e 8 PIN.

Przeglądając większość nawet najtańszych modeli, zauważymy, że te zostały wyposażone w nowe i krytykowane przez wielu gniazdo 12VHWPR. Oznacza to konieczność stosowania dodatkowego adaptera, który na szczęście będzie dołączany w zestawie. Trudno tez na ten moment powiedzieć czy mamy do czynienia z pierwszą wersją gniazda zasilania, czy z jego poprawionym wariantem kryjącym się pod nazwą 12V-2×6 i należącym do standardu ATX 3.1 oraz PCIe 6.0. Dodatkowo wszyscy producenci kart graficznych zalecają zasilacze o mocy minimum 650 W czy nawet 750 W. W przypadku RTX 4070 z pojedynczą wtyczką 8-pin często wystarczyła tylko 550 czy 600 W jednostka.

Dodatkowo znaczące zwiększenie mocy karty graficznej może przełożyć się na kulturę pracy samych systemów chłodzenia. Być może będziemy poniekąd zmuszeni do zakupu droższych wariantów, wyposażonych w grubsze radiatory i trzy wentylatory, gdy zależy nam najcichszej pracy naszej karty graficznej. 

Jednak RTX 4070 Super to nie tylko same minusy. Poza oczekiwanym wzrostem wydajności nie zapominajmy również o największych zaletach wszystkich jednostek Ada Lovelace. Mowa oczywiście o wsparciu dla najnowszych rozwiązań technologicznych NVIDII. Funkcje takie jak DLSS 3 z generatorem klatek są niezwykle cenione przez graczy, chcących się cieszyć płynną rozgrywką w najnowszych coraz to bardziej wymagających tytułach. Z tego też względu z decyzją zakupową wstrzymałbym się do oficjalnej premiery i pierwszych recenzji, którą mam nadzieje przygotować również dla Was na naszym portalu.